Moravskoslezský kraj má málo dětí a příliš mnoho škol, některé proto skončí

  10:58aktualizováno  10:58
Poloprázdné třídy a obrovské finanční problémy, s dalšími roky pak prohlubování problémů. Tak to bude v regionu vypadat v nejbližších letech, pokud se nezasáhne do sítě středních škol. Dojde totiž k velkému poklesu počtu žáků, kraj chce proto začít rušit a slučovat školy. První dvě by měly zaniknout už v létě.
Středním školám bude v Moravskoslezském kraji v příštích letech ubývat žáků, dojde proto na jejich rušení a slučování. Ilustrační foto

Středním školám bude v Moravskoslezském kraji v příštích letech ubývat žáků, dojde proto na jejich rušení a slučování. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ze statistik vyplývá, že pokud se nic neudělá, v roce 2014 bude na školách přibližně pětina neobsazených míst. "Jsme kraj, který má nejvíce středních škol, ale bohužel je u nás také největší úbytek obyvatelstva - a tím pádem i středoškolské mládeže. Máme tedy v rámci České republiky největší procentuální pokles. A ten se předpovídá až do roku 2065," řekla náměstkyně hejtmana kraje Věra Palková.

Proto se kraj chystá během čtyř let snížit kapacitu škol až o patnáct procent. Dosáhnout toho chce jednak slučováním škol, ale také takzvanou oborovou racionalizací.

"To znamená, že školy budeme nejen slučovat, ale v daném okrese budeme nastavovat oborovou strukturu tak, aby se jednotlivé obory nedublovaly," nastínil vedoucí odboru školství Moravskoslezského kraje Libor Lenčo.

Kraj se přitom nebude rozhodovat jen podle odhadu počtu žáků, ale i podle dalších skutečností. "V jednotlivých okresech budeme hledat nejlepší variantu, která bude odpovídat jeho potřebám tak, abychom zohlednili i spádovost, dostupnost škol a odbornou nabídku," dodala Palková.

První dvě školy by měly zaniknout v létě

Už v pondělí kraj jednal o konkrétních úpravách se třemi řediteli, jichž by se měly změny dotknout nejdříve. "Pokud nenastane nějaký zádrhel, tři konkrétní záměry optimalizace by už mohlo projednat krajské zastupitelstvo 23. března," řekl Lenčo.

snížení počtu míst ve školách

O kolik se sníží počet míst ve školách V porovnání s rokem 2011/2012 u skupiny 15-18letých žáků:

Opava.....................20 %
Nový Jičín................16 %
Frýdek-Místek.........15 %
Karviná....................14 %
Bruntál.....................13 %
Ostrava......................8 %

Tyto tři záměry se podle něj týkají sedmi škol na Frýdecko-Místecku a Opavsku. Pokud by záměry krajští zastupitelé schválili, ke sloučení by došlo k 1. červenci letošního roku a dvě školy by tím zanikly.

"O které se bude jednat zatím vedení odboru školství odmítlo blíže specifikovat. Takže jsou to spíš dohady a spekulace z řad ředitelů," uvedl ředitel Střední školy zemědělské a lesnické ve Frýdku-Místku Pavel Řezníček. Právě tato škola už se od nového roku sloučila s jinou.

Na řadě škol tak v současnosti panuje napětí, protože kromě tří ředitelů, se kterými v pondělí osobně jednali krajští úředníci, zatím ostatní neví, zda se změny budou týkat také jejich škol. To se dozví až postupně.

"Mám z toho trochu vítr v kapse, ale když je člověk připraven a má nějakou představu, jak by to mělo vypadat, tak snad to půjde," řekl jeden z ředitelů.

Za 17 let by v kraji mělo být o 850 učitelů méně

Podle některých je však zásah nutný. "Určitě je třeba nějaký pořádek udělat. Na školách by měla být zdravá konkurence, aby se na určitý typ školy dostali ti, co tam patří. Ne, aby se na gymnázium dostávali studenti s trojkama, což u nás naštěstí není," řekla ředitelka Slezského gymnázia v Opavě Milada Pazderníková.

Školy se však během následujících let nevyhnou propouštění. Podle studií ministerstva školství by se měl teoreticky počet učitelů v kraji snížit do roku 2028 o 850.

Podle Věry Palkové tím ale dojde ke zkvalitnění výuky. "Mezi učiteli bude větší konkurence a ředitel bude mít příležitost zkvalitnit učitelský sbor. Nebude muset zaměstnávat nekvalifikované učitele. Z tohoto pohledu je to pro rodiče dobrá zpráva," dodala Palková.

Problém je ale podle ní v tom, že kraj může ovlivnit pouze školy, které zřizuje. "Nemůžeme a nemáme na to, abychom ovlivňovali školy soukromých zřizovatelů. Takové nástroje bohužel nemá ani ministerstvo. Ale máme dohodu, že nové soukromé školy minimálně nebudou vznikat a nebudou se rozšiřovat," dodala.

V Moravskoslezském kraji je nyní 152 středních škol, v nichž je 60 534 míst. Celkem 107 škol s více než 51 tisíci místy zřizuje kraj.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Je jako housenková dráha, kritizují řidiči silnici z Třince do Těšína

Nová silnice mezi Třincem a Českým Těšínem vzbuzuje u mnoha řidičů rozpaky.

Housenkovou dráhou nazývají někteří řidiči na sociálních sítích právě opravenou silnici mezi Třincem a Českým Těšínem....

Najdete na iDNES.cz