(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Mzdy v Moravskoslezském kraji se zvyšují pomaleji než kdekoli jinde

  • 1
Čím dál méně peněz ve srovnání s obyvateli jiných krajů dostávají zaměstnanci firem v Moravskoslezském kraji. Zatímco před deseti lety byl region ve výši mezd na páté příčce, dnes je devátý.

„Průměrná mzda v Moravskoslezském kraji za první čtvrtletí 2018 činila 27 125 korun,“ řekla Miroslava Pučanová z Krajské správy ČSÚ v Ostravě. „Meziročně se zvýšila o 8,2 procenta, a je tak o 2051 korun vyšší než ve stejném období roku 2017 a o 3140 korun pod celorepublikovým průměrem.“

Nejvyšší průměrná mzda v republice je vyplácena v Praze, kde dosahuje 38 436 korun, nejnižší, 26 287 korun, pak v Karlovarském kraji.

V meziročním srovnání za první čtvrtletí dostali zdejší zaměstnanci přidáno nejméně ze všech částí republiky.

„V porovnání s ostatními kraji je meziroční nárůst výše mezd v Moravskoslezském kraji v absolutním vyjádření nejnižší, v procentuálním třetí nejnižší po Praze a Středočeském kraji, kde však jsou průměrné mzdy dlouhodobě nejvyšší,“ dodala Pučanová.

V praxi řečeno, zatímco v Moravskoslezském kraji stoupla meziročně v prvním čtvrtletí průměrná mzda o 2051 koruny, v počtem zaměstnanců srovnatelném Jihomoravském kraji si zaměstnanci domů přinesli v průměru o 296 korun více, konkrétně o 2345 korun.

Před deseti lety vyšel kraj ze srovnání mezd lépe

A nůžky mezi výší platů v kraji a jinde se rozevírají stále více. Za celorepublikovým průměrem zaostává průměrná mzda v kraji o 3140 korun, ve srovnání jednotlivých regionů je ten Moravskoslezský na devátém místě.

Ještě před deseti lety tomu bylo jinak. Ve srovnání průměrných mezd za první čtvrtletí roku 2008 byl kraj na pátém místě, za celostátním průměrem tehdy zaostával jen o 1201 korun. A mezi pátým Moravskoslezským, čtvrtým Jihomoravským a třetím Plzeňským krajem byl rozdíl pouhých 37 korun.

Dnes Moravskoslezský kraj zaostává za Jihomoravským krajem o více než dva tisíce korun, za Plzeňským o 1929 korun. A průměrná mzda v nezaměstnaností obdobně postiženém Ústeckém kraji je vyšší o 900 korun.

Více než osmiprocentní meziroční nárůst mezd navíc není přesným vyjádřením zvýšení příjmů zaměstnanců v kraji. Od navýšení je totiž potřeba odečíst inflaci.

„Spotřebitelské ceny za celou republiku vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku o 1,9 procenta, reálně se tak mzda v Moravskoslezském kraji zvýšila o 6,3 procenta,“ vysvětlila Pučanová.

Sehnat nové zaměstnance je pro firmy problém

Na rozdíl od minulosti se na růstu mezd nepodílelo propouštění, kdy v čase krize přicházeli o práci lidé s nižší kvalifikací, což mzdy opticky zvyšovalo. Spolu s mzdami rostl i počet zaměstnaných lidí v kraji.

„Firmy se sídlem v Moravskoslezském kraji v prvním čtvrtletí roku 2018 zaměstnávaly přes 431 tisíc osob, což byl mezi kraji třetí nejvyšší počet,“ řekla zástupkyně statistického úřadu.

„Proti stejnému období roku 2017 byl počet zaměstnaných o 4200 osob vyšší.“ Přestože se platy v kraji zvyšují ve srovnání s dalšími regiony pomalu, hovoří podnikatelé a majitelé firem stále častěji o obavách z roztočení mzdové spirály, kdy se jednotlivé společnosti snaží navzájem přeplácet zaměstnance.

„Ten tlak na mzdy není jen hrozbou, ten už tady je,“ říká Pavel Drobil, spolumajitel společnosti V-Nass. „Mzdy v naší firmě převyšují krajský i celostátní průměr, letos jsme přidávali o více než šest procent, přesto máme problém sehnat nové zaměstnance, některé profese prostě na trhu práce vůbec nejsou. A neplatí to jen pro naši firmu, obdobné problémy má i mnoho dalších.“

A podobně hovoří i Tomáš Januščík, majitel stejnojmenné firmy vyrábějící plastové nádrže.

„Platy našich zaměstnanců jsou nadprůměrné, až tak akutně nové nepotřebujeme, ale když jsem nedávno sháněl náhradu za jednoho zaměstnance, byl to velký problém. Přestože finanční nabídka nebyla vůbec špatná.“