Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nanonástřik ničí viry v sanitách i šatnách. Otestují ho ve třídírně odpadů

  18:20aktualizováno  18:20
V Moravskoslezském kraji přibývá firem, které zkoušejí chránit zdraví svých zaměstnanců, návštěvníků nebo pacientů pomocí nanočástic titanu. Ty odpuzují nečistoty a hubí mikroorganismy.

Pracovníci ostravské firmy stříkají v městské společnosti OZO stěnu za linkou v třídírně plastového odpadu nanonástřikem, který likviduje bakterie, viry i plísně. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé, kteří v městské společnosti na zpracování odpadu OZO Ostrava třídí plastový odpad, měli v minulých dnech volno. Z práce si museli odnést i osobní věci. Na jejich uzavřené pracoviště totiž naběhli muži v bílých overalech a celou místnost včetně třídící linky ošetřili speciálním nástřikem s nanočásticemi titanu, který má zaměstnance chránit před škodlivými mikroorganismy a eliminovat zápach.

„Pro otestování účinků materiálu jsme vybrali rizikové pracoviště třídírny plastového odpadu. Zaměstnancům firma hradí ochranné prostředky včetně roušky a také očkování proti žloutence. Ale chceme zkusit i speciální nástřik. Díky němu by měli být lépe chráněni lidé, ale i zeď za linkou, na které dosud ulpívalo nejvíc nečistot,“ říká mluvčí OZO Vladimíra Karasová.

Ochranu má zajistit ekologický japonský materiál s nanočásticemi titanu, přesněji oxidu titaničitého, který ostravská firma testuje například i v sanitkách krajské záchranné služby, tramvajích nebo služebních vozech Městské police Ostrava.

K ničení virů a bakterií je třeba světlo, stačí i umělé

„Materiál funguje na principu fotokatalýzy. Nanočástice titanu o velikosti dva až tři nanometry dokážou v kontaktu s jakýmkoli viditelným světlem, tedy i při umělém osvětlení, účinně odpuzovat mastnoty i jiné nečistoty a ničit škodlivé organismy: bakterie, viry i spóry plísní. S tím souvisí i výrazná elemininace zápachu. Vše máme změřeno a potvrzeno, ale také ověřeno praxí ve světě,“ líčí Jaromír Hanačík, jednatel ostravské firmy NanoZone.

„V tomto případě netestujeme jestli, ale jak moc nástřik funguje i v tak kontaminovaném prostředí. Zajímá nás, do jaké míry můžeme ovlivnit prostředí v místnosti pro ruční třídění odpadu. Víme, že zápachu ji nelze zbavit úplně, protože odpad přichází průběžně, ale předpokládáme snížení o 80 procent,“ dodává Hanačík.

Co je nanonástřik?

  • Jde o nástřik stěn i jiných povrchů fotoaktivním nanomateriálem, v ideálním případě ekologickým roztokem oxidu titanu. Ten dokáže působením světla odpuzovat nečistoty a ničit mikroorganismy.
  • Nanočástice titanu spálí bakterie, viry i spóry plísní, se kterými se dostanou do kontaktu, a rozloží je na anorganické produkty: oxid uhličitý, vodu a minerální kyseliny. Jde o přesný opak přírodní fotosyntézy.
  • Tato moderní technologie může výrazně přispět k ochraně lidského zdraví tím, že eliminuje riziko přenosu chřipky, nemocničních a dalších nákaz i výskyt těkavých organických látek a pachů v interiéru.

S materiálem už se setkala řada lidí v kraji. Například Petr Dyszkiewicz, jednatel společnosti STaRS Karviná, která spravuje městská sportoviště, je nadšený tím, jak nanonástřik likviduje bakterie i pachy v hokejových šatnách na stadionu nebo sprchách v bazénu. Spokojený je i Boris Blažej, starosta TJ Sokol Poruba. „Šatny se sprchami teď nesmrdí, lépe se uklízejí a působí příjemnějším dojmem,“ říká Blažej.

A dobrou zkušenost už mají také záchranáři. „My sice nepozorujeme výsledky čichem ani zrakem, protože interiéry sanitních vozů denně dezinfikujeme podle přísného hygienického řádu, ale naměřené hodnoty jsou velmi potěšující. Nechali jsme nastříkat interiéry patnácti ostravských a dvou hlučínských sanitek. Po třech měsících jsou hodnoty mikrobiálního znečištění o 80 až 90 procent nižší ve srovnání s neošetřenými sanitkami,“ tvrdí náměstek ředitele pro nelékařská zdravotnická povolání Jiří Flašar.

„V ošetřených sanitkách sice klesla účinnost ve srovnání s prvními kontrolními testy, ale jen o pár procent. Osobně jsem zvědavý, zda bude účinnost tak dobrá i po dvou letech, které firma slibuje,“ dodává zástupce záchranky.

V zemi je řada firem, které nabízejí ošetření povrchů antibakteriálními nanomateriály, ale jejich složení i účinnost se liší. Přesvědčil se o tom Dopravní podnik v Brně, který chce ošetřit interiéry tramvají. Před výběrovým řízením si přizval na pomoc Masarykovu univerzitu. Ta definovala základní parametry účinného nanomateriálu, kterým většina firem nevyhověla.

Zakázku získala ostravská firma. „Navrhneme ošetřit sto kabin pro řidiče, kteří se v nich střídají a předávají si bakterie i viry,“ prozrazuje Hanačík.
Nejčtenější

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Po Velikonocích zamíří děti k zápisu, posunutý termín školy kritizují

zápis 31. MŠ Plzeň

Hned po Velikonocích zamíří do škol v Moravskoslezském kraji stovky předškoláků, čekají je tam zápisy do prvních tříd....

Chytrá města potřebují data, zaznělo na konferenci v Ostravě

Zástupci kraje, měst i obcí se sešli v Ostravě, aby jednali o tom, jak nejlépe...

„Chytrá města nevzniknou sama o sobě, musí se jim pomoci,“ shodli se účastníci Smart Region Tour, kteří ve středu...

Noční můra, hodnotí řidiči uzavírku Rudné ulice v Ostravě

Na snímku ze 14. března je ostravský tramvajový most křižující Rudnou ulici s...

Dlouhé kolony, desítky minut navíc. Kvůli uzavírce části Rudné ulice v Ostravě kolabuje doprava až v centru. Ucpává se...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz