Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce i města mají plné hřbitovy, poptávka roste hlavně po kolumbáriích

  15:55aktualizováno  15:55
Města a obce v Moravskoslezském kraji jsou v komplikované situaci. Kapacita jejich hřbitovů nestačí, mnohde zbývají poslední místa. Radnice za miliony i desítky milionů chystají rozšíření. Přizpůsobují se přitom měnící se poptávce, ta teď roste po kolumbáriích.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Schránek ve výklencích ve stěně, do nichž se ukládá popel zemřelých, přibudou stovky. Například ve Stěbořicích na Opavsku už mají hřbitov téměř plný.

„Z celkových zhruba pěti set míst máme jen pět volných pronájmů. Obec se ale rozrůstá, přibývají obyvatelé a hřbitov slouží i okolním obcím, například Jezdkovicím,“ popisuje situaci starosta Stěbořic Roman Falhar.

Obec už má potřebný pozemek vedle stávajícího hřbitova i architektonickou studii. „Teď řešíme projektovou dokumentaci. S pracemi bychom rádi začali příští, nejpozději přespříští rok,“ dodal starosta. Náklady odhaduje na pět milionů, přesně je vyčíslí až projekt.

Zemřelí v kraji

  • podle statistik je Moravskoslezský kraj v počtu zemřelých na první republikové příčce, za posledních deset let byl první každoročně
  • loni v kraji zemřelo 13 133 obyvatel, na druhém místě byl Středočeský kraj s 12 695 a třetí Praha s 12 141 zemřelými
  • nejvíce zemřelých statistikové loni evidovali na Ostravsku (3 671), nejméně na Bruntálsku (1 100)
  • ani do budoucna prognózy neslibují zlepšení, podle projekce počtu obyvatel v krajích by se v roce 2020 číslo i nadále mělo pohybovat okolo 13 tisíc lidí ročně

Ještě víc si chtějí pospíšit Bolatice na Hlučínsku. „Na starém hřbitově zbývá třicet míst, to stačí zhruba na rok. Už na podzim příštího roku musí být nová část otevřená,“ uvádí starosta Herbert Pavera.

Obec už začátkem podzimu vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele, nikdo se ale nepřihlásil. V nejbližších dnech vyhlásí nové.

Havířov vyčerpá kapacitu do dvou let

Na hranicích kapacity hřbitovů jsou i Kravaře. „Máme dva. Ten starší u kostela v Kravařích je zcela zaplněný, pohřbívá se tam jen výjimečně. Hřbitov v místní části Kouty už je také na svých původních hranicích,“ přiblížil místostarosta města Petr Muczka.

Přípravy nové části hřbitova v Koutech měly začít letos, šlo o přeložky sítí ve spolupráci s energetiky, plány ale nevyšly. „Příští rok se počítá s vybudováním komunikací a parkoviště, uskuteční se také přeložky sítí,“ upřesnil Muczka.

Nedostatek míst na hřbitovech však není jen problém malých měst. Od loňského října stavbaři rozšiřují hřbitov v Havířově. I nejmladší město v republice stárne a prostor určený pro poslední odpočinek obyvatel se brzy vyčerpá.

„Stávající prostor pro pohřbívání vyčerpáme do dvou let, proto se celý hřbitov rozšiřuje. Kapacita se navýší o asi dva tisíce různých typů hrobů a více než o tisíc míst v kolumbáriích,“ informoval náměstek primátorky Karel Šlachta.

Spěchá i Frýdek-Místek

Celý projekt město přijde na 85 milionů korun a dělí se do čtyř etap, hotovo má být do konce roku 2018. Teď je v plném proudu druhá etapa, jež si vyžádá 50 milionů. „V druhé etapě rozšiřujeme kapacitu pohřebiště a stavíme novou smuteční síň,“ doplnila mluvčí města Jana Dybová.

Pozemky pro rozšíření centrálního hřbitova má vykoupené i Frýdek-Místek. „Máme studii, jsme ve fázi projektové dokumentace k územnímu řízení. Začneme do dvou tří let. Tlačí nás kapacita centrálního hřbitova, která stačí zhruba na čtyři roky,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Kajzar.

Náklady se odhadují na 60 milionů, vzniknout má na 1 400 klasických a 850 urnových hrobů, 850 epitafů a kolumbárium se 400 místy.

Právě kolumbária zažívají obrovský boom. Velký zájem hlásí třeba Karviná. Na centrálním hřbitově tam letos přibylo dvaačtyřicet urnových schránek, na hřbitově v Mizerově pak patnáct oboustranných kolumbárií, tedy třicet míst.

Kolumbária se i předběžně rezervují

„V současné době je tedy na hřbitově v Karviné-Mizerově celkem 146 kusů kolumbárií, z čehož volných je pětadvacet. Jsou tam tedy už zadaná některá místa i z nové nabídky,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Centrální hřbitov v Karviné-Ráji teď disponuje 270 kolumbárii, volných je jen dvaačtyřicet letos nových míst.

„Lidé už se po zveřejnění nové nabídky začali zajímat a některá kolumbária už mají předběžně rezervována,“ doplnila Swiderová s tím, že město má dostatek prostoru i pro jejich další rozšíření. V Ráji má i pozemky pro případné celkové rozšíření centrálního hřbitova, zatím ale zájem na stávající ploše stíhá uspokojit.

V malých městech a obcích s kolumbárii také počítají, budou je mít vůbec poprvé. Plánují je v Bolaticích i ve Stěbořicích. Tam kolumbárium zapracují do zdi hřbitova. „Řešili jsme, zda hřbitovní zeď při rozšiřování bourat, a architekt přišel s tímto řešením,“ dodal starosta Roman Falhar.
Nejčtenější

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

To je moje město, mluvte česky, napadl Ostravan anglofonní studenty

Agresor, který napadl čtveřici cizinců v ostravské tramvaji.

„To je moje město, já jsem tady doma a vy mluvte česky,“ vyzval Ostravan lámanou angličtinou čtveřici zahraničních...Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Piráti navrhli vyšetřovací komisi k OKD. Hned po konci Sobotkovy vlády

Piráti Ivan Bartos a Jakub Michálek spolu s místopředsedou poslanců ANO Josefem...

Pouhý den poté, co prezident přijal demisi vlády Bohuslava Sobotky, představili Piráti Ivan Bartoš a Jakub Michálek...

O zásahu skladníků proti zlodějům píší světová média. Z videa je virál

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Video, které zachycuje zásah ostravských skladníků proti trojici zlodějů, se stalo hitem nejen tuzemských médií. U...Další z rubriky

Skelet změní vlastníka. Musí ho dokončit v září roku 2019

Skelet změní vlastníka. Společnost SIC Michal Burian musí stavbu dokončit do...

Ostravští zastupitelé se rozhodli, že umožní, aby nedokončený skelet v centru města změnil vlastníka. Nový zájemce už...

Ostravan, který zmlátil studenty kvůli angličtině, se přihlásil policii

Ostravan nerozuměl angličtině. Zaútočil proto na studenty

Ostravské policii se přihlásil hledaný muž, který v tramvaji napadl skupinu zahraničních studentů, protože mluvili...

Změna zákona oddálí likvidaci Dolu Paskov. Je nutné přepracovat studii EIA

Důl Paskov - místo, o kterém se stále více hovoří, někdy hodně emotivně. (18.

Kvůli listopadové změně zákona nemá společnost OKD stále zpracovanou studii EIA k likvidaci šachet Dolu Paskov....

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz