Strážníci i policisté začali více dohlížet na pořádek v ulicích Karviné.

Strážníci i policisté začali více dohlížet na pořádek v ulicích Karviné. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na Karvinsku klesla kriminalita, možná to bylo kvůli mrazům

  • 0
Statisticky vzato je na Karvinsku nyní mnohem bezpečněji, než tomu ještě bylo před pár měsíci. Všichni občané si to sice nemyslí, ale i policisté říkají, že možná se tak už projevuje jejich větší dohled. Až později ale bude jasné, jestli nejde jen o výkyv způsobený například únorovými mrazy.

O Karviné a celém okrese se poslední dobou hodně mluví hlavně v souvislosti s nárůstem zločinu. Loni tam policie šetřila 188 nejzávažnějších případů: vražd, loupeží, přepadení či znásilnění.

Pokles trestných činů

Od 1. do 25. února 2009 zaregistrovali policisté v Karviné 176 trestných činů.

Od 1. do 25. února 2012 zaregistrovali policisté v Karviné 139 trestných činů. Pokles kriminality činí 21 procent.

"Bydlím v klidné lokalitě, přesto mám stále větší strach. Večer pendluji jen po naší ulici, dál nejdu. Zvažujeme s manželem stěhování do Beskyd, jenže řešíme dojíždění do práce. Nebo si počkáme na penzi, pak odjedeme na klidnější jih Moravy," líčí jedna z karvinských rodaček.

Moravskoslezskému kraji každý rok klesá počet obyvatel asi o čtyři tisíce, největší exodus zažívá právě Karvinsko. Důvodů je víc, například málo pracovních míst. Trestná činnost k tomu ale podle sociologů také přispívá.

Kriminalita loni vzrostla v celé zemi. Moravskoslezský kraj s meziročním zvýšením o 4,6 procenta se ocitl na špici. A nejhůř na tom bylo právě Karvinsko, kde trestných činů přibylo o více než 30 procent.

Karvinou hlídá o padesát policistů více

Podle mínění policejního prezidenta Petra Lessyho patřilo Karvinsko vždy k problematickým regionům. "Je tam vysoká koncentrace obyvatel na poměrně malém teritoriu, což patří k nepříznivým kriminogenním faktorům, které se na situaci dlouhodobě podílely," říká.

Loni registrovala policie jen na Karvinsku přes devět tisíc trestných činů, což je více, než mají některá krajská ředitelství. To vše včetně hrozby vyostření protiromských nálad byly hlavní důvody, proč policejní prezident rozhodl o posílení speciální pořádkové jednotky kraje. Vrátil zpátky padesát příslušníků, kteří pomáhali na Šluknovsku. Od února pomáhají prioritně ve větších městech Karvinska (více čtěte zde).

Obyvatelé okresu sice vesměs tvrdí, že posily ani změny k lepšímu nejsou nikde vidět, nicméně trestných činů už v únoru ubylo.

Pouliční kriminality není tolik, potvrzuje mluvčí Karviné

"Kriminalita se snižuje. Ze statistických údajů vyplývá, že v období od 1. do 25. února 2009, (tehdy byla trestná činnost mírně vyšší než v roce 2010) bylo v Karviné zaznamenáno 176 trestných činů, ale ve stejném období letošního roku jen 139. To je více než dvacetiprocentní snížení," uvedl Petr Lessy v Otázkách Václava Moravce.

"To jsou jen dílčí výsledky komplexu opatření, která jsme zavedli. Statistiku za celé první čtvrtletí budeme znát až v dubnu. Očekáváme ale, že prokáže snížení kriminality na Karvinsku," říká mluvčí policie Gabriela Holčáková.

Je pokles dílem náhody nebo výsledkem práce policie? A je dočasný, či trvalý? Odpovědi zajímají policii, obyvatele okresu i radní měst.

"Statistiky ještě neznáme, ale už je znát, že situace se lepší. Dokud měli lidé pocit, že je nikdo nehlídá, rostla nebezpečná pouliční kriminalita. Teď se to pomalu začíná otáčet opačným směrem," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.