Na opravu kulturního domu dostala Opava 70 milionů. Čekala víc

  8:56aktualizováno  8:56
Opava získala 70 milionů korun na rekonstrukci kulturního domu Na Rybníčku. Potíž je ale v tom, že příspěvek od Evropské unie je výrazně nižší, než město očekávalo. Oprava totiž bude více než dvakrát dražší.
Vedení Opavy si muselo na financování rozjetých projektů půjčit. Splácet bude z peněz EU

Vedení Opavy si muselo na financování rozjetých projektů půjčit. Splácet bude z peněz EU | foto: Profimedia.cz

Nejdřív obecní dům, pak dům umění, divadlo a současně s ním i kulturní dům Na Rybníčku. Opavské kulturní stánky ožívají díky dotacím z Evropské unie. Jenže nespočet rozjetých investičních akcí dělá vrásky na čele novému vedení města.

Kulturní dům v opavě

Neorenesanční Rybníček pochází z 19. století. Původně byl vystavěn jako malá divadelní scéna se sálem, jevištěm a zázemím pro potřeby bývalého profesního spolku. Totalitní komunistický režim se opravám příliš nevěnoval, a když už k nim v roce 1965 přistoupil, neprovedl je zrovna šetrně. Navíc je - podle stavebního průzkumu - ani nedokončil. Po roce 1989 byl Rybníček v soukromých rukou. Od doby, kdy jej před několika lety město získalo, hledala radnice prostředky na opravu. Po rekonstrukci bude sloužit jako kongresové centrum pro zhruba 460 lidí. Hotovo má být na jaře roku 2012.

Jednu z nich představuje i kulturní dům Na Rybníčku. Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (SOS pro Opavu) totiž na něj dostali méně peněz, než se původně uvádělo.

True

"Ještě loni v srpnu na stránkách města bylo uvedeno, že spoluúčast města na tomto projektu bude osm procent. Ve skutečnosti ale město namísto osmi procent bude muset zaplatit 58 procent. Dozvěděli jsme se to, až když jsme v prosinci začali připravovat rozpočet. Přitom bývalé vedení už to dávno vědělo," nastínil Halátek.

Podle něj tak namísto 12 milionů korun zaplatí město necelých 58 milionů. Samotná rekonstrukce přijde na 153 milionů. Důvodem nižší dotace je skutečnost, že prostory budou sloužit ke komerčnímu využití.

"Bývalé vedení města neudělalo nic proto, aby se následky pro rozpočet nějakým způsobem zmírnily. Byla sice vypuštěna přístavba víceúčelového sálu, která by částku navýšila na 350 milionů korun, ale jinak se nehledaly vůbec žádné úspory," dodal Halátek.

Bývalé vedení: Peníze zůstanou na další projekt

Bývalý primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS) v tom problém nevidí. "Město získalo celkem 16,2 milionů eur, to je 420 milionů korun, v rámci integrovaného rozvoje města a teď tam dává jednotlivé projekty a odčerpává spoluúčasti. To znamená, že je jedno, jestli je na jednom projektu devadesát nebo šedesát. Pokud je na jednom dotace nižší, znamená to, že zůstane na další projekt," řekl bývalý primátor.

"Je důležité, že model, který jsme zvolili, to znamená, že po rekonstrukci budeme hledat nájemce celého prostoru, nám umožní odpočítat si DPH na vstupu, což je zhruba 25 milionů korun," dodal zároveň Stanjura.

True

Náměstek primátora Halátek ale upozorňuje na to, že městu v této chvíli chybějí peníze na profinancování těchto rozjetých projektů z Evropské unie.

"Dohromady je to skoro 500 milionů korun. Právě proto jsme schválili úvěr, abychom jím projekty zaplatili a evropskými penězi pak začali splácet úvěr," řekl Halátek s tím, že kvůli tomu zastavili všechny ostatní projekty. "Plány na rok 2012, 2013 v tuto chvíli nemáme, protože počítáme jen s penězi, které jsou vyčleněné na již rozběhnuté projekty," dodal.

Rekonstrukce kulturního domu má skončit v roce 2012, kdy začne sloužit jako velkokapacitní kongresové centrum. Vnitřní proměna se dotkne obou pater i podzemního podlaží.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Architektura Jubilejní kolonie doposud poutá pozornost, říká památkář

Jubilejní kolonie v současnosti.

Devadesát let. V lidském měřítku požehnaný věk, ale pro Jubilejní kolonii v ostravské městské části Hrabůvka to znamená...

Ve Frýdku-Místku hlasovali o 14 bodech naráz. Opozice podala stížnost

Primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Na průběh ustavujícího zastupitelstva frýdeckomísteckého magistrátu si u ministerstva vnitra stěžují zastupitelé...

Najdete na iDNES.cz