Lubomír Dehner v muzeu, které založilo občanské sdružení v Holasovicích na

Lubomír Dehner v muzeu, které založilo občanské sdružení v Holasovicích na Opavsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Muzeum ukazuje někdejší život Slezanů. V kuchyni, koloniálu nebo dílně

  • 2
Vesnické muzeum s několika tisíci originálními exponáty vzniklo v Holasovicích na Opavsku. Parta místních nadšenců roky sbírala nejrůznější staré předměty, aby mohla lidem co nejvěrněji ukázat, jak se dříve žilo na venkově ve Slezsku.

Nápad otevřít muzeum je starý už přes deset let. "Konkrétní kroky odstartovalo založení občanského sdružení Slezský venkov v roce 2007. To jsme oslovili lidi a začali sbírat předměty," říká duchovní otec projektu Lubomír Dehner. Sdružení mělo na začátku pouhé tři členy.

Exponáty přibývaly po stovkách. Někteří darovali starou žehličku, máselnici, mlátičku či koňskou bryčku, jiní rovnou celé vybavení kovárny. Útočiště věci našly v areálu bývalého hospodářského dvora v Holasovicích. "To místo pro nás bylo inspirací," říká Dehner.

Pomohly peníze z Unie

Obec jim bezplatně poskytla bývalou stodolu, kůlnu a ovčín a sdružení se pustilo do oprav. "Přes den práce, v noci administrativa," popsal zvelebování Dehner. Nejdříve byl hotový ovčín a od podzimu se v něm usídlila vybavená kuchyň, ložnice, řemeslnické dílny i kroje a zemědělské nářadí.

Loni díky evropským dotacím přišla na řadu kůlna se stodolou, které prozatím sloužily jako depozitáře. Nyní je hotovo.

"Do kůlny jsme přesunuli kovářskou a stolařskou dílnu, máme tam expozici obecní školy, koloniál a krejčovskou dílnu. Místo tam našla i expozice zahradníků a včelařů a technika, třeba hasičská stříkačka," popisuje výsledek Dehner.

Stodola je plná zemědělské techniky. Lidé tam uvidí originální mlátičku, čističku obilí či pluhy. V ovčíně zůstalo dobové bydlení včetně prádelny a ukázky skladování potravin. Starosta obce Václav Volný muzeum vítá: "Těsně kolem vede cyklostezka Slezská magistrála, pro turisty je to ideální." Obec chce revitalizovat také zbývající část statku.