Na svou adresu si nevzpomínám, řekl soudu hlavní míchač metanolu Fian

  12:06aktualizováno  12:06
Velmi zvláštní vystoupení předvedl v pondělí u Krajského soudu v Ostravě Rudolf Fian, který by měl za metanolové otravy strávit zbytek života ve vězení. V případu prodeje jedovatého alkoholu na Těšínsku prohlásil, že nikoho nezná a nic si nepamatuje. Ani svou dřívější adresu nebo číslo mobilu.

Soud pokračuje v rozplétání jednoho z dílčích případů metanolové kauzy z podzimu 2012. Šimon Kramarčík a Jaromír Pánek jsou viněni z toho, že pokoutně míchali a prodávali alkohol, který vinou vysokého obsahu metanolu zabil tři lidi a několik dalších mělo zdravotní obtíže.

Za asistence těžkooděnců přišel svědčit i Rudolf Fian, který byl v květnu soudem ve Zlíně odsouzen k doživotnímu vězení za to, že namíchal pět tisíc litrů alkoholu. Ve směsi byl poměr etanolu a jedovatého metanolu padesát na padesát (podrobněji zde).

Podle policejních zjištění spolu Fian s Pánkem obchodovali. „Z výpisu Pánkova mobilu se ukázalo, že byl v přímém spojení s Fianem. Proto máme vážné podezření, že metylalkohol dodal obžalovanému právě on,“ uvedla už při prvním jednání v srpnu státní zástupkyně Daniela Srbová.

Soudce: Nehrajme si tady na bubáky

Jenže Fian vše odmítl. „Jméno Pánek neznám, nikdy jsem ho neslyšel,“ prohlásil. Když si na výzvu soudu Pánka prohlédl, připustil, že ho možná někdy viděl. „Ale nevím to určitě,“ poznamenal.

Fian upozornil, že pracoval jako obchodní zástupce firmy vyrábějící autokosmetiku. „Ale já jsem líh nikdy nikomu neprodal, ani nedaroval,“ řekl. Když se soudce ptal, jestli ví, z jakých látek se autokosmetika skládá, jen odvětil: „Na složení se musíte zeptat majitele firmy. Ani zákazníci se neptali, vše bylo napsáno na etiketě.“

Další metanolový soud

To už soudce nevydržel: „Nejsme tady od toho, abychom si hráli na nějaké bubáky a tvrdili, že neznáte, co autokosmetika obsahuje.“

Zjevně to nepomohlo. Při dalších otázkách, zda by Fian řekl adresu, kde před svým zatčením žil, a také tehdejší číslo svého mobilního telefonu, jen pokrčil rameny: „Už jsem 26 měsíců ve vazbě, proto si nevzpomínám.“ Poté výslech skončil.

Manželé koupili jedovatý alkohol na výročí svatby

Velmi rychlý průběh mělo i předvolání manželek obžalovaných. Obě shodně využily práva nevypovídat, které zákon umožňuje v případě, že jde o rodinné příslušníky. Svědectví tak podala jen starší manželská dvojice ze Slovácka, která jezdila na nákupy do Polska a alkohol nakupovala u Kramarčíka v Českém Těšíně.

„V jeho obchodu jsme si alkohol objednali a pak vyzvedli u něj doma,“ vypověděli. Problém nastal v okamžiku, kdy nakoupili sedmdesát litrů na oslavu výročí svatby. Po konzumaci se ženě udělalo zle, přestávala vidět a byla hospitalizována. Naštěstí v jejím případě zdravotní obtíže rychle odezněly.

Pánek u soudu nevypovídá a Kramarčík požádal soud, aby se konal v jeho nepřítomnosti. Minule však přiznal, že nelegální alkohol prodával hlavně svým známým. Na litru nezdaněného alkoholu prý měl zisk dvacet korun a ročně prodal zhruba čtyři až pět tisíc litrů.

V této větvi metanolové kauzy podle policie zemřel jeden člověk v třinecké nemocnici, další v pražské vinohradské nemocnici a jednu ženu našli mrtvou v bytě. Když se na Karvinsku objevily první případy otravy metanolem, Kramarčík veškerý líh, který měl doma, vylil. Oběma obžalovaným hrozí až patnáctileté tresty.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Další z rubriky

Kniha Ztraceni v sebeklamu přibližuje Ostravu šedesátých let

Max Gronach popisuje Ostravu svého mládí.

Ztraceni v sebeklamu. Tak se jmenuje knižní debut ostravského spisovatele Maxe Gronacha. Příběh vystřízlivění z konce...

O Stalinův kabriolet usilovalo muzeum deset let. Unikát vyměnilo za T603

Tatraplán, který v roce 1949 dostal sovětský vůdce Stalin ke kulatinám, patří k...

Nablýskaný kabriolet je jednou z nepřehlédnutelných perel Technického muzea Tatra v Kopřivnici. Popiska u něj...

Záchranáři z kraje trénovali ostrou jízdu na brněnském autodromu

Záchranné složky trénovaly ostrou jízdu na brněnském autodromu.

Výjimečnou šanci zdokonalit své schopnosti za volantem dostali v uplynulých dnech řidiči moravskoslezské záchranné...

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ PROGRAMÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 45 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz