Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž napodoboval valašské malíře, patinu dodával prachem z vysavače

  11:54aktualizováno  11:54
Mimořádný případ napodobenin obrazů valašských malířů rozpletla moravskoslezská policie. Zabavila 172 děl, která tvůrce vydával za nově objevená díla mistrů. Některá dokonce získala znalecká potvrzení o originalitě.

Část z napodobenin obrazů valašských autorů, které zajistila policie. (19. prosince 2013) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Na případ se přišlo spíše náhodou. Jeden člověk z Ostravska chtěl letos na jaře koupit obraz od oblíbeného valašského malíře, ale hodlal prověřit jeho původ. Obrátil se proto na známé policisty, aby mu poradili.

Doporučený znalec pak zjistil, že jde o pouhou napodobeninu minimální hodnoty.

"Začali jsme prověřovat okolnosti a vyšetřování nás dovedlo až k muži, který byl nakonec obviněn," konstatoval vedoucí 2. oddělení odboru obecné kriminality Marian Ulehla.

Které malíře muž napodoboval

Jde většinou o valašské malíře 20. století, ale také české tvůrce. Policie uvedla, že žádný z nich už nežije. Zručný falzifikátor nejvíce napodoboval Karla Hofmana, Aloise Schneiderku a Františka Podešvu. Dále se v seznamu malířských "obětí" objevují: Augustin Mervart, Alois Kalvoda, Jindřich Veselka, Kamil Lhoták, František Gross, František Hudeček a Karel Souček.

Za podvodu a padělání i napodobování, za což hrozí až desetileté vězení, policie stíhá 48letého muže, který pochází z Chomutova a žije tam, ale část života strávil na Valašsku.

Tempery, pak lak - olejomalba je hotova

A právě tamní malíři žijící ve dvacátém století ho fascinovali natolik, že se rozhodl napodobit jejich díla. Nepadělal jejich už namalované obrazy, jen styl, kterým namaloval nová díla. Pak je vydával za nově objevená, například v pozůstalosti.

Muž byl značně zručný. "Nakoupil nehodnotné staré obrazy, odstranil staré malby, temperovými barvami namaloval pomyslné další dílo valašského malíře a vše překryl akrylátovým lakem, čímž vzbudil dojem, že jde o olejomalbu," popsala jeho postup ostravská kriminalistka Lenka Burdigová.

Tím však nekončil. Používal i staré lepící pásky, rámy i hřebíčky. Přidal jednu specialitku: "patinu" pomohl dotvořit prach z vysavače.

"Při vyšetřování obviněný spolupracuje. Malování je jeho koníčkem, byť jako výtvarný autor není známý. Bylo to jeho hobby a utržené peníze výhradně používal pro vlastní potřebu," dodala kriminalistka. Více o pachateli policie zatím nechtěla sdělit.

Kriminalisté prověřují i znalce, kteří potvrdili originalitu

Obrazy prodával za zhruba desetinu ceny, kterou by stálo originální dílo proslulých malířů, a o odběratele neměl nouzi. Malby dokonce prodávaly i galerie ve Vsetíně, ve Zlíně a v Praze.

Falzifikátor se ale zaměřil na kupce z Moravskoslezského kraje, protože tam mají díla napodobovaných tvůrců větší hodnotu než jinde. Pokud by se v uvedeném počtu kusů prodávaly originály, jejich hodnota by podle znalců dosáhla jedenácti milionů korun. Pachatel však utržil zhruba milion.

Falzifikátor se činil

Policie ale zatím nemusí vědět o všech napodobeninách. Kriminalisté proto vyzývají všechny, kdo od podzimu 2010 až do letošního října koupili obrazy většinou valašských autorů, a jsou na pochybách, jestli mají originál, aby se ozvali na telefonní čísla 974 721 452, 974 721 467 nebo 974 721 478.

"Navíc upozorňujeme, že jistotou nejsou ani znalecká potvrzení o originalitě nebo hodnotě obrazu," dodala státní zástupkyně  Monika Oborilová.

Právě skutečnost, že mnoho obrazů mělo znalecké potvrzení, policisty nyní velmi zajímá. Prověřují, zda znalci pracující například pro galerie pochybili úmyslně, nebo "jen" z nevědomosti a amatérismu.

"Zatím jen můžeme sdělit, že znalci nemají k podezřelému žádný vztah. Na případu ale dále pracujeme," zakončil Ulehla.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

Starosta emigrant. Vedl příhraniční Hrčavu, teď kandiduje na Slovensku

Starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku má nakročeno za hranice. Kandiduje ve...

K ojedinělému kroku se odhodlal starosta Hrčavy Petr Staňo. Muž, který stál osm let v čele malé vesnice v...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Další z rubriky

Dvě úmrtí nahnala lidem strach, náhražku konopí odevzdávají policii

Na Ostravsku se šíří dvě nebezpečné chemické látky. Syntetické kanabinoidy...

Varování před jedovatými drogami ze skupiny syntetických kanabinoidů, které se rozšířily v Ostravě a Hlučíně, zřejmě...

Ostrava chce další dominantu, nejméně dvanáctiposchoďový dům u Karoliny

Pozemek pro věžák leží mezi obchodním centrem Nová Karolina a tzv....

Radní krajského města si přejí, aby současné dominanty, jako je například vyhlídková věž Nové radnice v Moravské...

Dokázali jsme, že město lze řídit bez korupce, říká lídr hnutí Ostravak

Lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák říká, že investiční politika současné koalice...

Přímočarý a úspěšný, nebo také neřízená střela směřující k svému cíli bez ohledy na ztráty. Spoluzakladatel a volební...

Najdete na iDNES.cz