Řepiště na Frýdecko-Místecku slaví triumf v krajském kole Vesnice roku

  16:30aktualizováno  16:30
Perné léto čeká občany Řepiště na Frýdecko-Místecku. Obec zvítězila v krajském kole soutěže Vesnice roku a hned v září přijede hodnotící komise celostátního finále. A starosta Rostislav Kožušník počítá s důkladnou přípravou.

Nejvzácnější památka v Řepišti - kostel svatého Archanděla Michaela. | foto: Obecní úřad Řepiště

"Musím doma nějak taktně sdělit, že na delší dovolenou to rozhodně nevypadá. Komisařům v krajském kole jsme obec představili za hodinu a půl, ale celostátní u nás stráví půl dne. To bude docela náročné," řekl starosta.

Řepiště

Obec mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou, na pomezí Slezska a Moravy. První zmínka o vesnici pochází z roku 1545, založena ale byla někdy okolo roku 1270 pod původním názvem Barutov. Největší památkou je kostel svatého Michaela Archanděla.

V roce 1980 byla obec připojena k nedalekému Vratimovu, ale o deset let později se opět osamostatnila.

V obci žije zhruba 1 700 lidí. Registrováno je šest občanských sdružení: Sbor dobrovolných hasičů Řepiště, Tělovýchovná jednota Řepiště, Český zahrádkářský svaz, Červený kříž, Klub důchodců. Dále na katastru obce působí Myslivecké sdružení Hubert a Český svaz včelařů.

Řepiště se soutěže zúčastnilo počtvrté, dosavadním největším úspěchem bylo druhé místo v roce 2010. "Ani nyní jsem nepředpokládal, na rozdíl od paní místostarostky, že bychom vyhráli. O to příjemnější překvapení to bylo," řekl Kožušník.

Komise nejlépe hodnotila bohatý spolkový život

Vítězství hned po oficiálním vyhlášení výsledku oznámili lidem na Dni obce. "Reakce jsou nadšené, všichni to chápou jako velký úspěch," uvedl starosta. Podle něj komisaře zřejmě nejvíce upoutal bohatý spolkový život v obci.

"Když tady komisaři byli v minulosti, viděli opravené stavby, například tělocvičnu, ale nyní jsme ukázali, jak moc jsou využívané. Dění ve vesnici představilo více než šedesát občanů, to na ně rozhodně udělalo dojem," řekl Kožušník.

Zájem o soutěž není na Ostravsku příliš velký

V srpnu se v Řepišti uskuteční slavnostní vyhlášení krajského kola, v záři dorazí celostátní komisaři. "Zatím vůbec netuším, co vymyslíme," konstatoval starosta, ale hned dodal: "Ale máme na to celé léto. Nudit se rozhodně nebudeme."

Fotogalerie

Obec by měla za krajské vítězství dostat milion korun. Pokud se tak stane, sumu chce rozdělit spolkům jako příspěvek na činnost.

Moravskoslezský kraj patří k regionům, kde je zájem o účast v soutěži Vesnice roku nejnižší. Letos se přihlásilo jen dvanáct vesnic, což bylo v rámci České republiky nejméně. Například Zlínský kraj letos reprezentovalo více než třicet obcí. Loni v moravskoslezském kole vyhrála Skotnice na Novojičínsku.

Výsledky krajského kola Vesnice roku 2012:

Zlatá stuha za celkové vítězství - Řepiště (Frýdecko-Místecko), 2. místo - Albrechtičky (Novojičínsko), 3. místo v krajské soutěži obcí - Rýžoviště (Bruntálsko).

Modrá stuha za společenský život - Jeseník nad Odrou (Novojičínsko), Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí - Rohov (Opavsko), Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu - Otice (Opavsko).

Zlaté cihly Programu obnovy venkova - obci Radkov (Opavsko) za rekonstrukci památkového objektu Hradní vyhlídka zříceniny hradu Vikštejn a obci Vražné (Novojičínsko) za rekonstrukci rodného domu J. G. Mendela.

Vítězná obec Řepiště leží mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou.

Vítězná obec Řepiště leží mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Najdete na iDNES.cz