Tak mělo Masarykovo náměstí a jeho okolí vypadat podle modelu z roku 2013....

Tak mělo Masarykovo náměstí a jeho okolí vypadat podle modelu z roku 2013. Budova ve středu snímku je nová - sídlit v ní měla radnice centrálního obvodu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Na Masarykově náměstí v Ostravě má vyrůst radnice a pod ní garáže

  • 8
Nová radnice, centrum správních činností, byty pro seniory... To vše má do pěti až sedmi let stát v prolukách na ostravském centrálním náměstí a v okolí. Přibýt mají i dvě patra podzemních garáží s téměř sedmi sty, ale možná až tisíci parkovacími místy.

Projekt, jehož cenu zatím nikdo nedokáže přesně vyčíslit (ale půjde nejméně o stovky milionů korun), představili novinářům radní Moravské Ostravy a Přívozu. Připravují ho už asi půl roku spolu s vedením města a útvarem hlavního architekta.

"V centru chybí parkovací místa, základem jsou proto podzemní parkoviště mezi ulicemi Pivovarská a Dlouhá, pod částí Masarykova náměstí a mezi ulicemi Purkyňova a Zámecká. Z podzemí by se dalo vystupovat do nových budov i do prostoru Masarykova náměstí," líčil radní a šéf investiční komise obvodu Lukáš Semerák.

Obvod zatím úřaduje v budově magistrátu. Vlastní radnici chce mít poblíž té historické, v níž dnes sídlí Ostravské muzeum. Rád by využil proluku po zbouraném bytovém domě, na jehož místě se nyní prohánějí bruslaři. Ti si mohou stejně jako loni zdarma užívat vánoční kluziště s hudbou a programem až do 1. ledna.

Prezentace plánů na vznik nové zástavby na náměstí.

Plány by se měly podle obvodu uskutečnit do pěti až sedmi let.

Současné Masarykovo náměstí při pohledu z věže staré radnice.

Centrum správních činností má vyrůst v proluce mezi Zámeckou ulicí a chrámem Božského Spasitele, kde je parkoviště. Dům pro seniory s přízemními obchůdky má zaplnit proluku vedle muzea, která zatím také slouží jako parkoviště. Kdo to zaplatí?

"Naše představa je, že obvod s městem zaplatí desítky milionů korun za projektovou přípravu, na které budeme pracovat celý příští rok. Vše ostatní včetně výběrových řízení zajistí a zaplatí soukromí investoři," říká Semerák s tím, že město by si pak budovy radnice i střediska správních činností pronajímalo.

"Ve Skandinávii i anglosaských zemích je běžný model, že veřejná správa budovy nevlastní, jen užívá," dodal.

I když radní města jsou s radními obvodu často ve sporu, tentokrát to tak není. Shodli se i na tom, že na budovu radnice je vhodné vypsat architektonickou soutěž.