Moravskoslezský kraj má málo dětí a příliš mnoho škol, některé proto skončí

  10:58aktualizováno  10:58
Poloprázdné třídy a obrovské finanční problémy, s dalšími roky pak prohlubování problémů. Tak to bude v regionu vypadat v nejbližších letech, pokud se nezasáhne do sítě středních škol. Dojde totiž k velkému poklesu počtu žáků, kraj chce proto začít rušit a slučovat školy. První dvě by měly zaniknout už v létě.
Středním školám bude v Moravskoslezském kraji v příštích letech ubývat žáků, dojde proto na jejich rušení a slučování. Ilustrační foto

Středním školám bude v Moravskoslezském kraji v příštích letech ubývat žáků, dojde proto na jejich rušení a slučování. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ze statistik vyplývá, že pokud se nic neudělá, v roce 2014 bude na školách přibližně pětina neobsazených míst. "Jsme kraj, který má nejvíce středních škol, ale bohužel je u nás také největší úbytek obyvatelstva - a tím pádem i středoškolské mládeže. Máme tedy v rámci České republiky největší procentuální pokles. A ten se předpovídá až do roku 2065," řekla náměstkyně hejtmana kraje Věra Palková.

Proto se kraj chystá během čtyř let snížit kapacitu škol až o patnáct procent. Dosáhnout toho chce jednak slučováním škol, ale také takzvanou oborovou racionalizací.

"To znamená, že školy budeme nejen slučovat, ale v daném okrese budeme nastavovat oborovou strukturu tak, aby se jednotlivé obory nedublovaly," nastínil vedoucí odboru školství Moravskoslezského kraje Libor Lenčo.

Kraj se přitom nebude rozhodovat jen podle odhadu počtu žáků, ale i podle dalších skutečností. "V jednotlivých okresech budeme hledat nejlepší variantu, která bude odpovídat jeho potřebám tak, abychom zohlednili i spádovost, dostupnost škol a odbornou nabídku," dodala Palková.

První dvě školy by měly zaniknout v létě

Už v pondělí kraj jednal o konkrétních úpravách se třemi řediteli, jichž by se měly změny dotknout nejdříve. "Pokud nenastane nějaký zádrhel, tři konkrétní záměry optimalizace by už mohlo projednat krajské zastupitelstvo 23. března," řekl Lenčo.

snížení počtu míst ve školách

O kolik se sníží počet míst ve školách V porovnání s rokem 2011/2012 u skupiny 15-18letých žáků:

Opava.....................20 %
Nový Jičín................16 %
Frýdek-Místek.........15 %
Karviná....................14 %
Bruntál.....................13 %
Ostrava......................8 %

Tyto tři záměry se podle něj týkají sedmi škol na Frýdecko-Místecku a Opavsku. Pokud by záměry krajští zastupitelé schválili, ke sloučení by došlo k 1. červenci letošního roku a dvě školy by tím zanikly.

"O které se bude jednat zatím vedení odboru školství odmítlo blíže specifikovat. Takže jsou to spíš dohady a spekulace z řad ředitelů," uvedl ředitel Střední školy zemědělské a lesnické ve Frýdku-Místku Pavel Řezníček. Právě tato škola už se od nového roku sloučila s jinou.

Na řadě škol tak v současnosti panuje napětí, protože kromě tří ředitelů, se kterými v pondělí osobně jednali krajští úředníci, zatím ostatní neví, zda se změny budou týkat také jejich škol. To se dozví až postupně.

"Mám z toho trochu vítr v kapse, ale když je člověk připraven a má nějakou představu, jak by to mělo vypadat, tak snad to půjde," řekl jeden z ředitelů.

Za 17 let by v kraji mělo být o 850 učitelů méně

Podle některých je však zásah nutný. "Určitě je třeba nějaký pořádek udělat. Na školách by měla být zdravá konkurence, aby se na určitý typ školy dostali ti, co tam patří. Ne, aby se na gymnázium dostávali studenti s trojkama, což u nás naštěstí není," řekla ředitelka Slezského gymnázia v Opavě Milada Pazderníková.

Školy se však během následujících let nevyhnou propouštění. Podle studií ministerstva školství by se měl teoreticky počet učitelů v kraji snížit do roku 2028 o 850.

Podle Věry Palkové tím ale dojde ke zkvalitnění výuky. "Mezi učiteli bude větší konkurence a ředitel bude mít příležitost zkvalitnit učitelský sbor. Nebude muset zaměstnávat nekvalifikované učitele. Z tohoto pohledu je to pro rodiče dobrá zpráva," dodala Palková.

Problém je ale podle ní v tom, že kraj může ovlivnit pouze školy, které zřizuje. "Nemůžeme a nemáme na to, abychom ovlivňovali školy soukromých zřizovatelů. Takové nástroje bohužel nemá ani ministerstvo. Ale máme dohodu, že nové soukromé školy minimálně nebudou vznikat a nebudou se rozšiřovat," dodala.

V Moravskoslezském kraji je nyní 152 středních škol, v nichž je 60 534 míst. Celkem 107 škol s více než 51 tisíci místy zřizuje kraj.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Najdete na iDNES.cz