ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Sčítání lidu 2021

V kraji už se sečetlo půl milionu lidí, váznou jen malé obce na Bruntálsku

  • 2
Obyvatelé Moravskoslezského kraje hojně využívají možnost zapojit se elektronickou cestou do sčítání lidu, domů a bytů. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Region patří v republikovém srovnání k aktivnějším, náleží mu aktuálně páté místo ze čtrnácti. Podle posledních dat lidé v regionu odeslali v přepočtu na sto bytů 51,1 online formuláře. 

V absolutních číslech to znamená, že sčítací komisaři už obdrželi od lidí z kraje 286 tisíc elektronických formulářů. „Což představuje zhruba 572 tisíc sečtených osob,“ podotkl Tomáš Chrámecký z odboru komunikace ČSÚ.

Nejaktivnějšími v kraji jsou obyvatelé Vřesiny u Hlučína. „Přičítám to mimo jiné kampani na stránkách obce i v rozhlase. Lidem, kteří si třeba tolik nerozumí s technikou nebo k ní nemají přístup, jsme nabídli pomoc. Někteří toho využili,“ uvedl místostarosta obce Stanislav Boček.

Přehledně: Kdo jak a kdy se musí zúčastnit Sčítání lidu 2021

Z velkých měst jsou zatím nejaktivnější lidé v Ostravě. Na chvostu žebříčku se nacházejí převážně malé obce z Bruntálska. Nejmenší podíl elektronických formulářů odeslali obyvatelé Dlouhé Stráně a Slezských Pavlovic.

„Lidé u nás spíše vyčkávají. S online dotazníky si ne vždy úplně vědí rady. I my jsme jim nabízeli poradenství, ale většina z nich přesto raději čeká, až jim dorazí papírové formuláře domů,“ vysvětlila starostka Slezských Pavlovic Lenka Drozdová.

Předání formulářů před domem

Sčítací komisaři do domácností, které se nesečetly online, začnou od 17. dubna roznášet listinné formuláře, a to v předem oznámených termínech. „S ohledem na současnou situaci s covidem-19 budou předávat formuláře před domem,“ uvedla mluvčí sčítání 2021 Jolana Voldánová.

I po 17. dubnu ale budou lidé moci nadále využívat možnosti vyplnit elektronický formulář. Tuto formu Český statistický úřad také nadále doporučuje využívat. „Jeho vyplnění je snadné, rychlé a zcela bezkontaktní, z epidemického hlediska tak naprosto bezrizikové,“ dodala Voldánová.

Sčítání končí 11. května, lidé mají povinnost se do něj zapojit. První výsledky budou k dispozici na konci roku. Netrpělivě je budou vyhlížet mimo jiné zástupci národnostních menšin.

Magické číslo deset procent

Kongres Poláků například nabádá obyvatele příhraničí, kteří se přiklání k polské národnosti, aby to nezapomněli uvést do sčítacích formulářů. 

„Magické číslo, o které se v jednotlivých obcích hraje, je deset procent. Jde o to, že v obci s desetiprocentním a vyšším zastoupením vznikají výbory pro národnostní menšiny. To je platforma, která může v místě zajistit podporu různých projektů, spolků a dalších aktivit,“ vysvětlil místopředseda Kongresu Poláků v České republice Josef Szymeczek. 

Podle něj je takových obcí v oblasti těšínského Slezska momentálně 31. „Usilujeme o to, aby byl stejný výsledek i po letošním sčítání,“ podotkl.

V rámci sčítání lidu v roce 2011 se k polské národnosti přihlásilo zhruba 40 tisíc lidí, z toho třicet tisíc bylo právě z oblasti Těšínska.

Region dále stárne

Výsledky sčítání ovlivní život v kraji i v dalších sférách. Na základě statistických dat se zdejší instituce budou moci například lépe připravit na stárnutí obyvatel, a to například zřízením dostatku nemocničních lůžek nebo rozsahem sociálních služeb.

„Jestliže v současnosti činí průměrný věk obyvatel kraje téměř čtyřicet tři let, za půl století se přiblíží k hranici čtyřiceti devíti. Populace v kraji tak bude patřit mezi nejstarší v Česku,“ řekla ředitelka Krajské správy ČSÚ v Ostravě Hana Gurecká (podrobněji o prognóze zde).

Sčítání bytů a domů zase pomůže hasičům. Údaje o budovách, materiálu nosných zdí, počtu nadzemních podlaží i počtu obyvatel se jim mohou hodit při výjezdech.