Násilník přepadl vozíčkáře. Kandidát ANO pak rozpoutal emotivní diskuzi

  7:55aktualizováno  7:55
Traumatický zážitek má za sebou třiadvacetiletý Lukáš Král z Ostravy, kterého ve středu před polednem na tramvajové zastávce přepadl osmnáctiletý muž a ukradl mu mobil. Král, který je rovněž na kandidátce hnutí ANO, pak vše napsal na Facebook, čímž vyvolal emotivní diskuze a vysloužil si i obvinění z rasismu.

Lukáš Král z Ostravy se stal cílem zbabělého násilníka, který ho přepadl a obral o mobil. (2. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Čekal jsem na zastávce na tramvaj a najednou mě někdo chytil zezadu za vlasy a udeřil mi hlavou o zadní madlo vozíku," popisuje útok Lukáš Král. Kvůli nemoci se mu prakticky nevyvinuly krční svaly a tak neměl žádnou šanci ránu zmírnit.

"Pak mi vzal z ruky mobil a utekl pryč. Byl jsem úplně v šoku, možná i pár vteřin v bezvědomí, pomohl mi až řidič přijíždějící tramvaje."

O útoku okamžitě informoval policisty. Ti na místo vyslali několik vozů, jedna z hlídek po chvilce útočníka podle popisu našla. "Všimli si mladíka v doprovodu ženy, který přesně odpovídal popisu útočníka. Během kontroly obou vyšlo najevo, že žena u sebe skrývá mobilní telefon, který nepatřil ani jednomu z nich, ale přepadenému muži," řekla ostravská policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Král zveřejnil i fotografii násilníka

"V současnosti je osmnáctiletý muž obviněn z trestného činu loupeže a jeho sedmačtyřicetiletá společnice z trestného činu podílnictví. Kriminalisté v tuto chvíli podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obou obviněných do vazby."

Lukáš Král ale na závěry vyšetřování nečekal. Ještě ve středu vytvořil stránku na Facebooku  popisující jak samotný útok, i útočníka, včetně jeho jména a fotografie. A komentáře pod jeho příspěvky začaly rychle nabírat na drsnosti. Velká část příspěvků byla výrazně protiromsky laděna a necitovatelná.

Lukáš Král se proti těmto příspěvkům nijak nevymezoval, naopak žádal o sdílení a šíření.

A to popudilo aktivisty bojující proti rasismu. A z Lukáše Krále se rázem stal v jejich očích rasista vyzývající k protiromským akcím.

Politoložka: Reakci po útoku lze pochopit

Ostravská politoložka Jiřina Pavlíková je ale jiného názoru. "To co se stalo, je příšerné, zaútočit na vozíčkáře přece nemůže být normální," říká. "S ohledem na způsob útoku se dá plně pochopit i následná reakce a vytvoření internetových stránek. Byl plný emocí, navíc se člověk na vozíku nemůže takovému ataku nijak bránit, takové věci se hluboko zarývají i do zdravých lidí".

Snaha o využití útoku v předvolební kampani ale může Lukáši Královi podle politoložky vyjít. "S ohledem na to, jaká je v současné Ostravě atmosféra, by zveřejnění jeho případu mohlo pomoci," komentovala fakt, že Lukáš Král sám přiznal, že informace o svém napadení rozšiřoval i s myšlenkami na předvolební kampaň.

"Násilné přepadení je odsouzeníhodný čin. Tím spíš, že se jedná o člověka upoutaného na invalidní vozík, který se nemůže nijak bránit. Následná reakce Lukáše Krále nebyla adekvátní, což sám s odstupem času přiznává, vznikla však jako důsledek vypjaté situace a strachu o život," řekl volební lídr hnutí ANO Tomáš Macura.

Kandidát ANO kampaň rozdmýchal až příliš

Drsné přepadení chtěl v předvolebním boji využít třiadvacetiletý kandidát hnutí ANO Lukáš Král. Jeho sólová marketingová akce se mu ale vymkla z ruky a pomalu se měnila v protiromskou kampaň.

„Byl jsem napaden zezadu Romem za cílem ukradení mobilního telefonu. Mám lehký otřes mozku a policejní ochranu,“ napsal ve středu novinářům třiadvacetiletý vozíčkář Lukáš Král, nasazený na ostravské kandidátce hnutí ANO na pátém místě.

Současně začínající politik založil facebookovou stránku, věnovanou incidentu. A uvedenou slovy „... násilní romové se mají bát nás!!! ne my jich“. Diskuse na ní se postupně začala zvrhávat v drsnou protiromskou kampaň.

Ještě v průběhu čtvrtka Lukáš Král  stránku zrušil.

O útoku, při němž vám násilník ukradl mobil, jste rozeslal informaci novinářům a vyvěsil ji i na sociální sítě. Byl v tom záměr?
Byl. Chtěl jsem informovat o tom, co se mi stalo, aby to takový člověk nemohl hned tak opakovat. Protože jsem marketér, dělám reklamu, tak jsem udělal to, co umím nejlépe a trochu jsem ten případ rozdmýchal.

Ale reklama by měla být pravdivá a vy jste tam až tak úplně pravdu nepsal. Do zprávy rozeslané novinářům jste třeba napsal, že máte policejní ochranku. Přitom nám policisté potvrdili, že žádnou ochranu v tomto týdnu nepřidělovali.
To je pravda. Ochranku budu mít asi od pátku (rozhovor vznikal ve čtvrtek - pozn. red.). Jsem domluvený s kriminalisty, že mi ji zítra přidělí. Zda ji dostanu, se nyní rozhoduje.

Ale vy jste napsal už ve středu, že policejní ochranu už máte.
Tak to se omlouvám, možná jsem poněkud předbíhal událostem. Já jsem policistům vyjádřil pocit, že se bojím, momentálně se o tom rozhoduje. Doteď tu situaci nezvládám, stále mám pocit, že je někdo za mnou, mám strach.

Dále jste psal, že máte otřes mozku. Ale z lékařské zprávy, jejíž fotokopii jste k mailu přiložil, nevyplývá, že byste otřes mozku měl.
Já jsem kdysi spadl a otřes mozku jsem měl. A mé současné pocity jsou obdobné. Myslel jsem to spíše  jako subjektivní vnímání mého stavu.

Ale vy ve své tiskové zprávě píšete, že vám lékař konstatoval otřes mozku.
Bylo to napsáno jen pár hodin po přepadení, v době, kdy jsem byl v největším hněvu, možná jsem to bral trochu subjektivně. Za to se omlouvám.

Dále jste psal, že chcete vytvořit tlak veřejného mínění na soud, aby útočník dostal maximální trest. Ale u nás je justice nezávislá.
Tím jsem chtěl předejít tomu, co se děje u soudů, že tam přijde rodina obžalovaného a dělá tam chaos tak, aby on vypadal jako největší chudák. Tak jsem chtěl získat skupinu na svou stranu.

Jenže vy jste politik. A ten by měl nastavovat mantinely chování. A vy tady chcete ovlivňovat soud.
Já nejsem politik.

Jste, kandidujete na vysokém místě kandidátky. Nechal jste se slyšet, že byste chtěl dělat náměstka primátora. A tady říkáte „vytvořte tlak na soud“. A nepsal jste pravdu o policejní ochrance a svém zranění. Jak vám mají lidé potom věřit, když jim budete říkat něco například z pozice náměstka primátora?
Asi se ještě budu muset učit být politikem. I když bych jím být nechtěl. Ve chvíli, kdy jsem to posílal, jsem byl hodně rozrušený. Jsem rád, že jsem nenapsal něco ještě horšího, byť by to v tom okamžiku byla pravda, bylo by to to, co si myslím. Ten zážitek byl strašný. Prostě jsem nedokázal správně vyhodnotit dopad svých slov. Byla to prostě lidská reakce. Jako politik bych asi měl reagovat jinak, ale v té situaci jsem prostě udělal to co jsem udělal. Byla to asi chyba, po které následovala ještě větší chyba. Je možné, že mě za to společnost odsoudí, ale zatím cítím podporu ze svého okolí i ze strany veřejnosti, doufám, že to tak vydrží i nadále.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj, v exekuci je každý desátý

Ilustrační snímek

Nejvíc dlužníků z České republiky žije v Moravskoslezském kraji. V exekuci je tam každý desátý obyvatel. Půjčují si...

Stavba obchvatu Karviné se už podruhé posouvá. Nyní na říjen 2019

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Stavba karvinského silničního obchvatu začne nejdříve za rok. Investor, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, tak...

Udělejte přechod, žádají lidé po nehodě, při níž zahynul student

Místo, kde se stala nehoda v Klimkovicích u zastávky.

Smrtí 17letého Jakuba z Ostravy skončila nedávno dopravní nehoda u autobusové zastávky Dřevovýroba v Klimkovicích....

Najdete na iDNES.cz