Na plynu či elektřině pořízeném přes e-aukci lze ušetřit nemalé peníze (ilustrační snímek).

Na plynu či elektřině pořízeném přes e-aukci lze ušetřit nemalé peníze (ilustrační snímek). | foto: Koláž - iDNES.cz

Na proudu či plynu z e-aukce lze ušetřit tisíce, hit pronikl do kraje

  • 1
Na severní Moravě se rozmáhá trend internetových aukcí. Lidé jejich prostřednictvím nakupují především energie jako jsou plyn a elektřina. Zájemci se do aukce mohou zapojit ve více než deseti obcích v kraji. Zúčastnit se může každý a ušetřit se dá i několik desítek tisíc korun.

"Princip elektronické aukce energií pro domácnosti spočívá v tom, že dáme dohromady určitý počet domácností, který už je pro dodavatele zajímavý. Následně provedeme samotnou aukci, v níž mohou ceny například silové elektřiny oproti těm běžným výrazně klesnout," vysvětluje Marie Mazurková, mluvčí společnosti eCentre, která elektronické aukce pro města i lidi organizuje.

Co je e-aukce?

Elektronické aukce nabízejí možnost jednoduchého nákupu různých komodit, kterého se může najednou zúčastnit více potenciálních dodavatelů. Jejich přímý souboj o získání zákazníka většinou vede k výraznému poklesu výsledné ceny. Obecně platí, že čím více lidí se do aukce zapojí, tím je jejich vyjednávací síla vyšší.

"Po aukci vyhodnotíme výhodnost pro jednotlivé domácnosti, kdy budeme vědět, kdo ušetří a kdo ne. Kdo neušetří, nemusí dál nic dělat, zůstává u svého dosavadního dodavatele. Pro koho je vysoutěžená cena výhodnější, podepíše smlouvu," dodala Marie Mazurková.

Historicky první elektronická aukce na dodavatele elektrického proudu a plynu v České republice proběhla 13. března v Říčanech. Lidem, kteří se do ní zapojili se dohromady podařilo ušetřit přes sedm milionů korun.

"V průměru ušetřily domácnosti šestnáct procent na ročních platbách za elektřinu a dokonce třicet procent nákladů na plyn," přiblížila výsledek aukce mluvčí společnosti eCentre s tím, že některé domácnosti ušetřily i více než deset tisíc korun oproti stávajícím cenám.

Orlová, Nový Jičín, Mariánské Hory...

V Moravskoslezském kraji se v nejbližších týdnech chystají elektronické aukce pro domácnosti hned na několika místech. Pro své obyvatele je většinou pomáhají organizovat i místní radnice.

"Je to výhodné prakticky pro všechny zúčastněné," vysvětluje Milan Kaplan, majitel společnosti NAR Marketing, která se zabývá vývojem programů pro elektronické aukce.

"Města mají lepší vyjednávací pozici a jejich politická garnitura získá kladné body. Lidé nakoupí levnější proud či plyn a dodavatelé mohou získat nové odběratele," popsal výhody elektronických aukcí.

"V celé republice projevilo zájem přes třicet měst. Jen v Moravskoslezském kraji už chystáme aukce nebo o jejich možném uskutečnění jednáme například v Orlové, Ostravě-Svinově, Mariánských Horách, Dobré, Krnově, Novém Jičíně či v Šenově," řekla tisková mluvčí eCentre.

Obyvatelé těchto měst nemusí být posledními, kteří se mohou o získání levnější energie pokusit. "Mimo již domluvená města jednáme i s dalšími, ve hře jsou například Vítkov, Paskov nebo Fulnek," dodala Marie Mazurková.

Města, v nichž budou elektronické aukce probíhat, se na nich přitom podílejí jen symbolicky.

"My už máme energie prostřednictvím elektronických aukcí za sebou, tato aukce nebude mít žádnou souvislost s městem," vysvětluje krnovská tisková mluvčí Dita Círová. "Společnosti eCentre jsme jen nabídli prostory a možnosti propagace tak, aby se o této příležitosti dozvědělo co nejvíce lidí," dodala mluvčí.

Co udělat pro účast? Stačí se přihlásit

Pro jednotlivé účastníky elektronických aukcí je samotné přihlášení do ní prakticky jediným krokem, který budou muset udělat.

"Pokud aukce dopadne tak, že cena bude pro zájemce výhodná, nemusí dělat prakticky nic dalšího, jen podepíše novou smlouvu. Všechno ostatní, včetně administrativy nutné pro změnu dodavatele děláme my a nový dodavatel, který navíc hradí veškeré náklady spojené s aukcí," přiblížila kroky následující po elektronické aukci mluvčí společnosti eCentre s tím, že změna dodavatele trvá zhruba dva měsíce.

V jednotlivých aukcích se soutěží o cenu plynu, případně silové elektřiny, které ale tvoří jen jednu část faktur za odběr energií.

"Druhou část tvoří různé poplatky, které ale určuje Energetický regulační úřad, takže jsou u všech dodavatelů stejné," vysvětlil mluvčí společnosti ČEZ František Jurča.