Protestní shromáždění v nemocnici v Havířově, kterého se zúčastnilo na sto lidí a trvalo asi půl hodiny.

Protestní shromáždění v nemocnici v Havířově, kterého se zúčastnilo na sto lidí a trvalo asi půl hodiny. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na Ostravsku demonstrovala jen asi polovina ze slibovaných pěti tisíc lidí

  • 6
Život ve většině měst Moravskoslezského kraje ovlivnil protest státních zaměstnanců. Desítky škol a úřadů omezily provoz, nebo se dokonce zcela uzavřely, částečně se ke stávce přidaly i nemocnice. V 15 hodiny začaly protesty v Ostravě, Havířově a Frýdku - Místku. Nakonec dorazilo výrazně méně lidí, než odboráři čekali.

Odpoledne začaly protestní shromáždění v Ostravě, Havířově a ve Frýdku-Místku. "Očekáváme, že celkem přijde až pět tisíc lidí," uvedla před začátkem akcí místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů v kraji Dagmar Regelová.

Nakonec bylo účastníků výrazně méně. Na Jiráskově náměstí v Ostravě bylo přibližně 500 lidí. Na rozdíl od většiny dalších měst zde organizátoři nemohli protest uspořádat na největším náměstí, protože centrální Masarykovo náměstí z velké části zabírá veřejné kluziště. Počty účastníků v Opavě a Havířově odboráři odhadli na 700 lidí.

Demonstrace v Ostravě byla poměrně bouřlivá, většinu času se z davu účastníků nesly výkřiky: "Fuj!", "Hanba!" nebo "Pryč s vládou". Na transparentech také například vzkazovali: "Víme, jak státní kasu naplnit, majetek lumpům znárodnit" nebo "Odmítáme hrát vaši písničku. Filharmonie".

Zástupci odborů se také ohradili proti vyjádření prezidenta Václava Klause, který prohlásil, že protestující odboráři nevědí, oč v Česku jde.

Demonstrace skončila těsně před 15:45, v závěru akce se na náměstí snesla hustá mlha, přes kterou nebylo takřka nic vidět.

Stávka státních zaměstnanců se dnes nejvíce projevila na Karvinsku. Na Městském úřadu v Bohumíně dnes stávkovalo 99 ze 127 úředníků. Jak uvedla městská mluvčí Lucie Balcarová, zavřené byly obě radniční budovy.

Přestože na dveřích visel plakáty upozorňující na stávku, tak ráno po osmé hodině se na úřad marně snažilo dostat několik lidí, například klientka sociálního odboru. "Úředníci, kteří se stávky neúčastní, pracují v kanceláři nebo mají šetření v terénu," uvedla Balcarová.

Nemocnice přijímala akutní případy

O několik kilometrů dále v Orlové aktivně protestovala více než polovina ze 120 pracovníků radnice. K protestu se přidala i orlovská nemocnice, nicméně akutní případy lékaři ošetřují.

Jak uvedla redaktorka MF DNES přímo z nemocnice, například v chirurgicko-traumatologické ambulanci obvykle přijmou dopoledne okolo padesáti lidí, dnes jen deset. Například přišla dívka s podezřením na zánět slepého střeva. Obávala se zbytečně, jestli se jí v době stávky dostane pomoci.

Místostarosta Orlové Miroslav Koláček na radnici v době stávky odborů. (8.prosince 2010)

Politiky odboráři ke slovu nepustili

Podle Regelové se odborům na Ostravsku ozvali zástupci politických stran i nejrůznějších sdružení, kteří chtěli na akci vystoupit. "Jejich zájem chápu, kdo by se nechtěl zviditelnit před tolika lidmi, ale na našich protestech nechceme nechat nikoho přiživovat," uvedla odborářka.

Ne všude se ale stávkovalo. Například na opavském magistrátu nebylo poznat, že by se konal mohutný odborářský protest. Předsedkyně odborů na úřadu Lenka Viktorinová nešla ani na mítink. "Stávce sice rozumím, ale myslím si, že jsme tady pro lidi. Ne abychom před nimi zavírali dveře," konstatovala.

V Novém Jičíně se veřejná shromáždění odborářů nekonala mnoho let. U Morového sloupu na Masarykově náměstí se před polednem sešlo asi šest desítek protestujících. "Myslím, že to je pro začátek slušné číslo," uvedla šéfka odborů na městském úřadu Stanislava Vyvlečková.

, , ,