Most mezi Českem a Polskem? Na jedné straně díra, na druhé sloupek

  14:07aktualizováno  14:07
Lidé z Krnova-Krásných Louček a polského Krásného Pole od sebe dělí jen desítky metrů. Mezi obcemi vede silnice. Ale auto přes hraniční most nepřejede, na polské straně blokuje cestu betonový sloupek, na české dokonce díra.

Přeshraniční silnice mezi obcí Hať na Opavsku a polskými Krzyzanowicemi. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Přes hraniční řeku Opavici zde vede betonový most, ve kterém je ale na české straně díra. Na polské straně je asfaltka až k mostu. Před ním ale stojí betonový sloup," líčí situaci v Krásných Loučkách Michal Valenčík.

Neprůjezdné přeshraniční silnice

* Jindřichov - Dabowiec * Slezské Pavlovice - Raclawice Slaskie * Studnice - Raclawice Slaskie * Osoblaha - Nowa Wies * Matějovice - Tarnkowa * Slezské Rudoltice - Równe * Slezské Rudoltice - Dobieszów * Opavice - Opawica * Krásné Loučky - Krasne Pole * Krnov - Bliszczyce * Holasovice -Wysoka * Píšť - Borucin * Antošovice - Chalupki * Prstná - Skrbensko * Prstná - Ruptawa * Mizerov - Zebrzydowice Dolne * Ráj - Kaczyce Dolne * Podobora - Marklowice * Bukovec - Istebna

Valenčík žije v Praze, území na hranicích Česka a Polska v Moravskoslezském kraji ale zná dobře. Před časem se totiž rozhodl, že je spolu s dalšími příhraničními oblastmi Česka projede autem a zjistí, nakolik jsou téměř čtyři roky od vstupu naší země do Schengenu průjezdné silniční hraniční přechody, které se běžně užívaly do roku 1948.

Na Ostravsku je průjezdných 70 procent cest

"Chtěl jsem zjistit, zda už platí idea Evropské unie, že lidé v příhraničních oblastech by už neměli mít dojem, že jsou hranice překážkou bránící jejich setkávání," říká Michal Valenčík.

Postupně navštívil skoro 400 míst, kde se běžně překračovaly hranice za první republiky. Zjistil mimo jiné, že Moravskoslezský kraj je na tom co do průjezdnosti původních silnic nejlépe z příhraničních regionů v zemi.

Průjezdných je tu dle jeho zjištění 70 % původních přeshraničních cest. Případ z Krásných Louček je tedy spíš výjimkou.

Mnoha silnicím stále vévodí sloupky

"Hranice tu jde přesně středem silnice. To znamená, že domy na jedné straně silnice patří Česku, na druhé straně silnice Polsku. Přitom ve středu silnice, kde bývá běžně plná nebo přerušovaná čára, jsou zatlučené betonové sloupky. Přejet do druhého pruhu - za hranici - tak není možné."

Nedávno opravené silnice

* Rusín - Gadzovice (Glubczyce) * I/48 (rekonstrukce bývalého hranič. přechodu a křižovatky) * Třebom - Kietrz * Tworkow - Děhylov * Sciboryce Wielkie - Hněvošice * Kravaře - Raciborz, část Kravaře - Kobeřice

Tak Michal Valenčík líčí situaci, kterou zažil při mapování průchodnosti přeshraničních silnic mezi Karvinou-Rájem a Dolními Kaczycemi v Polsku.

Obě místa původně spojovaly dvě silnice. Jedna je dnes průjezdná, druhá ne.

"Bohužel ještě nikoho nenapadlo sloupky odstranit a zase ze dvou jednopruhových silnic udělat jednu dvoupruhovou," podotýká Valenčík a dodává, že s obdobně rozdělenou silnicí mezi dvěma státy se v kraji setkal i mezi částí Petrovic u Karviné, Prstnou a Skrbenskem. "Jinde v Česku jsem to neviděl."

Kde se oprava chystá

* most mezi obcemi Vávrovice a Wiechowice * most mezi obcemi Držkovice a Dzierzkowice * most mezi obcemi Úvalno a Branice * most mezi Krnovem-Krásnými Loučkami a obcí Krasne Pole

VE VÝSTAVBĚ
*dálnice D47 Bohumín - st. hranice*

Průjezdnost původních přeshraničních silnic v Moravskoslezském kraji je podle něj vůbec největší ze všech příhraničních regionů v zemi.

"Cítil jsem ohromný rozdíl mezi Moravskoslezským a Olomouckým krajem na jedné straně a všemi ostatními příhraničními kraji na straně druhé. Je tu opravdu vidět snaha co nejvíce původních silniček opravit a zprovoznit," říká Valenčík.

V mnoha obcích u hranic zůstali původní obyvatelé

Dobrá průjezdnost česko-polského příhraničí v Moravskoslezském kraji podle něj asi souvisí s tím, že ve velké části zdejšího území nedošlo k odsunu původních obyvatel z obcí u hranic. Poukazuje ale i na stále neprůjezdné přeshraniční cesty. Ty se objevují nejčastěji v západní části kraje, na Osoblažsku a Krnovsku.

Z celkem 65 původních přeshraničních silnic, které v kraji projel, bylo - ač někdy s obtížemi - 46 průjezdných a 16 neprůjezdných.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Kniha Ztraceni v sebeklamu přibližuje Ostravu šedesátých let

Max Gronach popisuje Ostravu svého mládí.

Ztraceni v sebeklamu. Tak se jmenuje knižní debut ostravského spisovatele Maxe Gronacha. Příběh vystřízlivění z konce...

Muž na masérku v ostravském bytě vytáhl nůž. Ta z okna křičela o pomoc

Muž na ženu při masáži vytáhl nůž

Policisté pátrají po neznámém agresorovi, který s nožem v ruce vyhrožoval ženě nabízející masérské služby v Ostravě....

Biskupství hledá kočího do hukvaldské obory, bude vozit i turisty

Pohled na hrad Hukvaldy

Neobvyklou pracovní pozici nabízí Biskupství ostravsko-opavské. Chce na plný úvazek zaměstnat kočího. Kromě jiného by...

Najdete na iDNES.cz