Po roce a půl oprav je Orlová stále bez náměstí. Chce hledat nové stavaře

  16:47aktualizováno  16:47
Trable se stavbou orlovského náměstí pokračují. Spory mezi stavebními firmami a investory, kterými jsou orlovská radnice a ministerstvo financí, dospěly do stadia, kdy vše směřuje k ukončení smlouvy.

Rekonstrukce náměstí v Orlové se zastavila. (9. května 2018) | foto: Městský úřad Orlová

Zhotovitel si totiž podle informací orlovského magistrátu naúčtoval oproti původním plánům dalších 58 milionů z důvodu nárůstu cen významných dodávek a víceprací. To orlovští nechtějí akceptovat.

„Protože zhotovitel na svých požadavcích trvá, je jediným řešením ukončení stávající smlouvy,“ uvedla Martina Szotkowská z odboru rozvoje a investic města Orlové.

Fotogalerie

O tom, zda smlouvu s firmou ukončí investor dohodou, nebo vypoví, jednali v pondělí tamní zastupitelé. Ti se nakonec přiklonili ke smířlivější variantě. 

„Při ukončení smlouvy dohodou se město pokusí vyjednat alespoň dokončení některých částí stavby tak, aby se v centru města zlepšil komfort pro občany,“ vysvětlil starosta Orlové Tomáš Kuča.

To znamená, že firma by měla dokončit například parkoviště před městským úřadem či autobusovou zastávku včetně chodníku. „Tyto práce budou hrazeny za podmínek stanovených smlouvou,“ zdůraznil Tomáš Kuča.

Stavbaři: Nechceme utéct jako zloději

Spory přiznala orlovská radnice už na květnové tiskové konferenci v návaznosti na společné prohlášení firem KR Ostrava a Stamont. Firmy v něm uvedly, že se rozhodly přerušit práce v centru města a zvažují i možnost odstoupení od smlouvy.

Zdůvodnily to například chybějícími dodatky ke smlouvě na přepojení přeložky plynovodu i dalšími komplikacemi, které vyvstaly na stavbě. Za tím si zástupci zhotovitele i po dvou měsících stojí. „Pracovalo se 14 dní, pak se zjistil nějaký problém a museli jsme práce zastavit, než se dle zákona odsouhlasil další postup. Takhle se to dělo ve 12 případech. To nás brzdilo a stálo hodně peněz, navíc projekt byl více než 10 let starý a neodpovídal současnému stavu,“ podotkl ředitel KR Ostrava Štefan Polák.

I podle něj je ukončení smlouvy dohodou za současné situace nejlepší možnou variantou. „Nechceme odtamtud utéct jako zloději, chceme dokončit to, co je teď pro lidi nejdůležitější. Zpřístupnit jim průchody, zastávky, parkoviště. Pak bude nutné přeprojektovat stavbu a vypsat nové výběrové řízení,“ míní Štefan Polák s tím, že jeho firma se jej již nezúčastní.

Ministerstvo zatím trvá na obnovení prací

Úmysly vedení města a zhotovitelů ale bude muset ještě posvětit ministerstvo financí. To zatím neobdrželo konkrétní návrhy rozsahu dohody o redukci či ukončení smlouvy. „Až je ministerstvo obdrží, zaujme k nim závazné stanovisko. V současné době platí, že ministerstvo na základě uzavřené smlouvy trvá na obnovení prací v plném rozsahu,“ uvedl mluvčí Zdeněk Vojtěch. 

V případě, že se ministerstvo přikloní k variantě ukončení smlouvy dohodou, přeprojektování a vyhlášení nového výběrového řízení, může se stavba orlovského náměstí protáhnout až o několik dalších let. „Přeprojektování a vyhlášení výběrového řízení může trvat až dva roky, samotné dokončení stavby zhruba nějakých 15 měsíců,“ odhadl Štefan Polák. 

Podle původních plánů mělo být přitom orlovské náměstí hotovo na přelomu letošního a příštího roku.

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Lékaři už plánují další operace v Africe. V horku a se skromným vybavením

Jihlavský lékař se v Jižním Súdánu setkal s takovými diagnózami, jež neznali

Gastroenterolog Vítkovické nemocnice v Ostravě Vincent Zoundjiekpon, který pochází ze zápodoafrického státu Benin,...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Po zničení památky v Gutech začala diecéze skenovat dřevěné kostely

Laserový sken dřevěného kostela v Sedlištích na Frýdecko-Místecku

Ostravsko-opavské biskupství bude mít k dispozici detailní 3D modely všech dřevěných kostelů. Pro mimořádný počin se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz