Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední sbohem. S oběťmi výbuchu se ve Frenštátě rozloučilo tisíc lidí

  15:48aktualizováno  16:18
Obrovský žal i naděje, že se nic tak strašného nebude opakovat. Ekumenická bohoslužba na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm připomněla tragédii z neděle 17. února, při které zemřelo šest lidí, z toho tři děti. V tichosti se s nimi přišla rozloučit asi tisícovka občanů Frenštátu.

Podhorským městem se v patnáct hodin rozezněly zvony ze dvou kostelů. Na minutu náměstí zcela ztichlo. "Sdílená bolest je poloviční bolest. Pro lidi z Frenštátu je důležité, aby mohli projevit lítost nad tím, co se stalo," řekla ředitelka Krizového centra v Ostravě Petra Ďásková.

V takřka desetitisícovém městě znalo obyvatele už vlastně neexistujícího domu v ulici 6. května, jen asi dvě stovky metrů od centrálního náměstí, mnoho lidí. Nebo znalo smutnící příbuzné či alespoň známé. Bylo proto zřejmé, že při bohoslužbě se sejde více lidí, než by se vešlo do kostela. "Frenštát událost opravdu hodně prožívá, lidé cítí potřebu zúčastnit se a pomodlit se," řekl Alois Morávek.

Oběti ničivého výbuchu

Druhé poschodí levé části domu
Desetiletá Adélka s maminkou Ditou a šedesátiletou Milenou, která byla vedoucí učitelkou jedné z frenštátských mateřinek. Těla obou starších žen musela být identifikována rozborem DNA.

První poschodí levé části domu
Dvouletá Adélka a pětiletý Radim. Jejich rodiče měli štěstí, že spali u zdi,o kterou se padající panel opřel nad postelí. Děti neměly šanci na přežití, byť se je otec snažil zachránit.

Přízemní byt vlevo
Pravděpodobný viník Antonín Blažek, který podle předběžných informací pustil do chodby plyn, který pak zapálil. Sám uhořel.

Jedenáct zraněných
Většina už žije u příbuzných. Tři obyvatelé domu ale zůstávají v péči specialistů ostravského Popáleninového centra. Těžce popálený manželský pár, který bydlel v přízemí, od Blažkova bytu jen přes chodbu. Dále muž z prvního poschodí pravé části, který se nadýchal horkého vzduchu.

Pódium stálo před radnicí, kde vzniklo pietní místo. Lidé na náměstí rozsvítili stovky svíček a nakonec je položili pod velké květinové srdce.

"Určitě nikdo nezapomene, těžko se mi hledají slova," plakala Jana Vasilová, která znala šedesátiletou paní Milenu. "Můj syn chodí do školky, kde dělala ředitelku."

Bohoslužbu celebrovalo pět kněží. "Odevzdáváme smutek do rukou božích," řekl například frenštátský farář Rudolf Swienczek.

Tryzna symbolicky ukončila týden, ve kterém byly pohřbeny oběti neštěstí. Nejprve dvě děti z jednoho bytu, poté tři generace žen z další domácnosti (více zde). Zda už byl pohřben údajný viník neštěstí, není známo. Jeho ohořelé tělo nalezené na chodbě domu mělo být zpopelněno a rodina si měla vyzvednout urnu.

Ve Frenštátě se ještě v pátek 22. března uskuteční benefiční koncert. Obrovskou solidaritu lidí dokazuje i speciální radniční účet, ze kterého bude financováno nové ubytování přeživších. Na kontu se shromáždilo už přes patnáct milionů korun.

Z původní bytovky už prakticky nic nezůstalo. Demolice by měla příští týden skončit a do domovů se pak vrátí lidé ze sousedního vchodu. Rozhodnout však musí statik.

Autoři: ,Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Dušan Rapoš točí pohádku. Draka bolí hlava i ve štramberské jeskyni

Herci se při natáčení pohádky potýkali s nízkými teplotami.

V dračí sluj se dočasně proměnila jeskyně Šipka ve Štramberku. Začátkem března si totiž známou lokalitu vybrali filmaři...

Policie našla řidiče, který srazil školačku v Havířově a od nehody ujel

Nehoda se stala nedaleko střední školy ve Velkém Poříčí.

Policisté vypátrali řidiče, který zřejmě v polovině ledna srazil na přechodu v Havířově dívku. Neposkytl jí pomoc a od...

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Najdete na iDNES.cz