Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední sbohem. S oběťmi výbuchu se ve Frenštátě rozloučilo tisíc lidí

  15:48aktualizováno  16:18
Obrovský žal i naděje, že se nic tak strašného nebude opakovat. Ekumenická bohoslužba na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm připomněla tragédii z neděle 17. února, při které zemřelo šest lidí, z toho tři děti. V tichosti se s nimi přišla rozloučit asi tisícovka občanů Frenštátu.

Podhorským městem se v patnáct hodin rozezněly zvony ze dvou kostelů. Na minutu náměstí zcela ztichlo. "Sdílená bolest je poloviční bolest. Pro lidi z Frenštátu je důležité, aby mohli projevit lítost nad tím, co se stalo," řekla ředitelka Krizového centra v Ostravě Petra Ďásková.

V takřka desetitisícovém městě znalo obyvatele už vlastně neexistujícího domu v ulici 6. května, jen asi dvě stovky metrů od centrálního náměstí, mnoho lidí. Nebo znalo smutnící příbuzné či alespoň známé. Bylo proto zřejmé, že při bohoslužbě se sejde více lidí, než by se vešlo do kostela. "Frenštát událost opravdu hodně prožívá, lidé cítí potřebu zúčastnit se a pomodlit se," řekl Alois Morávek.

Oběti ničivého výbuchu

Druhé poschodí levé části domu
Desetiletá Adélka s maminkou Ditou a šedesátiletou Milenou, která byla vedoucí učitelkou jedné z frenštátských mateřinek. Těla obou starších žen musela být identifikována rozborem DNA.

První poschodí levé části domu
Dvouletá Adélka a pětiletý Radim. Jejich rodiče měli štěstí, že spali u zdi,o kterou se padající panel opřel nad postelí. Děti neměly šanci na přežití, byť se je otec snažil zachránit.

Přízemní byt vlevo
Pravděpodobný viník Antonín Blažek, který podle předběžných informací pustil do chodby plyn, který pak zapálil. Sám uhořel.

Jedenáct zraněných
Většina už žije u příbuzných. Tři obyvatelé domu ale zůstávají v péči specialistů ostravského Popáleninového centra. Těžce popálený manželský pár, který bydlel v přízemí, od Blažkova bytu jen přes chodbu. Dále muž z prvního poschodí pravé části, který se nadýchal horkého vzduchu.

Pódium stálo před radnicí, kde vzniklo pietní místo. Lidé na náměstí rozsvítili stovky svíček a nakonec je položili pod velké květinové srdce.

"Určitě nikdo nezapomene, těžko se mi hledají slova," plakala Jana Vasilová, která znala šedesátiletou paní Milenu. "Můj syn chodí do školky, kde dělala ředitelku."

Bohoslužbu celebrovalo pět kněží. "Odevzdáváme smutek do rukou božích," řekl například frenštátský farář Rudolf Swienczek.

Tryzna symbolicky ukončila týden, ve kterém byly pohřbeny oběti neštěstí. Nejprve dvě děti z jednoho bytu, poté tři generace žen z další domácnosti (více zde). Zda už byl pohřben údajný viník neštěstí, není známo. Jeho ohořelé tělo nalezené na chodbě domu mělo být zpopelněno a rodina si měla vyzvednout urnu.

Ve Frenštátě se ještě v pátek 22. března uskuteční benefiční koncert. Obrovskou solidaritu lidí dokazuje i speciální radniční účet, ze kterého bude financováno nové ubytování přeživších. Na kontu se shromáždilo už přes patnáct milionů korun.

Z původní bytovky už prakticky nic nezůstalo. Demolice by měla příští týden skončit a do domovů se pak vrátí lidé ze sousedního vchodu. Rozhodnout však musí statik.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz