Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města rozšiřují hřbitovy. Chybějí místa, loňská úmrtnost byla rekordní

  9:13aktualizováno  9:13
Kapacita na mnoha hřbitovech v Moravskoslezském kraji nestačí. Někde plánují rozšíření za desítky milionů korun, jinde mají alespoň pozemky v záloze. Roční údržba hřbitovů vyjde města na statisíce korun. Přibývá i lidí, kteří si urny svých blízkých nevyzvednou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

„S přeplněnými stavy se potýkáme a je to dlouhodobý problém, jelikož máme jeden hřbitov spolu se sousedícím obvodem Ostrava-Poruba a o nová místa je zájem stále. Proto usilujeme o rozšíření stávající plochy,“ přiblížila starostka Ostravy-Svinova Helena Wieluchová.

Dodala, že obvod chce rozšíření hřbitova stihnout co nejrychleji. „Momentálně už máme vykoupené pozemky, takže se budeme snažit o rychlou realizaci. Náklady jsou desetimilionové,“ poznamenala.

Zvýšit kapacitu hrobových míst chtějí i v Karviné. Město tam spravuje šest hřbitovů a dva z nich jsou už plné.

„Momentálně plánujeme rozšíření centrálního hřbitova v Novém Ráji, o který je stále velký zájem. Hrubý odhad investice je zatím 20 milionů korun. Jasněji budeme mít po zpracování dokumentace a vysoutěžení zakázky, “ zmínila karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Místo se rozšiřovalo už několikrát. „Naposledy v letech 2001 až 2003, kde jsme investovali i do oprav obřadní síně. Roční údržba všech šesti hřbitovů vyjde potom na tři a půl milionu korun,“ podotkla Swiderová.

Podle statistik patří právě Karvinsko v kraji k okresům s nejvyšší úmrtností. Ta byla v loňském roce navíc rekordní.

„Loňský rok byl bohužel extrémní. Zemřelo celkem 13 550 lidí, což je o 433 více než v roce 2014. Nejvyšší úmrtnost jsme zaznamenali v okresech Bruntál a Karviná, naopak nejnižší na Novojičínsku. Přišli jsme o nejvíce lidí v celé republice,“ uvedl ředitel Krajské správy Českého statistického úřadu v Ostravě Jaromír Kartous.

Úřad evidoval i pokles porodnosti. „Narodilo se 11 866 dětí, což je meziroční pokles o 133. Nejvíce přírůstků zaznamenal Nový Jičín a Opava, nejméně pak Karviná a Bruntál,“ zmínil Kartous.

Ceny za pronájem míst se různí

V Bruntále, kde byl úbytek lidí vloni největší, založili radní nový hřbitov už před pár lety.

„Jedná se o areál Uhlířského vrchu. Celkové náklady byly bezmála čtyřicet milionů korun, ale jejich vynaložení bylo zcela nezbytné. Kapacita stávajícího městského hřbitova už byla naprosto plná. Hřbitov jsme kvůli ohraničení městskou zástavbou nemohli rozšířit, takže jsme zřídili úplně nový, který má rezervu pro případné další rozrůstání,“ řekl mluvčí Bruntálu Jiří Ondrášek.

Rezervu pro rozšíření si nechávají i v Opavě, přestože tady kapacita ještě stačí. „Na centrálním hřbitově máme připravenu plochu pro další rozvoj, jedná se o bývalé zahradnictví za smuteční obřadní síní,“ zmínil provozně technický náměstek opavského magistrátu Martin Girášek.

Města ze zákona musejí takové rezervy mít. „Veškeré plochy pro tyto účely jsou vymezeny podle odhadovaného počtu obyvatel dle návrhového období územního plánu. Každý hřbitov má mít i vymezenu ‚rozvojovou‘ plochu,“ přiblížila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Výrazně se pak různí cena pronájmu míst, zatímco v Karviné zájemce zaplatí 12 korun za metr čtvereční za rok, v Bohumíně je to například 68 korun a v Opavě pak 116 korun.

Citlivá likvidace

Přibývá ale počet takzvaných neplatičů a tedy i opuštěných hrobů. Jejich likvidaci pak určují pravidla v zákoně o pohřebnictví. Ne vždy se ale přesně dodržují, je to totiž citlivá záležitost.

„Pokud neplatič nereaguje nebo je nezvěstný a k hrobu se nehlásí, vyvěšujeme na hřbitovech číselné seznamy nezaplacených hrobů. Po lhůtě, kterou určuje zákon, je možné hrob zrušit a nabídnout jej případným zájemcům. Zatím jsme ale k této variantě nepřistoupili a popravdě hroby nerušíme,“ upřesnila bohumínská mluvčí Lucie Kolková.

Některá města pak mají k dispozici i společný hrob, který spravuje radnice a který slouží nejen k sociálním pohřbům. „Stále častěji nám pohřebnictví předávají urny s popelem, které si pozůstalí jednoduše nevyzvedli,“ zmínila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...

Ostravské stopy: V hospodě seděly živly a páchla řeka, vzpomíná hudebník

Ostravský rodák Martin Jarošek vystudoval na konzervatoři dirigentství a...

Hudebník Martin Jarošek sice vystudoval ostravskou konzervatoř, ale místo aby komponoval nebo dirigoval, vrhl se do...Další z rubriky

Po Odře lodě do Polska hned tak nevyplují, vznikne jen suchý poldr

Budou po Česku plout nákladní lodě jako například na průplavu Rýn - Mohan -...

Poláci u Ratiboře postaví jen suchý poldr. Pro hladký průjezd lodí po Odře k Bohumínu by však byla lepší přehrada. Na...

Bruntálským strážníkům přibylo práce, v lednu tak přijmou pět dalších

(Ilustrační snímek)

O celou čtvrtinu více strážníků než dosud vyrazí od Nového roku do bruntálských ulic. Město jejich počet navyšuje,...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...Najdete na iDNES.cz