Pamětní deska připomene fotografa, který se při práci zřítil z hradeb

  22:32aktualizováno  22:32
Pět let uplyne v neděli od tragické smrti ikony ostravské fotografie Františka Řezníčka. Při zahajovacím koncertu festivalu Janáčkovy Hukvaldy vystoupal na ochoz hukvaldského hradu, odkud se zřítil. Jeho přátelé a příznivců mu na místě neštěstí odhalí pamětní desku.

Nezapomenutelný fotograf a člověk František Řezníček. | foto: Fond Janáčkovy Hukvaldy

Stejně jako letos byla neděle, první červencový den 2007. Začínal oblíbený festival Janáčkovy Hukvaldy a na nádvoří známého hradu na Frýdecko-Místecku právě zněla Janáčkova Liška Bystrouška, zahajovací skladba festivalu, v podání kvarteta vysokoškoláků studujících Institut pro umělecká studia Ostravské univerzity. Po hradním nádvoří se pohyboval i třiapadesátiletý František Řezníček.

Patřil k nejznámějším fotografům na Ostravsku. Dlouhá léta vedl ostravský fotoklub, učil mnoho adeptů fotografického umění. Jeho služby vyhledávaly mnohé instituce v regionu, například Národní divadlo moravskoslezské, fotbalový klub Baník Ostrava, často i ostravské radnice včetně magistrátu.

Při narovnávání z podřepu fotograf zavrávoral a...

Řezníček měl cit pro krásu fotografie. V osudný den zřejmě zatoužil po originálním snímku, nedbal zákazu a vystoupal na ochoz hukvaldských hradeb. Koncert pak fotil z asi desetimetrové výšky. Odhady, jak dlouho se po hradbách procházel, se rozcházejí. Podle svědků zřejmě unaven nejprve podřepl, ale když se narovnával, najednou zavrávoral a zřítil se nedaleko diváků. Těžkým zraněním podlehl. Nepomohlo mu ani to, že mezi diváky koncertu byli dva lékaři.

Fotograf František Řezníček (1954-2007)

V neděli uplyne od tohoto neštěstí pět let. Lidé na zesnulého fotografa nezapomněli. "Pro mnoho Františkových blízkých a přátel zůstává tehdejší událost něčím neuvěřitelným, s čím se nemohou smířit. Vlastně až po jeho smrti vyšlo najevo, jak obrovský a různorodý byl okruh jeho přátel, kterým dodnes chybí," vzpomenula předsedkyně Fondu Janáčkovy Hukvaldy Bohdana Rywiková.

Vzpomínku inicioval herec Šmotek

Herec ostravské Komorní scény Aréna René Šmotek inicioval před více než rokem sbírku na vytvoření pamětní desky k Řezníčkově uctění. Podařilo se získat podporu i sponzory  a v neděli v 17:00 hodin bude pamětní deska v Hukvaldech odhalena.

 "O vytvoření desky se zasloužila soukromá Střední umělecká škola a Základní umělecká škola AVE ART Ostrava. Nepochybně se při této příležitosti sejdou přední osobnosti nejen ostravského kulturního života, k němuž František Řezníček neodmyslitelně patřil," dodala Rywiková.

Přítel nafotil snímky ze Řezníčkova rodného kraje

Součástí vzpomínky bude vernisáž výstavy s názvem 8 snímků pro Františka od fotografa Dalibora Bednáře, která v hradní kapli sv. Ondřeje na Hukvaldech potrvá do konce srpna. Bednář nafotil jedinečné záběry v okolí Řezníčkových rodných Palkovic na Frýdecko-Místecku.

"Asi po půl roce od nepochopitelné tragédie jsem začal Palkovické hůrky navštěvovat s fotoaparátem. František určitě těmi místy mnohokrát za svého života procházel. Chtěl jsem vidět to, co asi viděl on," řekl Řezníčkův přítel Bednář.

Řezníček se narodil v Palkovicích na Frýdecko-Místecku (modrá značka), o třiapadesát let později jen pár kilometrů odtud, na hradu v Hukvaldech (červená značka), tragicky zahynul.

Řezníček se narodil v Palkovicích na Frýdecko-Místecku (modrá značka), o třiapadesát let později jen pár kilometrů odtud, na hradu v Hukvaldech (červená značka), tragicky zahynul.

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Odvolaný přednosta ostravské porodnice se možná dočká návratu i omluvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Pokud ministr zdravotnictví vyslyší protesty, tak při páteční návštěvě Ostravy odvolá ředitele místní fakultní...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz