Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hazard nese miliony, i tak jej zastupitelé mnoha měst chtějí omezit

  18:55aktualizováno  18:55
Možnost rozhodnout o provozu videoloterijních terminálů už přiměla některé starosty v Moravskoslezském kraji jednat. Nejrazantněji se nové možnosti chopili v Třinci, kde je chtějí z města zcela vytlačit. A to i přesto, že z těchto krabic plynou do obecních pokladen až desítky milionů ročně.
Barevně blikajících krabice v hernách, takzvané videoloterijní terminály, chce Třinec zcela vymýtit. (Ilustrační snímek)

Barevně blikajících krabice v hernách, takzvané videoloterijní terminály, chce Třinec zcela vymýtit. (Ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

Rozhodovací moc ohledně provozu videoloterijních terminálů vrátil do rukou měst a obcí nedávný verdikt Ústavního soudu. V Třinci přitom nejsou jediní, kde hodlají oželet vysoký příjem s cílem snížit riziko plynoucí z provozování hazardních her.

Výherní automaty a videoterminály

* Zatímco výherní automaty pracují každý s vlastním programem, videoterminály jsou řízeny centrálně. Lze na nich prohrát daleko více peněz než na automatech.

* Dosud platilo, že jejich provoz povolovalo ministerstvo, ne města.

"Už se nám to povedlo s hracími přístroji, ale na videoterminály jsme byli krátcí, ty totiž povolovalo ministerstvo financí," vysvětluje starostka Třince Věra Palkovská.

"Rozhodnutí Ústavního soudu proto vítáme. Hazard a fenomén výherních hracích přístrojů a videoloterií totiž významnou měrou přispívá ke krizím v rodinách a jejich rozpadům. My proto budeme dělat vše proto, abychom videoloterijní terminály z města vytlačili, a chceme, aby byl Třinec co nejdříve bez heren," dodala Věra Palkovská.

Obdobně postupují i frýdecko-místečtí zastupitelé. Byť město loni vydělalo 45 milionů, automaty nechce. Výherní hrací automaty už z města vytlačili úplně, videoterminály by měly definitivně zmizet v roce 2014.

Ostrava dostala loni z hazardu 210 milionů

Opatrnější jsou v přístupu k hernám například v Českém Těšíně. "V době výpadku příjmů by tyto peníze chyběly, museli bychom je nahradit například omezením investic. To ale neznamená, že bychom herny ve městě podporovali. Majitelé musí splnit mnoho omezení, jako je například zákaz reklamy na jednotlivé provozovny," vysvětlila tisková mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Citelný příjem do pokladny má z provozu hracích automatů a videoterminálů také Ostrava. V roce 2012 získala z poplatků přes 210 milionů korun. "Připravujeme koncepční návrh, kde herny povolit, a kde ne," řekl náměstek ostravského primátora Tomáš Petřík. 

"Ve stávající vyhlášce některé městské obvody omezily provoz výherních automatů ulicemi či časově, ve dvou městských obvodech byl jejich provoz zcela zrušen. V nové vyhlášce nebude možné provozovat hazardní hry například v blízkosti škol, církevních zařízení, zón bydlení, společenských a kulturních center, provozovatelé už navíc nebudou moci používat například světelné poutače," dodal náměstek primátora.

S omezením možnosti propagace heren počítají v nové vyhlášce také v Kopřivnici. "Už nyní je provoz heren omezen časově. Zastupitelé budou projednávat novou vyhlášku, která ještě více omezí provoz heren a kasin, například zákazem jejich propagace," vysvětlila kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková s tím, že město loni na poplatcích za provoz heren vydělalo přes třináct milionů korun.

Vymezit lokality, kde bude platit zákaz provozu heren, chtějí na svém zasedání na konci dubna také v Opavě, kde loňské příjmy z hazardu tvořily přes 34 milionů do rozpočtu města. "Nová vyhláška by měla odstranit herny nejen z centra, ale i z okolí škol, dětských hřišť, nemocnice, polikliniky a úřadů," řekla opavská mluvčí Lada Dobrovolná.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Další z rubriky

Starostové obcí v Beskydech chtějí více lákat turisty, místní o ně nestojí

Uvítací cedule v Bukovci.

Zatímco se starostové obcí, které leží na atraktivních místech, snaží získat finance na rozvoj turistického ruchu,...

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Najdete na iDNES.cz