Kraj věnuje přeživším z Frenštátu po 85 tisících, ocení pět záchranářů

  13:37aktualizováno  13:37
Radní Moravskoslezského kraje schválili 85 tisíc korun pro každého člověka, který přežil výbuch domu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Zároveň ocení za zásah pět záchranářů: dva dobrovolné hasiče, jednoho profesionálního hasiče, policistu a lékaře.

Všechny byty z frenštátského domu se buď zhroutily, nebo vyhořely. Lidé však nezůstali osamoceni. | foto: Martin Türke, HZS MSK

Krajský úřad vyčlení lidem z rozmetaného domu v ulici 6. května v centru podhorského městečka z krajského rozpočtu milion a dvacet tisíc korun. "Přeživších obyvatel domu je dvanáct, na každého proto vyjde 85 tisíc korun," vysvětlil moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Jak pomoci

  • Zasláním finanční částky na speciální konto 3880277/0100.
  • Pokud bydlíte ve Frenštátě nebo poblíž, tak osobně finančně do pokladničky umístěné v prostorách radnice.
  • Hotovost můžete přinést i do pokladny města. Ta dárcům vystaví příjmový pokladní doklad s uvedením účelu hotovostního příjmu.

Radní také rozhodli o ocenění Martina Horáka a Jana Cverny z jednotky frenštátských dobrovolných hasičů, velitele čety za stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Ostravě-Zábřehu Jána Tótha, lékaře Petra Blably, který šéfuje územnímu odboru krajské zdravotnické záchranné služby v Novém Jičíně, a frenštátského policisty Petra Albrechta. Všichni ve Frenštátě zasahovali, dobrovolný hasič Cverna dokonce po jedné z následných explozí skončil v ostravské fakultní nemocnici. 

"Ocenění mě samozřejmě těší, ale považuji to za ocenění všech policistů, kteří na místě zasahovali," řekl policista Petr Albrecht, který bydlí o dva vchody dále a lidem z hořícího domu pomáhal pár minut po výbuchu. "Jen jsem si navlékl kalhoty a nazul boty. Jenže dům už byl v plamenech," reagoval Albrecht na ocenění.

Kraj se rovněž hodlá podílet na nákladech demolice poničeného domu. "Město původně počítalo s náklady ve výši milion korun, po zjištění technických problémů se cena bourání pohybuje už přes čtyři miliony korun," řekl hejtman.

Hejtman Miroslav Novák (vlevo) bude mít zdatného protikandidáta.

Hejtman Miroslav Novák (vlevo) s prvním náměstkem Josefem Babkou na tiskové konferenci, na které ohlásili pomoc lidem z Frenštátu. (26. února 2013)

Kraj ještě počká na výslednou částku a také pomoc vlády, kterou minulý týden slíbil ministr průmyslu Martin Kuba. Krajský úřad je ochoten přispět zhruba třetinovou částkou, tedy poměrně s vládou a městem.

Lidé ze zničeného domu navíc mohou zřejmě počítat i s padesátitisícovou částkou jako dávkou v hmotné nouzi a také s částí z výtěžku radničního speciálního účtu, na který lidé z celé země posílají peněžní pomoc. Solidarita je stále nebývalá, na kontu se shromáždilo už přes třináct milionů korun.

Při výbuchu časně ráno v neděli 17. února zemřelo šest lidí. Kromě viníka také dvě ženy a tři děti. Jedenáct lidí se zranilo, tři zůstávají v nemocnici.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.

Najdete na iDNES.cz