Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po roce a půl oprav je Orlová stále bez náměstí. Chce hledat nové stavaře

  16:47aktualizováno  16:47
Trable se stavbou orlovského náměstí pokračují. Spory mezi stavebními firmami a investory, kterými jsou orlovská radnice a ministerstvo financí, dospěly do stadia, kdy vše směřuje k ukončení smlouvy.

Rekonstrukce náměstí v Orlové se zastavila. (9. května 2018) | foto: Městský úřad Orlová

Zhotovitel si totiž podle informací orlovského magistrátu naúčtoval oproti původním plánům dalších 58 milionů z důvodu nárůstu cen významných dodávek a víceprací. To orlovští nechtějí akceptovat.

„Protože zhotovitel na svých požadavcích trvá, je jediným řešením ukončení stávající smlouvy,“ uvedla Martina Szotkowská z odboru rozvoje a investic města Orlové.

Fotogalerie

O tom, zda smlouvu s firmou ukončí investor dohodou, nebo vypoví, jednali v pondělí tamní zastupitelé. Ti se nakonec přiklonili ke smířlivější variantě. 

„Při ukončení smlouvy dohodou se město pokusí vyjednat alespoň dokončení některých částí stavby tak, aby se v centru města zlepšil komfort pro občany,“ vysvětlil starosta Orlové Tomáš Kuča.

To znamená, že firma by měla dokončit například parkoviště před městským úřadem či autobusovou zastávku včetně chodníku. „Tyto práce budou hrazeny za podmínek stanovených smlouvou,“ zdůraznil Tomáš Kuča.

Stavbaři: Nechceme utéct jako zloději

Spory přiznala orlovská radnice už na květnové tiskové konferenci v návaznosti na společné prohlášení firem KR Ostrava a Stamont. Firmy v něm uvedly, že se rozhodly přerušit práce v centru města a zvažují i možnost odstoupení od smlouvy.

Zdůvodnily to například chybějícími dodatky ke smlouvě na přepojení přeložky plynovodu i dalšími komplikacemi, které vyvstaly na stavbě. Za tím si zástupci zhotovitele i po dvou měsících stojí. „Pracovalo se 14 dní, pak se zjistil nějaký problém a museli jsme práce zastavit, než se dle zákona odsouhlasil další postup. Takhle se to dělo ve 12 případech. To nás brzdilo a stálo hodně peněz, navíc projekt byl více než 10 let starý a neodpovídal současnému stavu,“ podotkl ředitel KR Ostrava Štefan Polák.

I podle něj je ukončení smlouvy dohodou za současné situace nejlepší možnou variantou. „Nechceme odtamtud utéct jako zloději, chceme dokončit to, co je teď pro lidi nejdůležitější. Zpřístupnit jim průchody, zastávky, parkoviště. Pak bude nutné přeprojektovat stavbu a vypsat nové výběrové řízení,“ míní Štefan Polák s tím, že jeho firma se jej již nezúčastní.

Ministerstvo zatím trvá na obnovení prací

Úmysly vedení města a zhotovitelů ale bude muset ještě posvětit ministerstvo financí. To zatím neobdrželo konkrétní návrhy rozsahu dohody o redukci či ukončení smlouvy. „Až je ministerstvo obdrží, zaujme k nim závazné stanovisko. V současné době platí, že ministerstvo na základě uzavřené smlouvy trvá na obnovení prací v plném rozsahu,“ uvedl mluvčí Zdeněk Vojtěch. 

V případě, že se ministerstvo přikloní k variantě ukončení smlouvy dohodou, přeprojektování a vyhlášení nového výběrového řízení, může se stavba orlovského náměstí protáhnout až o několik dalších let. „Přeprojektování a vyhlášení výběrového řízení může trvat až dva roky, samotné dokončení stavby zhruba nějakých 15 měsíců,“ odhadl Štefan Polák. 

Podle původních plánů mělo být přitom orlovské náměstí hotovo na přelomu letošního a příštího roku.

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Řidičům Taxify hrozí za chybějící oprávnění velké pokuty i trestní stíhání

Přivolávání taxíku pomocí aplikace (ilustrační foto).

Alternativní taxislužba Taxify, která začala v Ostravě fungovat před třemi týdny, budí emoce. Klienti kvitují nízké...

Najdete na iDNES.cz