Dvě haly v popředí fotografie Dolní oblasti Vítkovice jsou zjevně prázdné, ale...

Dvě haly v popředí fotografie Dolní oblasti Vítkovice jsou zjevně prázdné, ale Národní zemědělské muzeum tam hodlá nejpozději do čtyř let otevřít novou pobočku plnou velkých strojů. | foto: Google maps

Traktory a kombajny v Dolních Vítkovicích. Zemědělské muzeum chce do Ostravy

  • 1
Dvě prázdné haly v areálu Dolní oblasti Vítkovice by zhruba za tři roky mohly zaplnit traktory a kombajny. Národní zemědělské muzeum v Praze chce totiž v Ostravě založit novou pobočku.

Kdysi se ve dvou propojených halách v Dolních Vítkovicích opravovaly a skladovaly speciální vozíky pro přepravu tekutého surového železa, takzvané „veroniky“. Už roky jsou budovy prázdné, jen v době konání festivalu Colours of Ostrava se v sousedství hlavní scény promění na obří pivnici.

Ale za pár let by tam mohla vzniknout pobočka Národního zemědělského muzea v Praze. „Ostrava má obrovský potenciál, muzeí je tam v porovnání například s Brnem skutečně málo. A my máme úžasné zemědělské stroje. Rádi bychom tam také prezentovali české potravinářství,“ řekl generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Národní zemědělské muzeum v Praze.

Pražskému muzeu stojí v depozitářích mnoho velkých strojů, ale současně má problémy s jejich umístěním. A ostravské haly by patálie vyřešily.

Muzeum do konce července podá žádost o evropskou dotaci vyšší než sto milionů korun, o které se rozhodne na přelomu roku. „Nové muzeum bychom v případě schválení otevřeli v roce 2020, kdyby rekonstrukce hal postupovala obzvláště dobře, tak o rok dříve,“ přiblížil generální ředitel.

Dodal, že podobu renovovaných budov navrhl architekt Dolních Vítkovic Josef Pleskot.

Exředitel opavského muzea se nadchl pro zemědělství

Za autora myšlenky ostravské pobočky generální ředitel označil svého náměstka Antonína Šimčíka, který v letech 2009 až 2014 šéfoval opavskému Slezskému zemskému muzeu.

„Nápad vzešel při tvorbě koncepce rozvoje muzea a popularizace zemědělství. A Dolní oblast patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi. Exponátů máme dost,“ vysvětlil Šimčík. Spojení bývalých vysokých pecí a zemědělství považuje za ideální, zvláště když obě haly stojí nedaleko Velkého světa techniky.

Považujete umístění pobočky Národního zemědělského muzea do Dolních Vítkovic za dobrý nápad?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:00 čtvrtek 14. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 297
Ne
Ne 41

„Nyní máme obecný blahobyt, ale potraviny jsou podstata. Přitom žáci a studenti, ale často i dospělí, mnohdy vůbec netuší, jakou cestou se jídlo dostane na stůl, co je za tím práce a jak křehký ten systém je,“ nadnesl Šimčík.

Za dobrý nápad označil pobočku zemědělského muzea v Dolních Vítkovicích náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL). „V muzeu to berou opravdu vážně, už jsme několikrát jednali a na projektu tam usilovně pracuje snad deset lidí,“ pochvaluje si magistrátní politik.

Nezájmu lidí se neobávají

Neobává se ani toho, že Ostravsko, které na rozdíl od Hané není typickým zemědělským regionem, nepřivábí dostatečný počet návštěvníků. „To si nemyslím. Záleží, jak se nová expozice pojme. Třeba by mohla navazovat na Velký svět techniky.“ Pražák také řekl, že město by nové muzeum nemělo stát žádné peníze.

Vítkovice nový projekt podporují. Kromě toho, že muzeum zaplní dvě dosud prázdné haly, tak v minulosti měla strojírenská firma k zemědělství velmi blízko.

„Vždyť teprve v roce 2006 jedna z našich společností ukončila výrobu pluhového ostří,“ zmínila mluvčí firmy Eva Kijonková.

Národní zemědělské muzeum vzniklo v roce 1891 a sídlí na pražské Letné. V současnosti má další čtyři pobočky, například v Čáslavi a v Lednici (internetové stránky muzea ZDE).