Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V opilecké hádce zmlátil družku tak, že zemřela. U soudu dostal 14 let

  13:20aktualizováno  13:20
Soudili ho za vraždu, v úterý si ale 42letý Robert Pešat z Ostravy vyslechl verdikt za zvlášť závažné ublížení na zdraví s následkem smrti. Podle obžaloby muž loni v květnu v bytě honosného domu svou družku při hádce ztloukl a zkopal tak, až zemřela. Soud ho za to poslal na 14 let za mříže.

Justiční stráž přivádí vazebně stíhaného Roberta Pešata do soudní síně. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Domácnost Roberta Pešata a jeho družky připomínala Itálii. Často se hádali, konflikt střídal konflikt. Oba navíc holdovali alkoholu, v bytě se objevily i drogy.

Robert Pešat při soudním jednání.

Robert Pešat při soudním jednání.

Loni v květnu Robert Pešat svou o šest let mladší družku podle obžaloby surově ztloukl. Žena zemřela a Pešat byl souzen za vraždu. Sám přitom po celou dobu vinu popíral.

"Nejsem vrah, ale naopak oběť partnerčina alkoholismu a vykonstruované obžaloby," tvrdil u soudu a žádal, aby ho posadili na detektoru lži.

Na vyhlášení rozsudku si vzal modrou košili a džíny. Soud ho poslal na 14 let za mříže do věznice se zvýšenou ostrahou. Nepodařilo se sice prokázat, že družku zavraždil, rozsudek se ale opírá o zvlášť závažné ublížení na zdraví s následkem smrti.

"V řízení nebylo prokázáno, že by obžalovaný chtěl poškozenou usmrtit, následek smrti byl v tomto případě pouze nedbalostní. Proto jsme jednání kvalifikovali toliko jako zvlášť závažný zločin ublížení na zdraví s následkem smrti," řekl soudce Igor Krajdl.

Muž do družky kopal, mlátil ji pěstí i různými předměty

Drama mezi oběma partnery se odehrálo 3. května v době mezi večerem a následujícím odpolednem. Oba byli zřejmě dost opilí a hádali se. Pešat přitom družku podle obžaloby brutálně ztloukl. Mnohokrát jí udeřil pěstí, kopal do ní, mlátil jí různými předměty. Mířil hlavně na hlavu, ale i zbytek těla.

Obžaloba tvrdí, že tak ženě způsobil četné hematomy s následným otokem mozku. Žena upadla do bezvědomí. Muž však záchranáře hned nevolal. Přivolal je až druhý den zhruba v šestnáct hodin. U soudu pak tvrdil, že družku praštil pouze džínami a kovovou přezkou z pásku jí způsobil ranku na čele.

Zhmožděniny na ženině těle přičítal tomu, že údajně pětkrát nebo šestkrát upadla. "Podle znaleckého posudku ovšem žádná zranění odpovídající pádům nebyla nalezena," řekl během vynášení rozsudku Igor Krajdl. "Jediný, kdo mohl smrtelná zranění ženě způsobit, byl tak obžalovaný," zdůraznil soudce.

Popíral vinu. I proto dostal tvrdší trest

Vůči rozsudku se Robert Pešat na místě odvolal. Státní zástupkyně Brigita Bilíková si vzala lhůtu na rozmyšlenou.  

"Zvážím podání odvolání, ale víceméně formálně. Udělený trest je z mého pohledu odpovídající," konstatovala Bilíková.

Pešat mohl dostat osm až šestnáct let vězení. S ohledem na to, že vinu popíral a že už měl na kontě spáchání i násilných trestných činů, dostal trest v horní polovině sazby.

Spokojeny s verdiktem byly kamarádky zesnulé Pešatovy družky, které vyhlášení rozsudku přihlížely v soudní síni, ale třeba i exmanžel zabité ženy.

"Trest odpovídá tomu, co udělal. Kačence už to život nevrátí ale jsem spokojená," říkala jedna z ženiných známých. Spolu se svou kamarádkou se domnívala, že by život jejich blízké neskončil tragicky, kdyby se nedala dohromady s Robertem Pešatem.

"Oba dva mají na tom, co se stalo, svůj podíl viny, ale kdyby měla vedle sebe jiného člověka, nebyla by dneska tam, kde je," shodly se ženy před soudní síní a dodaly, že po zesnulé ženě zůstal desetiletý syn. Jemu a také další příbuzné ženě musí odsouzený uhradit 240 tisíc korun.

Exmanžel: Když byla se mnou, nepila tolik. Dostala ultimátum

Bývalý manžel Pešatovy družky řekl, že žena měla problémy s alkoholem už v době, kdy spolu žili.

"Ale dostala ode mě ultimátum. Za osm let, co jsme byli spolu, vypila přes míru třikrát. Když ji později potkal pan Pešat, který jí pár esemeskami vysvětlil, jak ji miluje, měla u něj volnost. V jeho bytě se povalovaly drogy a alkohol, a vymodlené dítě, kterému by dřív nedala polívku ze sáčku, skončilo tak, že jedlo tři dny v jejím opileckém stavu suché nudle," řekl ženin exmanžel.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Tramvajová smyčka zmizí z ostravské Černé louky. Ale neví se kdy

Dopravní terminál Hranečník.

Radní Ostravy plní slib daný Ostravské univerzitě, že přemístí tramvajovou smyčku od Černé louky na Hranečník nebo za...

Graduje boj o krevní vzorky. Laboratorní řetězec údajně „loví“ lékaře

Darování krve

Laboratoře válčí o krevní vzorky pacientů, které vyšetřují za peníze pojišťoven. Dosud byla hlavním bojištěm velká...

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Najdete na iDNES.cz