Pomozte nám vyhnat herny, píší Nečasovi radní z ostravského obvodu

  8:24aktualizováno  8:24
Radním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz došla trpělivost s ministerstvem financí a požádali o pomoc premiéra. Vadí jim, že pražští úředníci nechtějí zrušit videoterminály, které jsou v provozu s rozporu s obvodní vyhláškou. Ministerstvo je naopak přesvědčeno o své pravdě.
Centrální ostravský obvod chce vyhnat automaty, jenže naráží na odpor ministerstva financí. (ilustrační snímek)

Centrální ostravský obvod chce vyhnat automaty, jenže naráží na odpor ministerstva financí. (ilustrační snímek) | foto: Martin MrázMF DNES

Radní Moravské Ostravy a Přívozu se už od podzimu těšili na to, že z jejich území začnou letos postupně mizet herny. Stejně jako další ostravský obvod Polanka nad Odrou si totiž centrální obvod loni nechal městem schválit vyhlášku s plošným zákazem hazardu s výjimkou kasin. Jenže efekt to nepřináší.

"V obvodě máme stále 850 kusů videoloterijních terminálů, jejichž provoz povolilo ministerstvo financí. A také posledních jedenáct výherních automatů, jejichž provoz povolil obvod ještě před vydáním vyhlášky. Mysleli jsme, že už tu nebudou," přiznává mluvčí Moravské Ostravy Jana Pondělíčková.

Obvod chce, aby Nečas prověřil postup ministerstva

Zatímco zrušení automatů řeší obvod s městem, kam se provozovatelé odvolali, činnost videoloterijních terminálů musí ukončit ministerstvo financí. Tomu se však do toho nechce. Snaží se docílit toho, aby vláda změnila názor.

To se nelíbí radním Moravské Ostravy. Na mimořádné schůzi se tento týden rozhodli požádat o pomoc předsedu vlády Petra Nečase.

"Písemně jsme ho vyzvali, aby prověřil postup ministerstva financí ve věci rušení povolení k provozování videoloterijních terminálů," řekl místostarosta obvodu Dalibor Mouka s tím, že na jejich území nyní terminály fungují v rozporu s vyhláškou, což je důvod pro zrušení vydaného povolení.

Ministerstvo: Usnesení vlády týkající se loterií je rozporné

Na rušení terminálů čeká řada měst. Ministerstvo na to nedávno upozornil i náměstek ostravského primátora Tomáš Petřík. Ale přesto, že vláda v březnu uložila usnesením ministerstvu financí, aby do 14. května zahájilo řízení, které povede ke zrušení povolení videoloterijních terminálů, ministerstvo financí se tomu nadále brání.

"Domníváme se, že usnesení vlády týkající se loterií je vnitřně rozporné. Připravili jsme pro jednání vlády materiál, který navrhuje jeho revokaci," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle něj je možné zahájit správní řízení u povolení vydaných do 1. 1. 2012 pouze tam, kde radnice doloží narušení veřejného pořádku. "K rušení starých povolení pro rozpor s novou vyhláškou není ministerstvo oprávněno," říká Jakob.

Radní: Je chyba, že ministerstvo nerespektuje usnesení vlády

Radní Moravské Ostravy ale považují postup ministerstva, které odmítá respektovat usnesení vlády, za nesystémový a nesprávný. "Můžeme se domnívat, že odráží zájmy provozovatelů hracích přístrojů," naznačil Mouka.

Také radní Lukáš Semerák, který má právnické vzdělání, tvrdí, že ministerstvo by se mělo držel loni platné legislativy a zahájit správní řízení, které umožní zrušit herní terminály do 30 dnů. "Tak to mají ve smlouvě," uvedl Semerák.

Méně peněz, ale i kriminality? Ano, říkají radní

"Chápu, že ministerstvo se nechce vzdát příjmů do státní kasy. My také přijdeme o peníze, ale na druhou stranu ubude kriminality, dlužníků a rozpadlých rodin. Navíc se sníží i ceny nebytových prostor a uvolní se tak místa pro večerky a další služby," doufá Semerák.

Ze stejných důvodů silně omezí hazard i Ostrava-Jih. Jeho vyhlášku ale město neschválilo. "Neustoupíme. Chystáme novou, ještě tvrdší vyhlášku," říká radní obvodu Radim Miklas.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Najdete na iDNES.cz