Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíce lidí odchází z Moravskoslezského kraje, zmizela celá velká obec

  20:05aktualizováno  20:05
Moravskoslezský kraj přišel od ledna o téměř dva a půl tisíce obyvatel, což je nejvíce z celé České republiky. Na vině je kromě stěhování, a to většinou mladých lidí, také vysoká úmrtnost. V regionu naopak meziročně přibylo narozených dětí i počet sezdaných párů.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Skoro celá Čeladná na Frýdecko-Místecku nebo Trojanovice na Novojičínsku, zhruba o tolik obyvatel přišel od ledna letošního roku Moravskoslezský kraj. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. V Praze, ve Středočeském nebo v Jihomoravském kraji přitom počet obyvatel vzrostl o tisíce.

„Za první tři čtvrtletí roku 2016 se počet lidí snížil o 2 462 osob, což je bohužel smutné prvenství v republice. Na celkovém meziročním úbytku se podílely čtyři ze šesti okresů kraje. Výjimku tvořily Frýdek-Místek a Nový Jičín. Ke 30. září letošního roku tak v kraji žilo 1 210 849 obyvatel,“ přiblížila Taťana Glozygová z krajské správy Českého statistického úřadu v Ostravě.

Zvýšil se i počet narozených dětí

Přestože úmrtnost v kraji je nejvyšší v republice, tak v rámci regionu se meziročně snížila.

„Zemřelo 9 621 osob, což bylo o 556 lidí méně než za stejné období v minulém roce. Vyšší úmrtnost jsme zaznamenali v okresech Bruntál a Karviná, nejnižší v Novém Jičíně,“ pokračovala Glozygová. „Pozitivní je, že se zvýšil počet narozených dětí. Od ledna jich přišlo na svět 9 112, což je o 192 více než v loňském roce. Nejvíce novorozenců pak přibylo na Novojičínsku, nejméně na Karvinsku a Bruntálsku,“ dodala Glozygová.

Za vysoký úbytek obyvatel může především stěhování, z kraje totiž podle statistiků odchází takzvaně za lepším stále více převážně mladých lidí.

„Bohužel se vystěhovalo celkem 6 291 lidí. V loňském roce to bylo o 56 méně. Přičemž do ostatních krajů se letos stěhovalo asi 80 procent z odchozích, zbytek míří do zahraničí. Lidé v rámci republiky odcházeli nejčastěji do Středočeského a Jihomoravského kraje. Stěhují se za lepšími podmínkami a například i za lepším ovzduším,“ přibližuje důvody Glozygová.

Kraj chce pomoci začínajícím podnikatelům

Problémem vylidňování se zabývá i nové vedení kraje. „Jednoznačně se na tom podílí útlum hornictví a samozřejmě nedostatek dobře ohodnocených a zajímavých pracovních míst. Největší problém je, že nám do Brna a Prahy odcházejí mladí talentovaní lidé. I proto na prosincovém zastupitelstvu předložíme návrh takzvaného inovačního centra, které by vytvořilo příležitosti pro mladé. Centrum by jednalo se soukromými investory a mělo by za úkol právě vytvořit podmínky například pro začínající podnikatele,“ popsal hejtman Ivo Vondrák (hnutí ANO).

Do roku 2008 patřil Moravskoslezský region k nejlidnatějším v republice, pak ale nastal zlom a vylidňování je už trendem.

„Podle odhadů se situace nebude zlepšovat. Věkový průměr je v regionu 42 let a vyhlídky na příliv mladých v produktivním věku zatím nejsou,“ konstatovala Glozygová.

Podle statistik se v Moravskoslezském kraji letos zvýšil počet sňatků, kdy si ano řeklo téměř pět tisíc párů. Naopak rozvedlo se 2 254 manželství, což je oproti loňskému roku pokles.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Žena, která nechala novorozence zemřít ve skříni, si odpyká patnáct let

Ženě potvrdil vrchní soud patnáctiletý trest za vraždu novorozence.

Za vraždu novorozence si mladá žena z Frýdlantu nad Ostravicí odpyká patnáct let vězení. Trest uložený ostravským...

Móda i swing. Opava se sérií akcí vrací o sto let zpět

Módní trendy z období let 1918 až 1988 si mohou lidé připomenout v opavském...

Na tři desítky akcí po celý rok. Swing, ukázky ze života prvorepublikové galerky a četníků, trampské rituály,...

Den vody otevře úpravny i přehrady Kružberk, Slezská Harta a Morávka

Úpravna vody, vodárna Stará Ves v Ostravě, která upravuje vodu pro Ostravu. Za...

Zájemci o prohlídky podzemí a jindy uzavřených prostor přehrad a úpraven vody v Moravskoslezském kraji mají opět šanci....

Najdete na iDNES.cz