Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nanonástřik ničí viry v sanitách i šatnách. Otestují ho ve třídírně odpadů

  18:20aktualizováno  18:20
V Moravskoslezském kraji přibývá firem, které zkoušejí chránit zdraví svých zaměstnanců, návštěvníků nebo pacientů pomocí nanočástic titanu. Ty odpuzují nečistoty a hubí mikroorganismy.

Pracovníci ostravské firmy stříkají v městské společnosti OZO stěnu za linkou v třídírně plastového odpadu nanonástřikem, který likviduje bakterie, viry i plísně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé, kteří v městské společnosti na zpracování odpadu OZO Ostrava třídí plastový odpad, měli v minulých dnech volno. Z práce si museli odnést i osobní věci. Na jejich uzavřené pracoviště totiž naběhli muži v bílých overalech a celou místnost včetně třídící linky ošetřili speciálním nástřikem s nanočásticemi titanu, který má zaměstnance chránit před škodlivými mikroorganismy a eliminovat zápach.

„Pro otestování účinků materiálu jsme vybrali rizikové pracoviště třídírny plastového odpadu. Zaměstnancům firma hradí ochranné prostředky včetně roušky a také očkování proti žloutence. Ale chceme zkusit i speciální nástřik. Díky němu by měli být lépe chráněni lidé, ale i zeď za linkou, na které dosud ulpívalo nejvíc nečistot,“ říká mluvčí OZO Vladimíra Karasová.

Ochranu má zajistit ekologický japonský materiál s nanočásticemi titanu, přesněji oxidu titaničitého, který ostravská firma testuje například i v sanitkách krajské záchranné služby, tramvajích nebo služebních vozech Městské police Ostrava.

K ničení virů a bakterií je třeba světlo, stačí i umělé

„Materiál funguje na principu fotokatalýzy. Nanočástice titanu o velikosti dva až tři nanometry dokážou v kontaktu s jakýmkoli viditelným světlem, tedy i při umělém osvětlení, účinně odpuzovat mastnoty i jiné nečistoty a ničit škodlivé organismy: bakterie, viry i spóry plísní. S tím souvisí i výrazná elemininace zápachu. Vše máme změřeno a potvrzeno, ale také ověřeno praxí ve světě,“ líčí Jaromír Hanačík, jednatel ostravské firmy NanoZone.

„V tomto případě netestujeme jestli, ale jak moc nástřik funguje i v tak kontaminovaném prostředí. Zajímá nás, do jaké míry můžeme ovlivnit prostředí v místnosti pro ruční třídění odpadu. Víme, že zápachu ji nelze zbavit úplně, protože odpad přichází průběžně, ale předpokládáme snížení o 80 procent,“ dodává Hanačík.

Co je nanonástřik?

  • Jde o nástřik stěn i jiných povrchů fotoaktivním nanomateriálem, v ideálním případě ekologickým roztokem oxidu titanu. Ten dokáže působením světla odpuzovat nečistoty a ničit mikroorganismy.
  • Nanočástice titanu spálí bakterie, viry i spóry plísní, se kterými se dostanou do kontaktu, a rozloží je na anorganické produkty: oxid uhličitý, vodu a minerální kyseliny. Jde o přesný opak přírodní fotosyntézy.
  • Tato moderní technologie může výrazně přispět k ochraně lidského zdraví tím, že eliminuje riziko přenosu chřipky, nemocničních a dalších nákaz i výskyt těkavých organických látek a pachů v interiéru.

S materiálem už se setkala řada lidí v kraji. Například Petr Dyszkiewicz, jednatel společnosti STaRS Karviná, která spravuje městská sportoviště, je nadšený tím, jak nanonástřik likviduje bakterie i pachy v hokejových šatnách na stadionu nebo sprchách v bazénu. Spokojený je i Boris Blažej, starosta TJ Sokol Poruba. „Šatny se sprchami teď nesmrdí, lépe se uklízejí a působí příjemnějším dojmem,“ říká Blažej.

A dobrou zkušenost už mají také záchranáři. „My sice nepozorujeme výsledky čichem ani zrakem, protože interiéry sanitních vozů denně dezinfikujeme podle přísného hygienického řádu, ale naměřené hodnoty jsou velmi potěšující. Nechali jsme nastříkat interiéry patnácti ostravských a dvou hlučínských sanitek. Po třech měsících jsou hodnoty mikrobiálního znečištění o 80 až 90 procent nižší ve srovnání s neošetřenými sanitkami,“ tvrdí náměstek ředitele pro nelékařská zdravotnická povolání Jiří Flašar.

„V ošetřených sanitkách sice klesla účinnost ve srovnání s prvními kontrolními testy, ale jen o pár procent. Osobně jsem zvědavý, zda bude účinnost tak dobrá i po dvou letech, které firma slibuje,“ dodává zástupce záchranky.

V zemi je řada firem, které nabízejí ošetření povrchů antibakteriálními nanomateriály, ale jejich složení i účinnost se liší. Přesvědčil se o tom Dopravní podnik v Brně, který chce ošetřit interiéry tramvají. Před výběrovým řízením si přizval na pomoc Masarykovu univerzitu. Ta definovala základní parametry účinného nanomateriálu, kterým většina firem nevyhověla.

Zakázku získala ostravská firma. „Navrhneme ošetřit sto kabin pro řidiče, kteří se v nich střídají a předávají si bakterie i viry,“ prozrazuje Hanačík.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

VIDEO: A pak že to nejde. Hasiči jeli k nehodě ukázkovou uličkou mezi auty

Řidiči na D1 vytvořili hasičům ukázkovou uličku

Vzorově vytvořenou uličkou projeli před několika dny hasiči mířící k dopravní nehodě na D1 u Velkých Albrechtic na...

Třináctiletý hoch ukradl v Rýmařově auto z areálu školy, pak havaroval

Ilustrační snímek

Teprve třináctiletý chlapec se stihl za jediný den vloupat do školy, ukrást tam automobil a vzápětí s ním i bourat v...

Ostrava je pořád ještě mimo dění v divadelním světě, říká nový šéf Arény

Ředitel Komorní scény Aréna Jakub Tichý.

Bývalý šéf Národního domu ve Frýdku-Místku Jakub Tichý začátkem měsíce srpna usedl na místo ředitele Komorní scény...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz