Velkou část Moravskoslezského kraje pravidelně dusí smog. (Ilustrační snímek)

Velkou část Moravskoslezského kraje pravidelně dusí smog. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na severu Moravy se chystá měření jedů ve vzduchu. Tentokrát i pod horami

  • 5
Experti chystají v Moravskoslezském kraji rozsáhlé měření jedů v ovzduší. V regionu rozmístí několik desítek měřících stanic. Monitorovat budou například i kvalitu ovzduší v horských vesnicích.

Zástupci Zdravotního ústavu v Ostravě sestavili seznam více než tří desítek míst v regionu, na která na celkem osm týdnů ročně umístí soustavu pojízdných monitorovacích stanic.

"Když se zhorší kvalita ovzduší, mnozí místní mají zdravotní problémy," říká například Ondřej Feber, starosta Stonavy na Karvinsku, kde se také bude měřit.

Přestože s ohledem na znečištění vzduchu v okolí je jasné, že stonavské ovzduší tíží nadlimitní množství jedů, černé na bílém to zatím místní neměli.

"Stanice má být umístěna přímo v centru obce. Rozhodně ji vítáme," netají spokojenost Feber, který za znečištěným ovzduším ve Stonavě vidí hlavně zaprášené cesty, ale třeba i zdroje spojené s těžbou uhlí.

Návrh rozmístění měřících stanic.

"Díky údajům ze stanice získáme snad i podklady k tomu, abychom mohli důrazněji upozorňovat zodpovědné orgány a společnosti, ať vypouštění škodlivin do ovzduší co nejvíc eliminují," věří starosta Stonavy.

Experti navíc nebudou stav ovzduší podrobně mapovat nejen v průmyslových oblastech, ale i vesničkách pod horami. "Snahou je získat hodně podrobnou informaci o kvalitě ovzduší na celé ploše kraje," vysvětlil Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

"Každé monitorované místo bude měřeno osm týdnů v průběhu roku tak, abychom získali údaje za každé roční období," upřesnil Bílek a dodal, že první údaje o koncentracích prachu, karcinogenů nebo třeba dioxinů v ovzduší najdou lidé na webu projektu www.ims-msk.cz už zhruba v polovině května.

Další cíl? Zjistit, odkud pochází nejvíc jedů

K dispozici ale budou aktuální údaje vždy jen z několika míst - těch, které budou právě pod dohledem stanic. Souběžně by lidé v kraji měli mít k dispozici i údaje o kvalitě ovzduší z dalších zhruba 12 míst v příhraničí. Ta budou pro změnu monitorována pod hlavičkou českopolského projektu Air Silesia.

"Kvalitu ovzduší na celkové ploše kraje zatím pouze modelujeme, takže ta síť stanic bude doplňkem toho, co už děláme," hodnotí právě startující projekt Petr Jančík z Vysoké školy báňské.

Síť měřících stanic podle něho zpřesní obraz o znečištěném ovzduší na území kraje, ale současně neřekne, jaký je původ jedů v ovzduší. Na to se dle Jiřího Bílka údajně odborníci chystají vzápětí.

"Uvítal bych také, kdyby vznikla pevná síť stanic, které by byly rozloženy v okolí velkých průmyslových firem. Ukázala by, která z ekologických opatření chystaných firmami jsou oprávněná a efektivní," dodal Jančík.