Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce i města mají plné hřbitovy, poptávka roste hlavně po kolumbáriích

  15:55aktualizováno  15:55
Města a obce v Moravskoslezském kraji jsou v komplikované situaci. Kapacita jejich hřbitovů nestačí, mnohde zbývají poslední místa. Radnice za miliony i desítky milionů chystají rozšíření. Přizpůsobují se přitom měnící se poptávce, ta teď roste po kolumbáriích.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Schránek ve výklencích ve stěně, do nichž se ukládá popel zemřelých, přibudou stovky. Například ve Stěbořicích na Opavsku už mají hřbitov téměř plný.

„Z celkových zhruba pěti set míst máme jen pět volných pronájmů. Obec se ale rozrůstá, přibývají obyvatelé a hřbitov slouží i okolním obcím, například Jezdkovicím,“ popisuje situaci starosta Stěbořic Roman Falhar.

Obec už má potřebný pozemek vedle stávajícího hřbitova i architektonickou studii. „Teď řešíme projektovou dokumentaci. S pracemi bychom rádi začali příští, nejpozději přespříští rok,“ dodal starosta. Náklady odhaduje na pět milionů, přesně je vyčíslí až projekt.

Zemřelí v kraji

  • podle statistik je Moravskoslezský kraj v počtu zemřelých na první republikové příčce, za posledních deset let byl první každoročně
  • loni v kraji zemřelo 13 133 obyvatel, na druhém místě byl Středočeský kraj s 12 695 a třetí Praha s 12 141 zemřelými
  • nejvíce zemřelých statistikové loni evidovali na Ostravsku (3 671), nejméně na Bruntálsku (1 100)
  • ani do budoucna prognózy neslibují zlepšení, podle projekce počtu obyvatel v krajích by se v roce 2020 číslo i nadále mělo pohybovat okolo 13 tisíc lidí ročně

Ještě víc si chtějí pospíšit Bolatice na Hlučínsku. „Na starém hřbitově zbývá třicet míst, to stačí zhruba na rok. Už na podzim příštího roku musí být nová část otevřená,“ uvádí starosta Herbert Pavera.

Obec už začátkem podzimu vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele, nikdo se ale nepřihlásil. V nejbližších dnech vyhlásí nové.

Havířov vyčerpá kapacitu do dvou let

Na hranicích kapacity hřbitovů jsou i Kravaře. „Máme dva. Ten starší u kostela v Kravařích je zcela zaplněný, pohřbívá se tam jen výjimečně. Hřbitov v místní části Kouty už je také na svých původních hranicích,“ přiblížil místostarosta města Petr Muczka.

Přípravy nové části hřbitova v Koutech měly začít letos, šlo o přeložky sítí ve spolupráci s energetiky, plány ale nevyšly. „Příští rok se počítá s vybudováním komunikací a parkoviště, uskuteční se také přeložky sítí,“ upřesnil Muczka.

Nedostatek míst na hřbitovech však není jen problém malých měst. Od loňského října stavbaři rozšiřují hřbitov v Havířově. I nejmladší město v republice stárne a prostor určený pro poslední odpočinek obyvatel se brzy vyčerpá.

„Stávající prostor pro pohřbívání vyčerpáme do dvou let, proto se celý hřbitov rozšiřuje. Kapacita se navýší o asi dva tisíce různých typů hrobů a více než o tisíc míst v kolumbáriích,“ informoval náměstek primátorky Karel Šlachta.

Spěchá i Frýdek-Místek

Celý projekt město přijde na 85 milionů korun a dělí se do čtyř etap, hotovo má být do konce roku 2018. Teď je v plném proudu druhá etapa, jež si vyžádá 50 milionů. „V druhé etapě rozšiřujeme kapacitu pohřebiště a stavíme novou smuteční síň,“ doplnila mluvčí města Jana Dybová.

Pozemky pro rozšíření centrálního hřbitova má vykoupené i Frýdek-Místek. „Máme studii, jsme ve fázi projektové dokumentace k územnímu řízení. Začneme do dvou tří let. Tlačí nás kapacita centrálního hřbitova, která stačí zhruba na čtyři roky,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Kajzar.

Náklady se odhadují na 60 milionů, vzniknout má na 1 400 klasických a 850 urnových hrobů, 850 epitafů a kolumbárium se 400 místy.

Právě kolumbária zažívají obrovský boom. Velký zájem hlásí třeba Karviná. Na centrálním hřbitově tam letos přibylo dvaačtyřicet urnových schránek, na hřbitově v Mizerově pak patnáct oboustranných kolumbárií, tedy třicet míst.

Kolumbária se i předběžně rezervují

„V současné době je tedy na hřbitově v Karviné-Mizerově celkem 146 kusů kolumbárií, z čehož volných je pětadvacet. Jsou tam tedy už zadaná některá místa i z nové nabídky,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Centrální hřbitov v Karviné-Ráji teď disponuje 270 kolumbárii, volných je jen dvaačtyřicet letos nových míst.

„Lidé už se po zveřejnění nové nabídky začali zajímat a některá kolumbária už mají předběžně rezervována,“ doplnila Swiderová s tím, že město má dostatek prostoru i pro jejich další rozšíření. V Ráji má i pozemky pro případné celkové rozšíření centrálního hřbitova, zatím ale zájem na stávající ploše stíhá uspokojit.

V malých městech a obcích s kolumbárii také počítají, budou je mít vůbec poprvé. Plánují je v Bolaticích i ve Stěbořicích. Tam kolumbárium zapracují do zdi hřbitova. „Řešili jsme, zda hřbitovní zeď při rozšiřování bourat, a architekt přišel s tímto řešením,“ dodal starosta Roman Falhar.Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Řidička uvázla v podjezdu zatopeném při lijáku, auto vytáhli hasiči

Řidička ve středu uvázla v autě v zatopeném podjezdu.

Kvůli silnému dešti se odpoledne dostala do nepříjemné situace řidička ve Frýdlantu nad Ostravicí. S autem totiž vjela...Muži vyrývají příběhy lidí do desek. Dřevěná fotoalba jsou hitem

Dominik Čermák (vlevo) a Jan Ševčík jsou úspěšnými výrobci a prodejci dřevěných...

Na začátku byznysu dvou mladých mužů byla spořivost jednoho z nich. Jan Ševčík šel do obchodu a chtěl si pořídit...

V Moravskoslezském kraji stouply hladiny toků, padaly i stromy a větve

Řidička ve středu uvázla v autě v zatopeném podjezdu.

Desítky případů museli ve středu a v noci na čtvrtek řešit profesionální a dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji...

Aktivita šmejdů zase roste. Vydávají se za poradce a chtějí plnou moc

Tato žena si koupila na jedné předváděcí akci v Ostravě vysavač. Když ho...

Čím dál více problémů zaznamenávají města i spotřebitelské organizace s podomními prodejci. Ti se soustředí na starší...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lidé neznají chování zvířat a zásobují zoo v Ostravě dotazy

V národním parku Podyjí po letech zahnízdily hned dva páry čápů černých.

Utekli vám pávi. Není to zvíře nějaké nemocné, že se tak smutně tváří? Proč tak kňučí? Určitě má hlad. Návštěvníci zoo...

Muž pobodal přítelkyni a kamaráda. Na začátku soudu se rozplakal

Obžalovaný Zdeněk Hanko v rozhovoru se svou obhájkyní před zahájením soudního...

Sotva uviděl na chodbě Krajského soudu v Ostravě svou přítelkyni, kterou podle obžaloby málem připravil o život, a...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz