Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na haldě vzniká jezero. Kdo spadne do vody, nedostane se ven

  19:22aktualizováno  19:22
Místo golfového hřiště bude na haldě v Ostravě-Hrabůvce umělé jezero. Už se napouští. Než bude plné, je smrtelnou pastí.

Na haldě vzniká jezero, kam od června přitéká voda z řeky Ostravice. Koupání v něm je prozatím životu nebezpečné. | foto: Jiří Zerzoň

Zatímco hutní halda společnosti Vítkovice v Ostravě-Hrabové je dávno odtěženou a zalesněnou plochou, kam může veřejnost, na její druhé haldě v Hrabůvce revitalizační práce teprve probíhají a platí tam zákaz vstupu.

Na haldě vzniká jezero, kam od června přitéká voda z řeky Ostravice. Nová nádrž pokrývá plochu asi 4,5 hektaru a pojme 180 tisíc kubíků vody. Ale rozhodně není určená ke koupání. Naopak. Je ostře hlídaná.

Fotogalerie

Potrvá totiž několik měsíců, než se naplní, a do té doby bude smrtelnou pastí pro lidi i psy, kteří by si tam chtěli přes zákaz zaplavat nebo do vody spadli.

„Haldy vždy přitahovaly různé lidi. Zmíněné oblasti by se ale měli všichni vyhnout. Vzniká tam umělé jezero, které tvoří podkladní vrstvy a speciální fólie. Právě kvůli vlastnostem fólie je jezero velmi nebezpečné až do doby, než se zcela naplní a voda bude dosahovat ke břehům zpevněným kameny. Vlhká fólie je totiž tak kluzká, že pokud se někdo ocitne v nenaplněném jezeře, nemá žádnou šanci vylézt ven,“ vysvětluje Jiří Michálek, bývalý ředitel pro strategii společnosti Vítkovice, který stál před pěti lety u zrodu projektu revitalizace haldy.

Staveniště je hlídané strážní službou

„Nikdo nepovolaný by tam vůbec neměl vkročit. Za prvé jde o soukromý pozemek a všude jsou cedule s upozorněním na zákaz vstupu. Za druhé jde o staveniště, které jsme dočasně předali firmě Hochtief a ta zajistila jeho hlídání strážní službou,“ upozorňuje Hana Bártková, vedoucí odboru ekologie společnosti Vítkovice. Podotkla, že napouštění vody je pouze část sanačních prací, které mají bývalou skládku strusky proměnit v bezpečnou krajinu určenou k dalšímu využití. Ekologická investice, kterou z větší části uhradí stát, přijde asi na 300 milionů korun.

Většinový vlastník Vítkovic Jan Světlík dříve mluvil o tom, že na haldě, která je vysoká téměř 30 metrů a má rozlohu asi jako 150 fotbalových hřišť, by rád vybudoval velké golfové hřiště pro veřejnost. Z jeho plánů ale zatím sešlo. Může za to oheň.

Právě kvůli němu teď na haldu teče voda. „Golfové hřiště byla jedna z vizí. Když jsme začali prověřovat, zda je možné ji uskutečnit, ukázalo se, že situace je složitější. I když struska je nehořlavá, halda v Hrabůvce překvapivě hořela. Zjistili jsme to v zimě, když na povrchu haldy v některých místech tál sníh a stoupala z nich pára. Ta místa se pak propadala, vznikaly tam kaverny. Proto jsme museli udělat podrobný průzkum s hlubokými vrty,“ popisuje Michálek.

Halda Hrabůvka

  • Rozkládá se na ploše téměř 100 hektarů.
  • Tvoří ji hlavně nehořlavá struska, základ je však z důlní hlušiny, která hoří. Přísunu kyslíku má zabránit umělé jezero, které právě vzniká na ploše asi 4,5 hektaru.
  • Od června tam přitéká voda z řeky Ostravice rychlostí až 25 litrů za sekundu.

Hutní halda vznikla v roce 1890 původně jako důlní. Má asi dva metry vysoký základ důlní hlušiny, která se v poslední době víc rozhořela.

Napouštění jezera potrvá do konce roku

„V minulosti se tam navážela hlušina z dolu Jeremenko, později se na to vyvážela žhavá struska. To zřejmě časem vedlo ke vzniku hořících míst,“ říká Bártková. Průzkumy podle ní potvrdily, že haldu „stravují“ vnitřní požáry, které bude nutné nejdříve uhasit. Teprve pak bude možné dokončit rekultivaci a otevřít prostor obyvatelům města. „Podle odborníků z podniku Diamo hoří oheň asi 30 metrů pod povrchem haldy, teplota tam dosahuje až 300 stupňů Celsia. Zplodiny hoření vystupující na povrch mají přibližně 40 stupňů Celsia,“ dodala Bártková s tím, že oheň má uhasit právě nově vznikající jezero, které zabrání přístupu kyslíku dovnitř haldy.

Jeho napouštění potrvá do konce roku. Nejméně další dva roky bude pokračovat monitorování teploty v haldě. Michálek ale odhaduje, že potrvá asi pět let, než zatravněné a upravené prostory začnou sloužit veřejnosti. Teprve čas ukáže, zda poté bude jezero sloužit třeba i ke koupání. K plánům na proměnu haldy ale rozhodně patří její využití pro volnočasové aktivity. „Budou tam hezká místa k procházkám, stezky pro cyklisty a bruslaře, v zimě stopy pro běžecké lyžování.“
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Další z rubriky

Rodině po Vánocích shořel dům. Pomáhá jí teď celý Rychvald

Z jejich domu je spáleniště. Pro manžele Řeřichovy je stále velmi bolestné...

Ještě na Štědrý den se u rodiny Řeřichových sešli sousedé z ulice, aby si popřáli hezké svátky. O čtyři dny později...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Stamiliony na nové vlaky. Moderní soupravy začnou jezdit do Beskyd

Mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem a Frenštátem pod Radhoštěm stále jezdí dieslové...

Doba koženková na železnici mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštěm skončí. Kraj bude moci díky dotaci vyměnit vlaky...

Najdete na iDNES.cz