Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na stavbu obchvatů nejsou peníze, bojí se politici. Zpoždění odmítají

  8:24aktualizováno  8:24
Návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok vyděsil politiky napříč Moravskoslezským krajem. Chybí v něm totiž peníze na stavby obchvatů Frýdku-Místku i Krnova.

(ilustrační foto) | foto: Sdružení I/11

Pár desítek milionů korun, za které stavební firma na staveniště v podstatě nepošle ani tatru s pískem, pro rok 2016, miliardy až v roce 2017. Tak vypadá návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) v případě stavby obchvatu Frýdku-Místku. A obdobně to vypadá i se stavbou obchvatu Krnova.

„V návrhu usnesení vlády se sice ukládá ministrovi financí navýšit výdajový rámec fondu dopravy na příští rok, velmi se ale obáváme, že k tomu nemusí dojít. Můžeme tak být v situaci, že obchvaty Krnova či Frýdku-Místku nebudou vůbec příští rok zahájeny,“ kritizuje stávající podobu rozpočtu tajemník Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 Martin Dostál.

„Oproti letošnímu roku se výrazně snížil objem výdajů do dopravní infrastruktury. Jsem tímto vývojem naprosto šokována,“ dodává předsedkyně sdružení a starostka Hrabyně na Opavsku Zdeňka Jordánová.

Méně peněz než za Kalouska

A současná podoba navrhovaného rozpočtu fondu překvapila i zástupce frýdecko-místeckého magistrátu. „To, jak je rozpočet připraven, je v rozporu s tím, co prohlásil ministr dopravy,“ říká náměstek frýdecko-místeckého primátora Karel Deutscher.

Frýdek-Místek tak podle něj každopádně bude žádat změnu rozpočtu. „Už jsme se obrátili na naše poslance a senátory, aby nás v tomto podpořili. Je to paradoxní, ale současná vláda podle všeho dává na dopravní stavby méně, než jak tomu bylo za Kalouska,“ podotkl Deutscher.

A o změnu rozpočtu chtějí usilovat i zástupci obcí spojených ve Sdružení pro výstavbu komunikace I/11. Na konci srpna v Praze proběhne jednání, na němž budou moci jednotlivé obce své námitky uplatnit. „Na toto jednání se pečlivě připravujeme. Obchvat Krnova se musí po letech čekání konečně rozběhnout. Pokud vím, tak k jeho odložení došlo minimálně pětkrát. Další odložení zahájení výstavby je už za hranou,“ vysvětluje starostka Hrabyně.

Šanci na to, že se rozpočet ještě změní, stále mají. „Probíhají jednání mezi ministry dopravy a financí o navýšení finančních prostředků do rozpočtu SFDI na rok 2016,“ potvrzuje možnost změny rozpočtu Terezie Bezkočková, vedoucí oddělení sekretariátu SFDI.

ŘSD: Hned při zahájení stavby nejsou peníze potřeba

A odmítá, že by původní podoba rozpočtu cíleně mířila proti městům čekajícím na stavbu obchvatu. „Částky uvedené v návrhu rozpočtu vychází z požadavků investorů, v tomto případě ŘSD ČR, a odvíjí se od předpokládaného termínu zahájení realizace stavby,“ vysvětluje.

A její slova potvrzuje také tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. „Změny rozpočtu probíhají několikrát ročně a řídí se aktuálním stavem a potřebami. ŘSD je projednává dle potřeby,“ vysvětluje.

A k částkám připraveným na stavbu obchvatu Frýdku-Místku dodává, že navrhované sumy souvisí s postupem stavebních prací. „Časovým propočtem lze odvodit, že pokud došlo k novelizaci zákona o vlivu stavby na životní prostředí a z toho vyplývající prodloužení stavebního řízení, bude i výběr zhotovitele stavby probíhat později, tudíž v roce 2016,“ řekla Nina Ledvinová.

A podíl na zahájení stavby má podle ní mít také samotné výběrové řízení. „Samotná procedura výběru zhotovitele trvá u tak velké stavby minimálně půl roku, a to pouze v případě, že nedojde k problémům, prodlevám či obstrukcím. Pakliže vše proběhne bez větších zádrhelů, je nutno po ukončení výběrového řízení, podpisu smlouvy a předání staveniště zahájit přípravné práce.“

To se ale týká jen jednoho úseku stavby obchvatu Frýdku-Místku. Podle Karla Deutschera je ale v dalším úseku vše připraveno. „Je vydáno právoplatné stavební povolení, stavět se může začít třeba hned,“ diví se náměstek nedostatku peněz. Podle Niny Ledvinové ale nižší částky určené pro rozpočet na rok 2016 mohou stačit.

„Peníze nejsou potřeba hned při zahájení stavby, fakturace probíhá až po dokončení jednotlivých kroků. Jen pro ilustraci, u betonu je nejkratší doba pro provedení zkoušek po 28 dnech od zabudování materiálu a takto je to u všech konstrukcí. Teprve poté je zhotovitel oprávněn fakturovat a platba probíhá podle splatnosti faktury, minimálně po třiceti dnech.“
Nejčtenější

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...Vrchní soud snížil trest falešnému šlechtici. Lidi připravil o 90 milionů

Karel Šimko před vyhlášením rozsudku Krajského soudu v Ostravě. (4. března 2015)

Olomoucký vrchní soud snížil o rok trest Karlu Šimkovi z Frýdku-Místku za rozsáhlé podvody. Muž tvrdil, že je šlechtic...

Plzeň otočila duel se třetími Vítkovicemi a vede extraligu o 11 bodů

Momentka ze zápasu Plzeň - Vítkovice

Plzeňští hokejisté shlížejí na extraligovou konkurenci z patra. V předehrávce 49. kola si doma poradili s Vítkovicemi...

Záchranáři dvě hodiny bojovali o život zaklíněného řidiče, marně

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý muž nepřežil havárii v Rychvaldu na Karvinsku. S automobilem narazil do betonového mostku a...

Další z rubriky

V Karviné mají problémy s hlučnými kuřáky. Volají po úpravě zákona

(Ilustrační snímek)

V Karviné je to klub Alabama, v Novém Jičíně zase prostor před restaurací Máj. To jsou místa, kam strážníci kvůli hluku...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...

Příznivci Tatry chtějí čestné občanství pro geniálního konstruktéra

Tatra 87 a Hans Ledwinka. Snímek byl pořízen roku 1967 v Mnichově, tedy v roce,...

Kopřivnice může mít ještě letos čestného občana, kterého zná celý motoristický svět. Vedle atleta Emila Zátopka a...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technik / montér - TZB, Praha 4, 25 - 35 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz