Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce i města mají plné hřbitovy, poptávka roste hlavně po kolumbáriích

  15:55aktualizováno  15:55
Města a obce v Moravskoslezském kraji jsou v komplikované situaci. Kapacita jejich hřbitovů nestačí, mnohde zbývají poslední místa. Radnice za miliony i desítky milionů chystají rozšíření. Přizpůsobují se přitom měnící se poptávce, ta teď roste po kolumbáriích.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Schránek ve výklencích ve stěně, do nichž se ukládá popel zemřelých, přibudou stovky. Například ve Stěbořicích na Opavsku už mají hřbitov téměř plný.

„Z celkových zhruba pěti set míst máme jen pět volných pronájmů. Obec se ale rozrůstá, přibývají obyvatelé a hřbitov slouží i okolním obcím, například Jezdkovicím,“ popisuje situaci starosta Stěbořic Roman Falhar.

Obec už má potřebný pozemek vedle stávajícího hřbitova i architektonickou studii. „Teď řešíme projektovou dokumentaci. S pracemi bychom rádi začali příští, nejpozději přespříští rok,“ dodal starosta. Náklady odhaduje na pět milionů, přesně je vyčíslí až projekt.

Zemřelí v kraji

  • podle statistik je Moravskoslezský kraj v počtu zemřelých na první republikové příčce, za posledních deset let byl první každoročně
  • loni v kraji zemřelo 13 133 obyvatel, na druhém místě byl Středočeský kraj s 12 695 a třetí Praha s 12 141 zemřelými
  • nejvíce zemřelých statistikové loni evidovali na Ostravsku (3 671), nejméně na Bruntálsku (1 100)
  • ani do budoucna prognózy neslibují zlepšení, podle projekce počtu obyvatel v krajích by se v roce 2020 číslo i nadále mělo pohybovat okolo 13 tisíc lidí ročně

Ještě víc si chtějí pospíšit Bolatice na Hlučínsku. „Na starém hřbitově zbývá třicet míst, to stačí zhruba na rok. Už na podzim příštího roku musí být nová část otevřená,“ uvádí starosta Herbert Pavera.

Obec už začátkem podzimu vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele, nikdo se ale nepřihlásil. V nejbližších dnech vyhlásí nové.

Havířov vyčerpá kapacitu do dvou let

Na hranicích kapacity hřbitovů jsou i Kravaře. „Máme dva. Ten starší u kostela v Kravařích je zcela zaplněný, pohřbívá se tam jen výjimečně. Hřbitov v místní části Kouty už je také na svých původních hranicích,“ přiblížil místostarosta města Petr Muczka.

Přípravy nové části hřbitova v Koutech měly začít letos, šlo o přeložky sítí ve spolupráci s energetiky, plány ale nevyšly. „Příští rok se počítá s vybudováním komunikací a parkoviště, uskuteční se také přeložky sítí,“ upřesnil Muczka.

Nedostatek míst na hřbitovech však není jen problém malých měst. Od loňského října stavbaři rozšiřují hřbitov v Havířově. I nejmladší město v republice stárne a prostor určený pro poslední odpočinek obyvatel se brzy vyčerpá.

„Stávající prostor pro pohřbívání vyčerpáme do dvou let, proto se celý hřbitov rozšiřuje. Kapacita se navýší o asi dva tisíce různých typů hrobů a více než o tisíc míst v kolumbáriích,“ informoval náměstek primátorky Karel Šlachta.

Spěchá i Frýdek-Místek

Celý projekt město přijde na 85 milionů korun a dělí se do čtyř etap, hotovo má být do konce roku 2018. Teď je v plném proudu druhá etapa, jež si vyžádá 50 milionů. „V druhé etapě rozšiřujeme kapacitu pohřebiště a stavíme novou smuteční síň,“ doplnila mluvčí města Jana Dybová.

Pozemky pro rozšíření centrálního hřbitova má vykoupené i Frýdek-Místek. „Máme studii, jsme ve fázi projektové dokumentace k územnímu řízení. Začneme do dvou tří let. Tlačí nás kapacita centrálního hřbitova, která stačí zhruba na čtyři roky,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Kajzar.

Náklady se odhadují na 60 milionů, vzniknout má na 1 400 klasických a 850 urnových hrobů, 850 epitafů a kolumbárium se 400 místy.

Právě kolumbária zažívají obrovský boom. Velký zájem hlásí třeba Karviná. Na centrálním hřbitově tam letos přibylo dvaačtyřicet urnových schránek, na hřbitově v Mizerově pak patnáct oboustranných kolumbárií, tedy třicet míst.

Kolumbária se i předběžně rezervují

„V současné době je tedy na hřbitově v Karviné-Mizerově celkem 146 kusů kolumbárií, z čehož volných je pětadvacet. Jsou tam tedy už zadaná některá místa i z nové nabídky,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Centrální hřbitov v Karviné-Ráji teď disponuje 270 kolumbárii, volných je jen dvaačtyřicet letos nových míst.

„Lidé už se po zveřejnění nové nabídky začali zajímat a některá kolumbária už mají předběžně rezervována,“ doplnila Swiderová s tím, že město má dostatek prostoru i pro jejich další rozšíření. V Ráji má i pozemky pro případné celkové rozšíření centrálního hřbitova, zatím ale zájem na stávající ploše stíhá uspokojit.

V malých městech a obcích s kolumbárii také počítají, budou je mít vůbec poprvé. Plánují je v Bolaticích i ve Stěbořicích. Tam kolumbárium zapracují do zdi hřbitova. „Řešili jsme, zda hřbitovní zeď při rozšiřování bourat, a architekt přišel s tímto řešením,“ dodal starosta Roman Falhar.
Nejčtenější

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Milionový byznys ze sklepa. Chipsy z hrachu za dva roky dobyly řetězce

Spoluzakladatelé ostravské firmy Yes Chips Martin Mondek (vlevo) a Ondřej Kocur...

Češi znají jen hrachovku a čočku nakyselo, říká s nadsázkou Ostravan Martin Mondek. Před dvěma lety proto zažehl v...VIDEO: Řidič zablokoval auto v dálničním tunelu. Spletl si ho s jiným

Auto zablokovalo jiný vůz v dálničním tunelu. Místem pak projel kamion

Déle než rok hledali moravskoslezští policisté řidiče, který hazardérsky zablokoval rodinu s malým dítětem v autě v...

StoletíDNES: Zdemolované činžáky a spoušť na ulicích. Poznáte událost?

Poznáte událost a místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

Kladno vyhrálo i bez zraněného Jágra, první ligu vedou Karlovy Vary

Jaromír Jágr utkání proti Havířovu nedohrál, zápas pro něj skončil už ve 3....

Hokejisté Kladna v 50. kole první ligy porazili Havířov 3:1, přestože se po většinu zápasu museli obejít bez Jaromíra...

Další z rubriky

Karnola zůstává i po požáru památkou. Nejspíš ji zapálili dva chlapci

Při rozsáhlém požáru bývalé textilky Karnoly v Krnově zasahovalo osmnáct...

Navzdory ničivému požáru zůstane vzorkovna bývalé textilky Karnola v Krnově národní kulturní památkou. Město z ní chce...

Muže nevzbudil dým ani hlásič požáru. Pomohla duchapřítomnost sousedů

Detektor kouře, plynu a oxidu uhelnatého

Tragicky mohl skončit na konci minulého týdne požár v Chuchelné na Opavsku. Třicetiletý majitel bytu usnul tak tvrdě,...

Poblíž Olešné zřejmě vznikne zábavní park. Místo vojenského areálu

Ve Frýdku-Místku by měla vzniknout frančíza zábavního parku Mirakulum.

Hádky mezi politiky a strach místních obyvatel z nárůstu dopravy připravily Bílovec o investici do zábavního parku....

Najdete na iDNES.cz