Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezský kraj 2015: Lepší stadiony, méně prachu, ale i propouštění

  16:30aktualizováno  16:30
V novém roce nabídne Moravskoslezský kraj stejně jako loni mnoho příležitostí k zábavě. Do Ostravy přijedou rockové i metalové legendy, jako třeba kapela Manowar, chybět nebudou velké hudební festivaly a sportovní mítinky plné hvězd. Přijdou ale i špatné zprávy o propouštění.

K velkým lákadlům i pro letošní rok jistě patří i festival Colours of Ostrava. | foto: Matyáš Theuer, Colours of Ostrava

Noví radní Ostravy i řady dalších měst se po podzimních volbách nestihli ve svých postech rozkoukat natolik, aby určili, co chtějí přednostně modernizovat nebo nově budovat. Peníze z letošních obecních rozpočtů určené na investice proto přednostně poslouží k dokončení velkých projektů zahájených loni nebo ještě dříve.

V součtu se soukromým i státním sektorem půjde o miliardové sumy. Kraj například dokončí výstavbu nemocničních pavilonů ve Frýdku-Místku a Opavě za téměř 800 milionů korun. V dubnu se rozjedou vlaky po nové železnici vedoucí k letišti, která stála asi půl miliardy.

Ostrava chce 1,3 miliardy korun investovat hlavně do dokončení rekonstrukce či výstavby přestupních terminálů, městského stadionu a atletické haly. Moderních stadionů, bazénů a jiných sportovišť se dočkají i obyvatelé dalších měst.

Budova v Ostravě-Porubě, ve které bude umístěn superpočítač, architektonicky...

Budova v Ostravě-Porubě, ve které bude umístěn superpočítač, architektonicky připomíná kovou krabici na počítač. Výstavba přišla na zhruba 190 milionů korun.

VŠB-Technická univerzita Ostrava letos dostaví svůj superpočítač za téměř dvě miliardy korun.

A soukromá společnost ArcelorMittal Ostrava do konce září postupně zprovozní ekologické technologie za více než 3,1 miliardy korun. Firma, které na to přispěl stát i Evropská unie, se tak zařadí mezi nejlépe ekologizované hutě na světě.

„Odprášíme například licí pole vysokých pecí nebo chladící pásy na aglomeracích. Ale největší efekt pro obyvatele města bude mít odprášení komínových emisí jižní části aglomerace – ročně totiž sníží emise prachu o sto tun,“ popisuje mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

Naopak právě kvůli otálení s ekologizací hrozí, že firma Vítkovice Steel (bývalý Evraz) uzavře ostravskou ocelárnu, ve které pracuje kolem 250 lidí. Provoz může skončit už na jaře. Podle ČTK platí nejzazší termín uzavření 30. září. V té době totiž firmě vyprší takzvané integrované povolení.

Pravidelná údržba nožů řezného kotouče dobývacího kombajnu.

Pracovníky v OKD čeká další náročný rok.

Jde o souhlasné stanovisko kraje, které ocelárnu opravňuje provozovat zařízení znečišťující životní prostředí. Zda firma požádá o prodloužení povolení a hlavně, zda má vůbec ještě šanci ho získat, není zatím jasné. Zástupci kraje už totiž povolení prodloužili několikrát a tvrdí, že donekonečna nemohou.

Další stovky zaměstnanců budou muset odejít z OKD. „Na konci loňského roku jich odešlo asi 300 dohodou. Letos počítáme, že kolem 500 lidí odejde přirozenou cestou, především do důchodu.

Ale protože bude o devět kilometrů méně ražeb, snížíme o několik set lidí i počet zaměstnanců dodavatelských firem, které pro nás razí nebo těží. Teď jich máme kolem 3 200,“ říká mluvčí těžební společnosti Marek Síbrt.

Přehled událostí v roce 2015 v Moravskoslezském kraji

1.LEDEN

 • Literární soutěže Čertovské pohádky, kterou vždy v lednu vyhlašuje radnice Ostravy-Mariánských Hor a Hulvák, se letos poprvé mohou zúčastnit děti z celého kraje.
 • Centrum Opavy se zbaví zchátralé výškové budovy Ministerstva zemědělství, kterou nelze odstřelit. Její postupná demontáž za 5,7 milionu korun začne už v pondělí 5. ledna a potrvá až do konce května.
 • Na Pustevnách vyrostou ledové sochy. Zájemci je uvidí druhý a třetí víkend v měsíci (10. – 11. a 17. – 18. ledna), po letech opět zdarma. Připraven je rovněž doprovodný program.
 • Galerie výtvarného umění v Ostravě zahájí ve čtvrtek 22. ledna v 17 hodin velkou výstavu REDUCTIVE. NL. Představí nizozemské abstraktní a konstruktivistické umění.
 • Závod ve skoku do výšky Ostravská laťka se koná 27. ledna ve Sportovním gymnáziu Emila a Dany Zátopkových v Ostravě-Zábřehu.
 • Nejpozději do konce ledna by měly být hotové čtyři cyklostezky na území Ostravy: Pavlovova–Plzeňská, kilometrový úsek podél cesty v zadním Přívoze a dva chybějící úseky kolem řeky Ostravice.

2.ÚNOR

 • Beskydskou laťku, závod Moravské výškařské tour, bude 8. února hostit nová Werk Arena v Třinci.
 • Zamilované páry (bez ohledu na orientaci), které 14. února využijí valentýnské akce pořádané ostravskou zoologickou zahradou, zaplatí vstupné pouze za jednoho.
 • V hale ocelárny ArcelorMittal Ostrava začne fungovat obří jeřáb za 100 milionů korun. Váží 330 tun a nahradí dva původní, které přepravovaly pánve od 60. let.
 • Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě uvede 19. února v české premiéře muzikál Sunset Boulevard, hudbu složil Andrew Lloyd Webber.
 • Operní událostí sezony má být Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva. Premiéru uvede Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě 26. února.
 • Zoo Ostrava zažije 28. února masopustní průvod. Děti v maskách obejdou pavilony a popřejí zvířatům i ošetřovatelům dobrý rok.

3.BŘEZEN

 • Fanoušky tenisu čeká Davis Cup. Dějištěm zápasu prvního kola Davisova poháru mezi českými tenisty a Austrálií bude 6. až 8. března ČEZ Aréna v Ostravě.
 • S ročním zpožděním začne rekonstrukce Gudrichovy ulice v Opavě. Za 22 milionů korun se lidé dočkají i výměny vodovodu, který je v havarijním stavu, a vybudování nového přejezdu železniční tratě.
 • Slezská nemocnice v Opavě by měla převzít od stavbařů nový pavilon interních oborů za 295 milionů korun a začít ho vybavovat.

4.DUBEN

 • Kraj sice v prosinci dokončil železniční trať do nové stanice na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově, ale vlaky vyjedou až 13. dubna. První trať pro osobní dopravu postavená v Česku od druhé světové války stála 553 milionů korun.
 • Návštěvnickou sezonu zahájí zámky, hrady a muzejní expozice, které jsou v zimě zavřené. Letos k nim poprvé přibude Malohoštický skanzen, který obec buduje od loňského roku v bývalém statku. Vybavení získává i z darů místních lidí.
 • Dolní oblast Vítkovice nabídne novinky: rozšíří trasy, po nichž návštěvníky Národní kulturní památky provázejí průvodci, otevře občerstvení s vyhlídkou v nástavbě Vysoké pece č. 1 a také Důl Hlubina.
 • Opava bude žít od 8. do 29. dubna festivalem Další břehy, který se uskuteční už podevatenácté.
 • Krajské město oslaví 30. dubna 70. výročí ostravsko-opavské operace a osvobození Ostravy.
 • Skončí termín, do kterého mohou dětští autoři z celého kraje posílat ostravskému obvodu Mariánské Hory a Hulváky Čertovské pohádky. Od roku 2011 už soutěžilo téměř tisíc mladých spisovatelů.

5KVĚTEN

 • Ostrava bude od 1. do 17. května hostit Mistrovství světa v ledním hokeji, přesněji některé kvalifikační skupiny. Ostatní zápasy se odehrají v Praze. Na přípravě a pořádání akce se i tak podílí Moravskoslezský kraj částkou 30 milionů korun.
 • Na zrekonstruovaném Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích se 26. května uskuteční mezinárodní atletický mítink Zlatá tretra.

6.ČERVEN

 • Kopřivnice uspořádá 6. - 7. června Dny techniky, které loni na tatrováckém polygonu navštívilo 13 500 lidí. Láká technika i program.
 • V nových koupelnách památkově chráněného Dolu Hlubina v Ostravě otevře Jarek Nohavica své divadélko – malou scénu Heligonka.
 • Havířov pořádá ve dnech 19. až 21. června 19. setkání hornických měst pojaté jako vzpomínku na hornickou minulost města. Součástí programu bude i Havířov v květech. * Krnov dokončí rekonstrukci ocelového nýtovaného mostu v Opavské ulici za 7,5 milionu korun. Most z roku 1900 je památkou. Kvůli korozi je však v havarijním stavu.
 • Slezská nemocnice v Opavě zřejmě do konce června zahájí provoz nového pavilonu interních oborů. * I Nemocnice ve Frýdku-Místku chce zahájit zkušební provoz nového pavilonu chirurgických oborů za zhruba půl miliardy korun. Pacienty tam ale ještě přijímat nebude.
 • Hlučín dokončí svou letošní největší investici – budování parku volnočasových aktivit za 7,3 milionu korun v městské části Darkovičky. V lokalitě mezi ulicemi U Zámečku, Malá a Na Záplotí budou plochy pro hry dětí i relaxaci dospělých.

7.ČERVENEC

 • V Dolní oblasti Vítkovic se bude 2. července konat největší český festival elektronické taneční hudby Beats for Love.
 • Od 16. do 19. července ožije celé ocelové město nejznámějším hudebním festivalem Colours of Ostrava. K hvězdným hostům bude poprvé patřit zpěvák a skladatel libanonského původu Mika z Velké Británie, jehož popové hymny Grace Kelly, Love Today nebo Relax, Take it Easy dobyly světové hitparády.
 • Krnov dokončí opravy dvou bytových domů ve Staré ulici. Za 13,5 milionu korun zateplí fasády a zvětší předsíně bytů, aby tam vešly kotle na vytápění a ohřev teplé vody. Součástí stavby bude i rekonstrukce nádvoří či připojení domů na inženýrské sítě.

8.SRPEN

 • Dolní oblast Vítkovic pokračuje v hudební smršti. Už 1. srpna se tam bude odehrávat ryze rockový festival Ostrava v plamenech. Přijedou například slavní představitelé Power Metalu – Freedom Call z německého Norimberku.
 • Nemocnice ve Frýdku-Místku předpokládá, že v tomto měsíci otevře veřejnosti nový pavilon chirurgických oborů. Při té příležitosti uspořádá den otevřených dveří, aby si návštěvníci mohli prohlédnout nejen nové ambulance a lůžková oddělení, ale i nemocniční zázemí, kam se zpravidla nedostanou.

9.ZÁŘÍ

 • Zřejmě hned první zářijovou sobotu se v Novém Jičíně uskuteční Městské slavnosti. Program akce, do níž se zapojují všechny místní spolky, se odehrává v celém centru města, na nádvoří Žerotínského zámku i v přilehlých uličkách. Každý rok přiláká 20 až 25 tisíc lidí.
 • Kulturní akcí roku v Hlučíně bude krmáš naplánovaný na první zářijovou neděli. Město se tentokrát rozhodlo spojit akci s Hlučínskými slavnostmi, které se dosud konaly samostatně. Díky tomu se lidé všech generací budou moci bavit u jezera i na náměstí.
 • Od 7. do 30. září potrvá 58. ročník multižánrového festivalu Bezručova Opava. Letos bude zkoumat fenomény pravdy a lži nejen v souvislosti s 600. výročím upálení mistra Jana Husa. Téma festivalu zní: Pravda vítězí! (někdy vyděsí).
 • Krnov bude pro změnu v centru města pořádat od 15. do 20. září už čtrnáctý ročník Krnovských hudebních slavností.
 • V Kopřivnici se uskuteční 19. září 13. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka. Sportovci vyběhnou ze Zátopkova rodiště a skončí v Rožnově pod Radhoštěm, kde je olympionik pochován.

10.ŘÍJEN

 • Po loňském úspěchu chce OC Forum Karolina v Ostravě zopakovat dvoudenní Oktoberfest. Prezentace pivovarů, jídla, muziky i zábavy pro celou rodinu přilákala loni 10. a 11. října přes 25 tisíc návštěvníků. Letos pořadatelé festivalu očekávají dvojnásobný zájem.
 • Do konce měsíce uvede ArcelorMittal Ostrava postupně do provozu 13 nových ekologických technologií v hodnotě přes 3,1 miliardy korun. Největším přínosem bude odprášení jižní části aglomerace. Emise prachu se totiž sníží asi o 100 tun ročně.

11.LISTOPAD

 • Kraj zaplatí a stavbaři postaví za zhruba 50 milionů korun tělocvičnu pro Gymnázium Karviná a za 54 milionů tělocvičnu pro Gymnázium Frýdlant
 • Nejpozději v listopadu bude mít Karviná stadion odpovídající parametrům vrcholového fotbalu s téměř pěti tisíci místy pro fanoušky, krytými tribunami, zázemím pro hráče i veřejnost, novými parkovišti a dalšími službami. Na rekonstrukci za více než 300 milionů korun, která začala už loni, získalo město podporu Evropské unie i státu.

12.PROSINEC

 • Na konci roku se dočkají nových integrovaných výjezdových center hasiči v Třinci, Ostravě-Jihu i na Letišti Leoše Janáčka. Kraj za tyto tři stavby zaplatí přes 750 milionů korun. * Opavanům začne sloužit nová víceúčelová hala a hřiště SFC. Výstavba sportoviště za 20 milionů korun by měla začít v dubnu.
 • Obyvatelé Nového Jičína se mohou těšit na zrekonstruovanou sportovní halu s krytým bazénem. Město investuje do oprav téměř 100 milionů.Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Mladý řidič v Ostravě srazil chodkyni a bruslaře, žena při nehodě zemřela

(ilustrační snímek)

Devatenáctiletý řidič srazil ve čtvrtek večer v Ostravě na přechodu pro chodce chodkyni a bruslaře. Žena na místě...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Další z rubriky

Opravit, ale ne do funkčního stavu. Krnov řeší ohořelé stroje z Karnoly

Dělníci a odborníci při práci na spáleništi.

V Krnově se rodí způsob obnovy poničeného vybavení vyhořelé textilky Karnola, které mělo posloužit jak základ muzejní...

U Opavy zemřel v neděli večer motorkář, v regionu o víkendu druhý

Místo nehody v Opavě-Vávrovicích, při které po střetu s automobilem zemřel...

Hodně tragický byl pro motorkáře uplynulý víkend v Moravskoslezském kraji. Dva zemřeli, další je zraněný. První...

Černý pasažér v Ostravě zranil řidiče autobusu, na zastávce utekl

Autobus MHD Ostrava.

Policisté v Ostravě vyšetřují napadení řidiče autobusu. Pátrají po muži, který ho zranil na hlavě. Protože útočník...

Grafton Recruitment Praha
TECHNIK BOZP - vhodné pro absolventy

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz