Náměstek Madej může na ministerstvo. Ekologové jsou z toho rozpačití

  8:05aktualizováno  8:05
Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej má šanci na funkci náměstka ministra životního prostředí. Politik má v Ostravě na starosti i čistotu ovzduší a právě kvůli tomu nejsou ekologové z Ostravska z jeho možného povýšení nadšení. Říkají, že mohl udělat znatelně více.

Dalibor Madej (vpravo) s ostravským primátorem Petrem Kajnarem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Měl bych být jedním z kandidátů na náměstka ministra životního prostředí." Tato slova v úterý slyšeli od Dalibora Madeje ostravští radní.

Pokud oficiální nabídka jít na ministerstvo přijde, Madej by ji podle svého sdělení na radě "ač nerad, akceptoval". O možnosti, že by Dalibor Madej mohl být ministerským náměstkem, jako první informoval Deník. Dalibor Madej MF DNES řekl, že oficiální nabídku od ministra zatím nedostal. Slyšel ale, že se uvažuje o jeho jméně.

Dalibor Madej

48letý náměstek primátora Ostravy je členem ODS. Ve vedení města má na starosti životní prostředí. Říká, že pro lepší ovzduší v Ostravě dělá maximum, kritici ale namítají, že to není pravda.

Kvalita ovzduší ve městě se za jeho více než čtyřleté působení na postu náměstka primátora nezlepšila. Vystudoval VŠB-TU, má dvě děti.

"Pokud ta nabídka přijde, myslím, že je to dobrá zpráva pro Ostravu," řekl Dalibor Madej.

Informace o jeho možném přesunu na ministerstvo některé potěšila, jiní ji nevítají - Madej podle nich, přestože sám tvrdí opak, neudělal dost pro lepší ovzduší.

Primátor: Bylo by to dobře

Radost by ze jmenování Madeje náměstkem ministra měl třeba primátor Petr Kajnar. "Bylo by dobře, kdyby Ostrava měla na ministerstvu zástupce. Zvýšila by se tak úspěšnost vyjednávání," myslí si.

Jeho názor ale nesdílí třeba Vendula Krčmářová ze sdružení Arnika. Její komentář k možnému jmenování Dalibora Madeje náměstkem ministra by podle ní byl nepublikovatelný. Myslí si totiž, že Madej není vhodný kandidát. Připomněla, že dosud neudělal dost pro čistší vzduch.

"Proslavil" se mimo jiné tím, když loni žádal po vědcích z Akademie věd omluvu za to, že zveřejnili výsledky svých zkoumání. V nich sami na sobě zjistili, že jim jedy v ovzduší za tři týdny na Ostravsku poškodily DNA. "Je to šíření poplašné zprávy. Žádám veřejnou omluvu," zlobil se Dalibor Madej. Vědcům hrozil i žalobou. Pak od ní ustoupil.

Mluvčí ministerstva Michaela Jendeková nepotvrdila, že by se o Daliboru Madejovi uvažovalo jako o náměstkovi ministra. "Co se týče personálních změn na ministerstvu, zatím nemohu potvrdit nic," uvedla.

Zástupce Ostravy ano, ale Madej je sporný kandidát

Vhodným kandidátem na post náměstka ministra by Dalibor Madej nebyl ani podle dětské lékařky a zastupitelky Ostravy Evy Schallerové. "Po zkušenostech, které s panem náměstkem Madejem mám a které se týkají třeba jeho přístupu k vědeckým informacím, nevěřím, že chce skutečně pomoct zlepšit ovzduší na Ostravsku," uvedla Eva Schallerová.

Podle Pavly Skýbové ze sdružení Vzduch by bylo dobře, kdyby na pozici náměstka pro životní prostředí byl Ostravan. Zvlášť za současné situace, kdy se ministři životního prostředí střídají co chvíli. "I proto, že jsme přišli o Pavla Drobila, od kterého jsme čekali nějaké výsledky, by bylo dobře, kdyby někdo z Ostravy na ministerstvu byl a snažil se prosazovat její zájmy," myslí si Pavla Skýbová.

Dalibor Madej by ale podle ní musel přestat prohlašovat, že zdroje znečištění ovzduší v Ostravě se dělí na třetiny. Musel by se zaměřit hlavně na průmysl.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Najdete na iDNES.cz