Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na turisty čekají nové stezky podél studánek či samot

  9:56aktualizováno  9:56
Hned několik nových stezek letos čeká na výletníky v okolí Beskyd. Vyrazit mohou například za historií studánek, jinde se jim naopak budou hodit moderní technologie. Informace o různých místech totiž nejsou na klasických tabulích, k jejich přečtení je potřeba mobil se čtečkou.

Turisté mohou letos v Beskydech vyrazit hned na tři nové stezky na Jablunkovsku, Novojičínsku a Frýdecko-Místecku. Ilustrační foto | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Končící prázdniny přinášejí menší vedra a tudíž takřka ideální podmínky pro výlety do přírody a po horách. V Moravskoslezském kraji je nespočet naučných stezek, které lidem kromě turistického zážitku poskytují také informace o okolí, kterým vedou. A k radosti milovníků pěších pochodů přibývají trasy nové.

Na Novojičínsku tak nyní mají raritu, která vznikala zhruba čtyři roky. Místní klub rodáků postupně zveleboval zničené a zapomenuté studánky mezi Štramberkem a Novým Jičínem. Ty pak propojil naučnou stezkou, kterou v dubnu slavnostně otevřel.

Studánková trasa Puntík se jmenuje podle vrchu, na jehož svazích prameny jsou. U toků jsou navíc původní označení s roky vzniku jednotlivých koryt.

"U jednoho pramene tak máme kámen s letopočtem 1931 a iniciálami sedláka, kterému místo kdysi patřilo. Jinde leží další s rokem 1919, přičemž se podařilo získat fotografii tehdejších budovatelů studánky stojících u stejného kamene," uvádí Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína.

Podle starosty Ivana Týleho navíc ani mnozí místní obyvatelé již o některých studánkách nevěděli.

Turisté si tak mohou projít zajímavou, asi šestikilometrovou trasu. Začíná se pramenem U mlýnků a lidé postupně uvidí studánky Mariánská, Turistická, U kříže, U sovy a U Ivana. A některé z nich vynikají nad těmi ostatními nejen svým stářím.

"Například Mariánská se pyšní vodou výborné kvality," dodává Pavel Wessely. Členové klubu rodáků navíc chtějí pokračovat v obnově dalších pramenů, které by pak mohli přidat k trase Puntík.

Pěšky do dějin Starých Hamrů

NOVINKY PRO TURISTY

Frýdecko-Místecko
Na turisty čeká nová zhruba sedmikilometrová naučná stezka ve Starých Hamrech, která od května spojuje Samčanku s osadami Němčanka a Javořina.

Novojičínsko
Lidé zde natrefí na takzvanou studánkovou stezku. Je asi šest kilometrů dlouhá a vede kolem stejného počtu pramenů na vrchu Puntíku mezi Štramberkem a Novým Jičínem. Její součástí jsou i historické kameny s letopočty vzniku koryt.

Jablunkovsko
Turisté zde mohou využít informační panely o přírodě, dějinách a technických památkách v okolí. Nejsou však fyzické, lidé si je speciálním postupem nahrají do mobilního telefonu, s nímž pak naučnou stezku prochází.

Od května je výletníkům otevřena také nová naučná stezka na Frýdecko-Místecku. Začíná v místní části Starých Hamrů zvané Samčanka a prochází kolem Němčanky až do Javořiny.

Turistům dovolí spatřit samoty a polosamoty ukryté v lesích, většina okolních osad se totiž v současné době využívá jen rekreačně.

Nepříliš obtížná trasa měřící skoro sedm kilometrů lidem přibližuje život původních obyvatel a vznik jednotlivých osad, o jejichž historii se mnohé dozví z více než desítky informačních tabulí.

Z Javořiny zpátky na Samčanku pak mohou dojít po jiné trase - obrázkovou stezkou s básničkami a pořekadly.

Ta má původ v padesátých letech dvacátého století, kdy ji začala pro místní děti stavět Josefa Tomášková. Obnovena byla v roce 2007.

Stále populárnějších průvodců v mobilních telefonech pak využívá nová trasa na Jablunkovsku. Vznikla na začátku prázdnin a podél ní stojí menší tabulky s kódy umístěnými třeba na sloupech či stromech.

Ty jsou rozluštitelné pomocí takzvané čtečky v telefonu, kterou si turista předem pořídí. Díky tomuto principu tak získá informace až o padesáti různých místech v okolí Dolní a Horní Lomné, Jablunkova nebo Mostů u Jablunkova.

Autor:Nejčtenější

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

K výročí republiky vyroste v česko-polském pohraničí síť rozhleden

Rozhlednu ve Stěbořicích navrhl projektant Lumír Moučka na míru místu, kde...

Rozhlednu v podobě betonového bunkru postaví ke 100. výročí vzniku Československa Stěbořice na Opavsku. Železobetonová...

Chytrá města potřebují data, zaznělo na konferenci v Ostravě

Zástupci kraje, měst i obcí se sešli v Ostravě, aby jednali o tom, jak nejlépe...

„Chytrá města nevzniknou sama o sobě, musí se jim pomoci,“ shodli se účastníci Smart Region Tour, kteří ve středu...

Vítkovickým strojírnám hrozí exodus. Lidé už měsíce nedostali výplaty

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Stále více zaměstnanců společnosti Vítkovické strojírny uvažuje, že odejde z podniku co nejdříve. Vadí jim nejistá...

Najdete na iDNES.cz