Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na Ostravsku začnou nemocnice omezovat péči už v půlce února

  • 0
Už v polovině února se v Moravskoslezském kraji začne omezovat provoz některých nemocničních oborů, ze kterých v souvislosti s iniciativou Děkujeme, odcházíme ukončí práci nejvíce lékařů. Shodli se na tom zástupci Bezpečnostní rady kraje. Krize se může výrazně dotknout například porodnictví.

V kraji podalo výpověď 580 lékařů a odchody se dotknou téměř všech nemocničních oborů. "Zdravotní péči v některých oborech a ve většině krajských nemocnic nebude možné po prvním březnu, kdy by lékaři měli odejít, zabezpečit," uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková a zmínila gynekologii a porodnictví, pediatrii, internu, chirurgii a anesteziologicko-resusčitační oddělení.

Ostatní porodnice nával rodiček nezvládnou

Kritická situace může nastat zvláště v porodnictví. V roce 2009 všechny nemocnice vykázaly 12 588 porodů, z toho krajské 7 618. Pokud krajská porodní oddělení v březnu ochromí odchody lékařů, ostatní nemocnice už daly najevo, že nával rodiček určitě nezvládnou.

"Hejtman upozornil, že už od desátého února bude s největší pravděpodobností nutné přikročit k postupnému utlumování nejohroženějších oborů a činností. Útlum v poskytování péče tak lze očekávat už od poloviny února," zdůraznila mluvčí Vlčková.

Také záchranáři oznámili, že od března by nebyli schopni pokrýt sto procent přednemocniční péče a nezabrání tomu ani plánovaný vznik regionálních center pro akutní péči.

"Tuto péči nelze nahradit soukromými dopravními službami. Je nutno předpokládat, že v některých případech dojde k poškození zdraví v souvislosti s délkou přednemocničního transportu do vzdáleného pracoviště," varovala bezpečnostní rada kraje.

Přípravy na nouzový chod nutno zahájit radši dříve

Rada proto doporučila přípravu na mimořádné podmínky zahájit už na začátku února, i kdyby se pak většina lékařů rozhodla výpovědi stáhnout. "Na to nemůže nikdo spoléhat, protože přípravu nelze zvládnout v krátkém čase," vysvětlila Vlčková.

Na Ostravsku se už začalo s přípravou fungování sloučených územních nemocnic, kdy se sloučí některé obory Opavy s Krnovem, Nového Jičína s Bílovcem, Karviné-Ráji s Třincem a Havířovem a konečně Frýdku-Místku, který se bude o některé obory dělit s Městskou nemocnicí v Ostravě-Fifejdách.

Kraj zvažuje i pořádání o pomoc

"Průběžně budeme veřejnost informovat a v případě, že všechna chystaná opatření situaci nevyřeší, tak ministerstvo zdravotnictví a vládu požádáme o pomoc při zajištění zdravotní péče," uvedla Vlčková.

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl sdělil, že od 10. února začnou sloužit v každém okrese další dvě záložní posádky. "Přesto věřím, že nakonec zvítězí zdravý rozum, protože v březnu by po avizovaných odchodech byla situace velmi složitá," potvrdil.

,