Na Ostravsku začnou nemocnice omezovat péči už v půlce února

  14:18aktualizováno  14:18
Už v polovině února se v Moravskoslezském kraji začne omezovat provoz některých nemocničních oborů, ze kterých v souvislosti s iniciativou Děkujeme, odcházíme ukončí práci nejvíce lékařů. Shodli se na tom zástupci Bezpečnostní rady kraje. Krize se může výrazně dotknout například porodnictví.

Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V kraji podalo výpověď 580 lékařů a odchody se dotknou téměř všech nemocničních oborů. "Zdravotní péči v některých oborech a ve většině krajských nemocnic nebude možné po prvním březnu, kdy by lékaři měli odejít, zabezpečit," uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková a zmínila gynekologii a porodnictví, pediatrii, internu, chirurgii a anesteziologicko-resusčitační oddělení.

Ostatní porodnice nával rodiček nezvládnou

Kritická situace může nastat zvláště v porodnictví. V roce 2009 všechny nemocnice vykázaly 12 588 porodů, z toho krajské 7 618. Pokud krajská porodní oddělení v březnu ochromí odchody lékařů, ostatní nemocnice už daly najevo, že nával rodiček určitě nezvládnou.

"Hejtman upozornil, že už od desátého února bude s největší pravděpodobností nutné přikročit k postupnému utlumování nejohroženějších oborů a činností. Útlum v poskytování péče tak lze očekávat už od poloviny února," zdůraznila mluvčí Vlčková.

Také záchranáři oznámili, že od března by nebyli schopni pokrýt sto procent přednemocniční péče a nezabrání tomu ani plánovaný vznik regionálních center pro akutní péči.

"Tuto péči nelze nahradit soukromými dopravními službami. Je nutno předpokládat, že v některých případech dojde k poškození zdraví v souvislosti s délkou přednemocničního transportu do vzdáleného pracoviště," varovala bezpečnostní rada kraje.

Přípravy na nouzový chod nutno zahájit radši dříve

Rada proto doporučila přípravu na mimořádné podmínky zahájit už na začátku února, i kdyby se pak většina lékařů rozhodla výpovědi stáhnout. "Na to nemůže nikdo spoléhat, protože přípravu nelze zvládnout v krátkém čase," vysvětlila Vlčková.

Na Ostravsku se už začalo s přípravou fungování sloučených územních nemocnic, kdy se sloučí některé obory Opavy s Krnovem, Nového Jičína s Bílovcem, Karviné-Ráji s Třincem a Havířovem a konečně Frýdku-Místku, který se bude o některé obory dělit s Městskou nemocnicí v Ostravě-Fifejdách.

Kraj zvažuje i pořádání o pomoc

"Průběžně budeme veřejnost informovat a v případě, že všechna chystaná opatření situaci nevyřeší, tak ministerstvo zdravotnictví a vládu požádáme o pomoc při zajištění zdravotní péče," uvedla Vlčková.

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl sdělil, že od 10. února začnou sloužit v každém okrese další dvě záložní posádky. "Přesto věřím, že nakonec zvítězí zdravý rozum, protože v březnu by po avizovaných odchodech byla situace velmi složitá," potvrdil.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.



Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...



V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Najdete na iDNES.cz