Spalničky jsou nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním.

Spalničky jsou nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním. | foto: Profimedia.cz

Moravskoslezským krajem se šíří spalničky, 615 zdravotníků čeká očkování

  • 17
Nejhorší epidemie spalniček za posledních patnáct až dvacet let se šíří Moravskoslezským krajem. Hygienici proto nařídili očkování většiny zdravotníků z nemocničních oddělení, kde mohli s nakaženými přijít do styku. Kdo odmítne, nemůže vykonávat svou práci.

Na infekčním oddělení Fakultní nemocnice Ostrava bylo v pátek v izolaci deset pacientů se spalničkami. „Jde o čtyři dospělé a šest dětí,“ uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Devět lidí z regionu je po prodělané nemoci doma. Přes deset jiných ale čeká na diagnózu a další asi přibudou. Ač jsou to zatím na pohled malá čísla, podle odborníků je v kraji epidemie, jaká tu nebyla patnáct až dvacet let.

V minulosti nákazu zavlekli z Thajska

„Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, šíří se vzduchem. Typické jsou vysoké horečky a vyrážka. V minulých letech se v kraji nevyskytovaly. Výjimkou byl jeden případ v roce 2011 a tři v roce 2013, všechny byly zavlečené z Thajska,“ říká šéfka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková, která se domnívá, že i tentokrát byla nákaza do regionu zavlečená už v únoru.

Epidemie spalniček už nějaký čas řádí v okolních státech, v Rumunsku už mají skoro čtyři tisíce případů nákazy a 20 lidí tam zemřelo.

A to vše jsou důvody, proč hygienici nařídili povinné očkování 615 lidí, především zaměstnanců nemocničních oddělení v Ostravě, Opavě či Havířově, kde personál už přišel nebo ještě může přijít do kontaktu s nakaženými pacienty.

Onemocněli i dva lékaři

Potvrzení diagnózy není podle Martinkové snadné. Proto se hygienici dozvěděli o prvních prokázaných případech až před týdnem. „Zatím máme devatenáct potvrzených pacientů, z toho dva lékaře. A něco přes deset lidí s podezřením na spalničky, z toho opět několik zdravotníků,“ uvedla Martinková s tím, že očkování personálu nemocnic začalo v pátek a skončit má v příštích dnech. „Je povinné. Kdo se nenechá naočkovat, nebude moci vykonávat svoji práci,“ upozornila.

„Vítkovická nemocnice měla osm pacientů. Už jsou doma. Očkování čeká 125 lidí včetně uklízeček,“ říká mluvčí Agelu Radka Miloševská.

„U nás leželo jedno dítě. V pátek jsme dostali 64 vakcín pro všechny zaměstnance. Očkovat se ale nemusí lidé jako já, kteří spalničky měli. Máme doživotní imunitu,“ sdělil primář infekčního oddělení v Opavě Petr Kümpel.