Pamětní deska připomene fotografa, který se při práci zřítil z hradeb

  22:32aktualizováno  22:32
Pět let uplyne v neděli od tragické smrti ikony ostravské fotografie Františka Řezníčka. Při zahajovacím koncertu festivalu Janáčkovy Hukvaldy vystoupal na ochoz hukvaldského hradu, odkud se zřítil. Jeho přátelé a příznivců mu na místě neštěstí odhalí pamětní desku.

Nezapomenutelný fotograf a člověk František Řezníček. | foto: Fond Janáčkovy Hukvaldy

Stejně jako letos byla neděle, první červencový den 2007. Začínal oblíbený festival Janáčkovy Hukvaldy a na nádvoří známého hradu na Frýdecko-Místecku právě zněla Janáčkova Liška Bystrouška, zahajovací skladba festivalu, v podání kvarteta vysokoškoláků studujících Institut pro umělecká studia Ostravské univerzity. Po hradním nádvoří se pohyboval i třiapadesátiletý František Řezníček.

Patřil k nejznámějším fotografům na Ostravsku. Dlouhá léta vedl ostravský fotoklub, učil mnoho adeptů fotografického umění. Jeho služby vyhledávaly mnohé instituce v regionu, například Národní divadlo moravskoslezské, fotbalový klub Baník Ostrava, často i ostravské radnice včetně magistrátu.

Při narovnávání z podřepu fotograf zavrávoral a...

Řezníček měl cit pro krásu fotografie. V osudný den zřejmě zatoužil po originálním snímku, nedbal zákazu a vystoupal na ochoz hukvaldských hradeb. Koncert pak fotil z asi desetimetrové výšky. Odhady, jak dlouho se po hradbách procházel, se rozcházejí. Podle svědků zřejmě unaven nejprve podřepl, ale když se narovnával, najednou zavrávoral a zřítil se nedaleko diváků. Těžkým zraněním podlehl. Nepomohlo mu ani to, že mezi diváky koncertu byli dva lékaři.

Fotograf František Řezníček (1954-2007)

V neděli uplyne od tohoto neštěstí pět let. Lidé na zesnulého fotografa nezapomněli. "Pro mnoho Františkových blízkých a přátel zůstává tehdejší událost něčím neuvěřitelným, s čím se nemohou smířit. Vlastně až po jeho smrti vyšlo najevo, jak obrovský a různorodý byl okruh jeho přátel, kterým dodnes chybí," vzpomenula předsedkyně Fondu Janáčkovy Hukvaldy Bohdana Rywiková.

Vzpomínku inicioval herec Šmotek

Herec ostravské Komorní scény Aréna René Šmotek inicioval před více než rokem sbírku na vytvoření pamětní desky k Řezníčkově uctění. Podařilo se získat podporu i sponzory  a v neděli v 17:00 hodin bude pamětní deska v Hukvaldech odhalena.

 "O vytvoření desky se zasloužila soukromá Střední umělecká škola a Základní umělecká škola AVE ART Ostrava. Nepochybně se při této příležitosti sejdou přední osobnosti nejen ostravského kulturního života, k němuž František Řezníček neodmyslitelně patřil," dodala Rywiková.

Přítel nafotil snímky ze Řezníčkova rodného kraje

Součástí vzpomínky bude vernisáž výstavy s názvem 8 snímků pro Františka od fotografa Dalibora Bednáře, která v hradní kapli sv. Ondřeje na Hukvaldech potrvá do konce srpna. Bednář nafotil jedinečné záběry v okolí Řezníčkových rodných Palkovic na Frýdecko-Místecku.

"Asi po půl roce od nepochopitelné tragédie jsem začal Palkovické hůrky navštěvovat s fotoaparátem. František určitě těmi místy mnohokrát za svého života procházel. Chtěl jsem vidět to, co asi viděl on," řekl Řezníčkův přítel Bednář.

Řezníček se narodil v Palkovicích na Frýdecko-Místecku (modrá značka), o třiapadesát let později jen pár kilometrů odtud, na hradu v Hukvaldech (červená značka), tragicky zahynul.

Řezníček se narodil v Palkovicích na Frýdecko-Místecku (modrá značka), o třiapadesát let později jen pár kilometrů odtud, na hradu v Hukvaldech (červená značka), tragicky zahynul.

Autor:

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Frýdek-Místek rozděluje spor kvůli finanční podpoře akce Sweetsen fest

Podium u břehu Ostravice, na kterém se představili frýdecko-místečtí interpreti...

O více než milion korun méně než v letošním roce dá frýdecko-místecký magistrát na spolupořádání festivalu Sweetsen...

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

Najdete na iDNES.cz