Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíce lidí odchází z Moravskoslezského kraje, zmizela celá velká obec

  20:05aktualizováno  20:05
Moravskoslezský kraj přišel od ledna o téměř dva a půl tisíce obyvatel, což je nejvíce z celé České republiky. Na vině je kromě stěhování, a to většinou mladých lidí, také vysoká úmrtnost. V regionu naopak meziročně přibylo narozených dětí i počet sezdaných párů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Skoro celá Čeladná na Frýdecko-Místecku nebo Trojanovice na Novojičínsku, zhruba o tolik obyvatel přišel od ledna letošního roku Moravskoslezský kraj. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. V Praze, ve Středočeském nebo v Jihomoravském kraji přitom počet obyvatel vzrostl o tisíce.

„Za první tři čtvrtletí roku 2016 se počet lidí snížil o 2 462 osob, což je bohužel smutné prvenství v republice. Na celkovém meziročním úbytku se podílely čtyři ze šesti okresů kraje. Výjimku tvořily Frýdek-Místek a Nový Jičín. Ke 30. září letošního roku tak v kraji žilo 1 210 849 obyvatel,“ přiblížila Taťana Glozygová z krajské správy Českého statistického úřadu v Ostravě.

Zvýšil se i počet narozených dětí

Přestože úmrtnost v kraji je nejvyšší v republice, tak v rámci regionu se meziročně snížila.

„Zemřelo 9 621 osob, což bylo o 556 lidí méně než za stejné období v minulém roce. Vyšší úmrtnost jsme zaznamenali v okresech Bruntál a Karviná, nejnižší v Novém Jičíně,“ pokračovala Glozygová. „Pozitivní je, že se zvýšil počet narozených dětí. Od ledna jich přišlo na svět 9 112, což je o 192 více než v loňském roce. Nejvíce novorozenců pak přibylo na Novojičínsku, nejméně na Karvinsku a Bruntálsku,“ dodala Glozygová.

Za vysoký úbytek obyvatel může především stěhování, z kraje totiž podle statistiků odchází takzvaně za lepším stále více převážně mladých lidí.

„Bohužel se vystěhovalo celkem 6 291 lidí. V loňském roce to bylo o 56 méně. Přičemž do ostatních krajů se letos stěhovalo asi 80 procent z odchozích, zbytek míří do zahraničí. Lidé v rámci republiky odcházeli nejčastěji do Středočeského a Jihomoravského kraje. Stěhují se za lepšími podmínkami a například i za lepším ovzduším,“ přibližuje důvody Glozygová.

Kraj chce pomoci začínajícím podnikatelům

Problémem vylidňování se zabývá i nové vedení kraje. „Jednoznačně se na tom podílí útlum hornictví a samozřejmě nedostatek dobře ohodnocených a zajímavých pracovních míst. Největší problém je, že nám do Brna a Prahy odcházejí mladí talentovaní lidé. I proto na prosincovém zastupitelstvu předložíme návrh takzvaného inovačního centra, které by vytvořilo příležitosti pro mladé. Centrum by jednalo se soukromými investory a mělo by za úkol právě vytvořit podmínky například pro začínající podnikatele,“ popsal hejtman Ivo Vondrák (hnutí ANO).

Do roku 2008 patřil Moravskoslezský region k nejlidnatějším v republice, pak ale nastal zlom a vylidňování je už trendem.

„Podle odhadů se situace nebude zlepšovat. Věkový průměr je v regionu 42 let a vyhlídky na příliv mladých v produktivním věku zatím nejsou,“ konstatovala Glozygová.

Podle statistik se v Moravskoslezském kraji letos zvýšil počet sňatků, kdy si ano řeklo téměř pět tisíc párů. Naopak rozvedlo se 2 254 manželství, což je oproti loňskému roku pokles.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Vařič pervitinu chtěl vyrobit osm kilogramů drogy a skončit. Už to nestihl

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Policie v Ostravě zadržela 39letého muže, který bych schopen velmi rychle vyrobit velké množství pervitinu....

Třináctiletý hoch ukradl v Rýmařově auto z areálu školy, pak havaroval

Ilustrační snímek

Teprve třináctiletý chlapec se stihl za jediný den vloupat do školy, ukrást tam automobil a vzápětí s ním i bourat v...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Najdete na iDNES.cz