Posudkům Cermatu na kraji nerozumí, tak prosí o pomoc češtináře

  8:16aktualizováno  8:16
Celkem 722 studentů žádá v Moravskoslezském kraji o přezkoumání výsledku maturitní zkoušky. Krajský úřad, který o odvolání rozhoduje, má ale s posudky z Cermatu problém. Jsou prý příliš stručné a nejasné. Zvažuje proto pomoc učitelů češtiny ze svých středních škol.
Maturitní písemky přidělaly mnoho starostí nejen studentům. (ilustrační snímek)

Maturitní písemky přidělaly mnoho starostí nejen studentům. (ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nad stohy papírů tráví celé dny hned několik vyčleněných krajských úředníků. Na stole se jim sešel rekordní počet žádostí o přezkoumání výsledku maturity, řeší jich šestnáctkrát víc než loni.

S některými si však neví rady. Cermat na vznesené námitky reaguje podle nich tak nejasně, že kraj uvažuje o spolupráci s místními učiteli.

"Evidujeme 722 žádostí o přezkum výsledku maturitní zkoušky. Z 90 procent se jedná o písemnou práci z českého jazyka," informovala mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Šárka Vlčková.

Krajský úřad obdržená odvolání přeposílá Cermatu, který reklamovanou písemku znovu nechá prověřit jiným hodnotitelem, než který ji kontroloval poprvé. Jeho posudek pak Cermat pošle zpátky kraji, který má potom rozhodnout, zda maturant se svým odvoláním uspěl. Některé posudky však neobsahují vše, co by měly. A kraj neví, jak má rozhodnout.

"Zvažujeme, jak řešit, že některá odvolání mají námitky, se kterými se Cermat v posudku vůbec nevypořádal. Nereagoval na všechno," uvádí mluvčí Vlčková.

Češtináři budou o prázdninách hodnotit písemky

Potíže připustila i náměstkyně hejtmana Věra Palková. "Oponentní posudky jsou strohé a vůbec nevypořádávají vznesené námitky. Zbavují se tak odpovědnosti, kterou ze zákona nese kraj, ale ten zase nemá certifikované hodnotitele. Ukazuje se, že takto koncipovaná písemná práce je jen zdrojem stížností a měla by být ze státních maturit vyřazena," komentovala.

Krajský úřad proto uvažuje o pomoci místních učitelů, kteří coby vyškolení hodnotitelé také spolupracovali při státní maturitě. Oslovil už školy s dotazem, zda mezi učiteli mají Cermatem vyškolené hodnotitele ochotné strávit část léta kontrolou slohovek neúspěšných maturantů. Třeba gymnázium v Ostravě - Hrabůvce nebo Wichterleho gymnázium v Ostravě - Porubě.

"Zatím jde jen o dotaz, zda by něco podobného bylo možné," uvádí ředitel Wichterlova gymnázia Antonín Balnar. Pro jeho kantory to sice bude znamenat čas navíc, ocenil však, že kraj nechce odvolání studentů shodit ze stolu, ale prozkoumá každou námitku.

Ministerstvo: Posudky odpovídají metodice i dohodnuté formě

Podle odhadů vedoucího krajského odboru školství Libora Lenča by se už počet odvolání neměl výrazně zvýšit. Přibývat by naopak mělo znovu posouzených maturitních prací ze strany Cermatu.

Mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas uvádí, že posudky přesně odpovídají metodice a formě, které byly dohodnuty na společné schůzce šéfa Cermatu Jiřího Zíky s šéfy odborů školství krajských úřadů. "Jednali minulý čtvrtek," řekl Kubas.

Zpracovávání posudků probíhá podle Jiřího Zíky z Cermatu dynamicky a daří se. "Systém externího anonymního odborného hodnocení a institut odvolání považujeme za přiměřenou záruku vyloučení případných odchylek hodnocení," dodal Zíka.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Student vyrábí hudební nástroje podle mistrů. Umí i dřevěné motýlky a peněženky

Koníčkem 25letého studenta restaurátorství nábytku Miroslava Puczoka z Havířova...

Svoje první housle vyrobil pětadvacetiletý student Miroslav Puczok z Havířova přítelkyni před šesti lety. „Stále hrají...

Náměstek ministra složí zastupitelský mandát, je ve střetu se zákonem

Jiří Vzientek.

Po svém jmenování do funkce náměstka ministra kultury se Jiří Vzientek z ČSSD dostal do rozporu se zákonem. Do té doby...

Někdejší Nová huť začíná s chystaným prodejem přicházet o zakázky

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Sliby vedení ArcelorMittal Ostrava o bezproblémovém rozdělení hutní skupiny nejsou podle odborářů přesné. Ostravská...

Najdete na iDNES.cz