Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na turisty čekají nové stezky podél studánek či samot

  9:56aktualizováno  9:56
Hned několik nových stezek letos čeká na výletníky v okolí Beskyd. Vyrazit mohou například za historií studánek, jinde se jim naopak budou hodit moderní technologie. Informace o různých místech totiž nejsou na klasických tabulích, k jejich přečtení je potřeba mobil se čtečkou.

Turisté mohou letos v Beskydech vyrazit hned na tři nové stezky na Jablunkovsku, Novojičínsku a Frýdecko-Místecku. Ilustrační foto | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Končící prázdniny přinášejí menší vedra a tudíž takřka ideální podmínky pro výlety do přírody a po horách. V Moravskoslezském kraji je nespočet naučných stezek, které lidem kromě turistického zážitku poskytují také informace o okolí, kterým vedou. A k radosti milovníků pěších pochodů přibývají trasy nové.

Na Novojičínsku tak nyní mají raritu, která vznikala zhruba čtyři roky. Místní klub rodáků postupně zveleboval zničené a zapomenuté studánky mezi Štramberkem a Novým Jičínem. Ty pak propojil naučnou stezkou, kterou v dubnu slavnostně otevřel.

Studánková trasa Puntík se jmenuje podle vrchu, na jehož svazích prameny jsou. U toků jsou navíc původní označení s roky vzniku jednotlivých koryt.

"U jednoho pramene tak máme kámen s letopočtem 1931 a iniciálami sedláka, kterému místo kdysi patřilo. Jinde leží další s rokem 1919, přičemž se podařilo získat fotografii tehdejších budovatelů studánky stojících u stejného kamene," uvádí Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína.

Podle starosty Ivana Týleho navíc ani mnozí místní obyvatelé již o některých studánkách nevěděli.

Turisté si tak mohou projít zajímavou, asi šestikilometrovou trasu. Začíná se pramenem U mlýnků a lidé postupně uvidí studánky Mariánská, Turistická, U kříže, U sovy a U Ivana. A některé z nich vynikají nad těmi ostatními nejen svým stářím.

"Například Mariánská se pyšní vodou výborné kvality," dodává Pavel Wessely. Členové klubu rodáků navíc chtějí pokračovat v obnově dalších pramenů, které by pak mohli přidat k trase Puntík.

Pěšky do dějin Starých Hamrů

NOVINKY PRO TURISTY

Frýdecko-Místecko
Na turisty čeká nová zhruba sedmikilometrová naučná stezka ve Starých Hamrech, která od května spojuje Samčanku s osadami Němčanka a Javořina.

Novojičínsko
Lidé zde natrefí na takzvanou studánkovou stezku. Je asi šest kilometrů dlouhá a vede kolem stejného počtu pramenů na vrchu Puntíku mezi Štramberkem a Novým Jičínem. Její součástí jsou i historické kameny s letopočty vzniku koryt.

Jablunkovsko
Turisté zde mohou využít informační panely o přírodě, dějinách a technických památkách v okolí. Nejsou však fyzické, lidé si je speciálním postupem nahrají do mobilního telefonu, s nímž pak naučnou stezku prochází.

Od května je výletníkům otevřena také nová naučná stezka na Frýdecko-Místecku. Začíná v místní části Starých Hamrů zvané Samčanka a prochází kolem Němčanky až do Javořiny.

Turistům dovolí spatřit samoty a polosamoty ukryté v lesích, většina okolních osad se totiž v současné době využívá jen rekreačně.

Nepříliš obtížná trasa měřící skoro sedm kilometrů lidem přibližuje život původních obyvatel a vznik jednotlivých osad, o jejichž historii se mnohé dozví z více než desítky informačních tabulí.

Z Javořiny zpátky na Samčanku pak mohou dojít po jiné trase - obrázkovou stezkou s básničkami a pořekadly.

Ta má původ v padesátých letech dvacátého století, kdy ji začala pro místní děti stavět Josefa Tomášková. Obnovena byla v roce 2007.

Stále populárnějších průvodců v mobilních telefonech pak využívá nová trasa na Jablunkovsku. Vznikla na začátku prázdnin a podél ní stojí menší tabulky s kódy umístěnými třeba na sloupech či stromech.

Ty jsou rozluštitelné pomocí takzvané čtečky v telefonu, kterou si turista předem pořídí. Díky tomuto principu tak získá informace až o padesáti různých místech v okolí Dolní a Horní Lomné, Jablunkova nebo Mostů u Jablunkova.

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz