Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Ostravsku řádí falešný uklízeč. Bere peníze za nic, přesto mu to prochází

  12:01aktualizováno  12:01
Lidé z Ostravska se musí mít na pozoru před dalším podvodníkem, který se zaměřuje na seniory, ale také na obyvatele paneláků. Nabízí úklidové služby, jakmile však lidé zaplatí, nedočkají se ani úklidu, ani vrácení peněz. Přestože je známa jeho totožnost a své podvody provozuje už roky, zatím mu vše beztrestně prochází.
Podvodník Pavel Božoň z Havířova vždy vybere od podvedených lidí peníze, smluvený úklid už se však nikdy nekoná. Ilustrační foto

Podvodník Pavel Božoň z Havířova vždy vybere od podvedených lidí peníze, smluvený úklid už se však nikdy nekoná. Ilustrační foto | foto: SXC.hu

Šestasedmdesátiletou ženu z Ostravy-Poruby před časem potěšilo, že se konečně zbaví namáhavého drhnutí schodů v chodbě činžovního domu. Ráda za to zaplatila Pavlu Božoňovi z Havířova, který nabízí úklidové služby. Ten si vzal peníze, tím ale jeho aktivita skončila.

Seniorka přitom není zdaleka jediná, čtyřiatřicetiletý muž napálil jen v posledních měsících několik desítek, nebo spíše stovek seniorů na celém Ostravsku. Jeho podvodnická kariéra se však táhne už roky, přišel kvůli tomu mimo jiné o živnostenské oprávnění, což mu přesto nebrání se neplatnou listinu nadále prokazovat.

"V domě, kde bydlí moje osmdesátiletá matka, obešel Pavel Božoň všechny partaje a vybral od nich celkem 1 450 korun za slib, že zajistí úklid společných prostor. Prokázal se živnostenským listem a vydal špatně vyplněnou stvrzenku na peníze, ale úklid nezajistil," popisuje Gustav Hýža z Ostravy-Poruby.

Zajímal se o Pavla Božoně a zjistil, že jeho živnostenské oprávnění je dávno neplatné. Z výpisu živnostenského rejstříku vyplývá, že neplatí už od 31. října 2007. "Je otřesné, že ve velkém okrádá staré lidi. Navíc je tak otrlý, že jim klidně ukazuje doklad se svým pravým jménem i havířovskou adresou," dodal Gustav Hýža.

To potvrdil i Pavel Říman z Ostravy-Poruby, který je opatrný a donedávna věřil, že by se napálit nedal. Ale stalo se. "Božoňovi, který mi ukázal živnostenský list, jsem uvěřil, dal mu 200 korun a sepsal smlouvu, že začne pravidelně uklízet chodbu od 1. listopadu," popisuje svou zkušenost.

"Zaplatili i sousedé. Ale Božoň už se neukázal, na úklid nikoho neposlal a peníze nevrátil. Dovolat se mu nedá, uvádí totiž neplatná telefonní čísla," dodal.

Rozdává cizí telefony, podvedení tak volají někomu jinému

To poznal kromě podvedených lidí i muž z Valašského Meziříčí. Patří mu totiž jedno z čísel, která uvádí povedený "podnikatel". "Nejsem Božoň a nemám s ním nic společného. Je to nějaký podvodník, který rozdává moje číslo," zlobil se muž poté, co jej redakce MF DNES oslovila ve snaze navázat kontakt s podnikavcem.

Když pravý majitel telefonního čísla zjistil, o co jde, byl sdílnější. Upřesnil, že telefonáty začaly asi před třemi měsíci. "Denně mi volali až 4 lidé, kteří říkali, že zaplatili za úklid, ale nic se neděje. Chtěli zpátky peníze. Teď každý den shánějí Božoně nejméně další dva podvedení," dodal muž, který je ochotný dosvědčit to i policii.

PODVODNÍK PAVEL BOŽOŇ

Čtyřiatřicetiletý Pavel Božoň z Havířova obchází seniory na Ostravsku a nabízí úklid společných prostor. Vybírá od nich peníze v hotovosti.

Práci ale neodvádí a peníze nevrací. Prokazuje se živnostenským oprávněním, které však už tři roky neplatí.

Problém je, že policie zatím nemá mnoho důvodů Pavla Božoně stíhat. Podvedení lidé se na ni totiž kvůli malým částkám vůbec neobracejí. Zkusila to jen šestasedmdesátiletá žena z Ostravy-Poruby.

Ale neuspěla. Policie sice šetřila případ jako přestupek, v minulých dnech ho však odložila. Neprokázala totiž, že se přestupek skutečně stal.

"Muž tvrdil, že chodbu v domě nechal uklidit. Je problém dokázat, že se tak nestalo," uvedl policejní mluvčí Petr Svoboda. Podle něj však policisté vedou případ dál v patrnosti. "Kdyby svědků bylo víc, byla by větší šance prokázat muži přestupek, nebo trestný čin."

Pavel Božoň je zkušený podvodník, "podniká" už roky

Jenže právě na neochotu seniorů obracet se na policii a obtížné dokazování nekalé činnosti zřejmě Pavel Božoň spoléhá. Má bohaté zkušenosti z minulých let, kdy se podobně živil v jiných městech.

"Sousedé u něj před dvěma lety objednali úklidové služby pro celý dům. Asi rok k nám posílal nějakou paní, ale s úklidem jsme spokojení nebyli. Já loni na podzim odmítla za takové služby platit. Letos na jaře s Božoněm vyběhli všichni," líčí Hana Černá z Havířova.

Kariéra Božoňových podvodů je ale mnohem delší. Živnostenské oprávnění na úklid měl od 1. prosince 2002. Už v roce 2006 si na něj veřejně stěžovali nájemníci bytového družstva Orlovan v Orlové. V regionálních médiích se tehdy Pavel Božoň bránil tím, že uklízečka jeho firmy nemohla najít adresy domů, kde měla provést úklid.

"Obešel tehdy několik našich domů, vybral zálohy, ale práci neodvedl. My pak varovali všechny předsedy samospráv, aby si úklid zajišťovali jen přes družstvo," vzpomíná předsedkyně Orlovanu Danuše Junáková. "Podvedeným jsme poradili, ať se obrátí na policii. Zda to udělali, nevím," dodala.

Božoň o živnostenský list přišel, jeho bratr ho nikdy neměl

Právě kvůli nekalým praktikám zrušil živnostenský úřad v Havířově Pavlu Božoňovi živnostenské oprávnění už před třemi lety. Přesto vesele podnikal dál. Loni ho proto vyšetřovala policie. I jeho o tři roky staršího bratra Martina.

"Jeden nabízel úklid v Havířově, druhý podobně podnikal v Karviné. Mladší z bratrů přitom živnostenské oprávnění dávno ztratil, druhý ho nikdy nevlastnil," uvedla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková s tím, že nešlo o trestný čin, proto případ postoupili k řešení živnostenskému úřadu. Ten ale informace poskytovat nesmí.

Redakce MF DNES se pokoušela Pavla Božoně sehnat i na jeho havířovské adrese. Tam ale žije jen jeho matka. Tvrdí, že oba syny nechala už před lety soudně vystěhovat.

"Jako kluci byli hodní, zlomilo se to až později, začali hrát automaty. Od té doby mám kvůli nim jen trápení. Už jsem z toho měla mrtvičku. Nevím, kde bydlí. Pavel se občas staví, když chce peníze. Sama nemám. Dřív jsem se kvůli nim i zadlužila, ale už nemůžu. Až zdraží nájem, budu ráda, když ho zaplatím," svěřovala se žena a do očí se jí hrnuly slzy.

Zdá se tak, že v dalším okrádání seniorů teď mohou Pavlu Božoňovi zabránit jen oni samotní. Ti, které osloví, by mu neměli dávat peníze. A ti, které už podvedl, by měli jít na policii.
Nejčtenější

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Senioři se učí ovládat chytré telefony. Zajímají je jízdní řády i mapy

Kurzy ovládání chytrých telefonů vede v Bohumíně lektor Radan Vašulín. Určeny...

Bohumínská knihovna pořádá již několik měsíců kurzy, kde se lidé učí zacházet s chytrými telefony. Zájem mají zejména...

Auto spadlo z nadjezdu na koleje, v pěti metrech nabouralo do stromu

Hasiči museli vyprostit pětatřicetiletého řidiče ze škody fabie, se kterou...

Na Opavsku ráno spadlo osobní auto ze silničního nadjezdu na železnici. Pro řidiče musel přiletět vrtulník. Muž utrpěl...

Citibank prohrála další ústavní stížnost o hlasovací práva k OKD

Důl Darkov (ilustrační snímek)

Proti nepřiznání hlasovacích práv, schválení reorganizačního plánu OKD a zamítnutí odvolání proti témuž podala...

Najdete na iDNES.cz