(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Radka Miloševská, MAFRA

Moravskoslezským nemocnicím se daří. Chirurgii v Orlové ale hrozí zrušení

  • 2
Moravskoslezský kraj se pochlubil, že skupina jeho šesti nemocnic se loni přehoupla z velké ztráty do plusu. Ne všem se ale dařilo tak dobře. Například silně prodělečné chirurgii v Orlové hrozí zánik.

Šestice nemocnic, které patří Moravskoslezskému kraji, loni společně vydělala přes 15 milionů korun po zdanění. Vzhledem k tomu, že předloni vytvořily ztrátu téměř 37 milionů, je to dobrá zpráva.

„Naše nemocnice hospodaří ročně s částkou 4,7 miliardy korun. Na překonání ztráty z roku 2013 a loňský zisk měla vliv úhradová vyhláška. Nebyla tak tvrdá jako před dvěma lety, kdy příjmy od pojišťoven razantně klesly,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek (ČSSD).

Hospodaření krajských nemocnic

                   2013       2014
Krnov        18 197    6 328
Opava             305   6 075
Karviná
a Orlová
   -7 805 - 24 983
Havířov    -5 749    -1 192
Frýdek
Místek   
 - 33 249  35 372
Třinec         -8 559  -6 563
Celkem     -36 861 15 037
Pozn. red.: Částky jsou v tisících korun a po zdanění.

Podle něj ale k lepším výsledkům pomohla i změna řízení a hlídání nákladů. Od dubna 2013 fungují krajské nemocnice v personálních uniích: dvojici řídí jedno vedení.

Nejvíce si polepšil Frýdek-Místek

Zpráva o zisku ale není až tak dobrá, jak se zdá. Předloni byly v minusu čtyři nemocnice, loni zůstaly tři. Velkého zvratu docílila pouze jedna z nich, a to nemocnice ve Frýdku-Místku. Předloni měla nejvyšší ztráty: přes 33 milionů. Loni naopak nejvyšší zisk: přes 35 milionů korun.

Jak se jí to podařilo? Ekonom nemocnice Zdeněk Jiříček říká, že počty pacientů i zákroků zůstaly téměř stejné, nemocnice si ale pohlídala plnění výkonů pro všechny pojišťovny. „Nejvíc nám pomohla lepší úhradová vyhláška a doúčtování za rok 2013. Loni nám pojišťovny doplatily víc peněz, než kolik jsme od nich očekávali,“ vysvětlil Jiříček.

Příznivější úhradová vyhláška by se teoreticky měla projevit ve všech nemocnicích. Jenže praxe je jiná. „Dříve dostávaly nemocnice za stejné výkony různé sazby. Nejhůř na tom byla právě frýdecká nemocnice. Nová vyhláška se snaží sazby sbližovat, takže na tom Frýdek nejvíc vydělal,“ vysvětluje Jiří Martinek.

Podle něj naopak všechny nemocnice trápí ztráty za neuhrazenou péči. „Lékaři musí ošetřit každého pacienta, ale pojišťovny hlídají, aby náklady nerostly neomezeně. Za rok 2013 odmítly proplatit našim šesti nemocnicím péči za 240 milionů korun, loni za 156 milionů. Většinou to souvisí s odhadovanými přestupy pacientů mezi pojišťovnami a nastaveným systémem koeficientů, přes který nejede vlak,“ přibližuje Martinek.

Úbytek pacientů v orlovské chirurgii je veliký

Výsledkem je, že tři krajská zařízení zůstala i loni v minusu a propad nemocnice v Karviné-Ráji, která je na tom nejhůř, se proti předloňsku ztrojnásobil na téměř 25 milionů. Může za to z velké části lůžkové chirurgické oddělení v Orlové. Loni prodělalo deset milionů. Jeho další osud je proto v tuto chvíli nejasný.

„Chirurgie nepatří k výdělečným oborům, ale je rozdíl, prodělává-li jeden nebo deset milionů,“ míní šéf nemocnice Petr Kovařík.

Netají, že úbytek pacientů i finanční ztráty jsou tak velké, že o další existenci oddělení bude v nejbližší době rozhodovat společně se zřizovatelem i pojišťovnami.

„Je několik variant, jak ušetřit. Můžeme lůžka zrušit a ponechat jen ambulance, nebo omezit a zaměřit se na menší výkony v režimu jednodenní chirurgie. Nejlepší řešení by mělo vyplynout z analýzy, kterou jsme udělali a předali kraji. Půjde však nejen o rozhodnutí ekonomické, ale také politické. Záležet bude na stanovisku města i pojišťoven,“ líčí Kovařík.

Radní Orlové jsou proti rušení

Ředitel krajské pobočky VZP Aleš Zbožínek připustil, že by se nebránil zrušení chirurgického oddělení v Orlové, protože stejné obory jsou v Karviné, Havířově i Ostravě, kam stejně řada Orlovanů už cestuje.

„Je přirozený vývoj, že v malém městě ubývá chirurgických zákroků. Pacienty stahují větší pracoviště nebo specializovaná centra. My ale zatím nic nenavrhujeme. Čekáme, až nás nemocnice a kraj vyzvou k diskusi. Všechny pojišťovny budou jistě ochotné najít prospěšné řešení, ať už půjde o rušení, redukci nebo změnu koncepce ztrátového oddělení,“ sdělil Zbožínek.

Radní Orlové jsou ale proti zrušení lůžek. „Uzavření chirurgie se bráníme. Městu jde o zachování tohoto oddělení v orlovské části nemocnice. Nyní se vyhodnocují analýzy a probíhají jednání se zdravotními pojišťovnami tak, aby chirurgie zůstala zachována,“ říká místostarostka Renata Potyšová (ANO). „Rozhodování nebude vůbec jednoduché,“ netají Jiří Martinek.