Model novojičínského náměstí a jeho autor Jan Kroupa.

Model novojičínského náměstí a jeho autor Jan Kroupa. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Radnice i morový sloup. Modelář vytvořil zmenšeninu novojičínského náměstí

  • 3
Čtyři měsíce trávil Jan Kroupa z Nového Jičína s pilkou, štětečkem a lepidlem v ruce, než stvořil model zdejšího náměstí. Zmenšenina architektonického skvostu se všemi měšťanskými domy a radnicí o celkovém rozměru metr krát metr je nyní k vidění v Návštěvnickém centru v Novém Jičíně.

Náročný model, který je vyroben z balzy a dýhy, zachycuje i drobné detaily: podloubí, okna či různé ozdobné prvky na fasádách. „Právě detaily jsou ze všeho nejtěžší. Vyřezávat pilkou okna či různé oblouky je velmi pracné. Ale jsem hračička, takže mi to nevadí,“ popisuje zrod modelu Jan Kroupa.

V tomto oboru přitom není žádným nováčkem, vytvářením modelů hradů a zámků se baví už čtyřicet let. Jako první vznikla zmenšenina slavného bavorského zámku Neuschwanstein o rozměrech metr krát metr, kterou ale tehdy ještě dělal celou ze špejlí.

„Nebyla to ještě úplně přesná kopie, protože jsem neznal všechny detaily. Někde jsem musel použít i svou fantazii,“ vzpomíná Kroupa.

Další modely už vyráběl z balzy s tím, že se snažil o jejich maximální hodnověrnost. „Chci, aby modely co nejvíce odpovídaly skutečnosti, a to přesto, že většinu předloh jsem nikdy na vlastní oči neviděl,“ přibližuje Kroupa. Důraz proto klade na důkladnou přípravu materiálů ještě předtím, než začne se samotnou stavbou.

S hledáním na internetu mu pomáhá kamarád

„Máme doma spoustu knih o hradech a zámcích, se sháněním podkladů mi pomáhá i manželka a taky jeden kamarád, který si dobře rozumí s internetem,“ vysvětluje bývalý voják z povolání, jenž už je řadu let v důchodu.

Jan Kroupa s modelem náměstí v Novém Jičíně.

České hrady přitom tvoří jen malou část jeho výtvorů, kterých už má na kontě 58. Většinou sahá pro inspiraci na západ od našich hranic. „Moc se mi líbí německé a rakouské hrady, a také francouzské nebo anglické. Mám ale prakticky zpracovanou celou Evropu, například i Slovinsko, Lucembursko nebo Rumunsko,“ říká Kroupa.

Právě z Rumunska pochází jedno z jeho nejoblíbenějších děl, zmenšenina hradu Bran. „Ten býval sídlem známého knížete Vlada Drakuly,“ připomíná modelář.

Své modely také několikrát vystavoval. V současné době jsou k vidění také ve Světě miniatur na ostravské Černé louce.