Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vykoupit nebo zbourat, brání se Ostravsko a Karvinsko dalším ubytovnám

  15:55aktualizováno  15:55
Nepořádek, kriminalita, hluk, nakažlivé nemoci i paraziti. Situace kolem ubytoven pro chudé už je na Ostravsku a Karvinsku tak špatná, že kromě důsledných kontrol stávajících "nocleháren" se města snaží všemi dostupnými způsoby zabránit vzniku nových.

V ubytovně v Ostravě-Svinově bydlí místo dvaceti dělníků takřka třicet rodin. (7. dubna 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jen v Ostravě funguje téměř čtyřicet ubytoven pro chudé a často nepřizpůsobivé nájemníky. Obvody proto už delší dobu hledají cesty, jak stávající ubytovny omezit a zabránit vzniku nových.

Například radnici Ostravy-jihu teď bombardují obyvatelé sídliště v Hrabůvce. Děsí se toho, že dva vchody bytového domu v ulici Mjr. Nováka se mění na ubytovny a nastěhují se tam Romové z Čech.

"Většina bytů je prázdná. Začaly stavební úpravy, rozšiřují tam suterénní prostory pro výstavbu vrátnice. Prosím, nedopusťte, aby vznikla další ubytovna. Romové ze Šluknovska už se prý ptali zdejších lékařů, zda je vezmou do péče," napsal radním předseda bytového družstva, který nechce zveřejnit jméno.

Luděk Wellart, jednatel firmy AB Real Servis, které domy patří, ale tvrdí, že jde o pouhou fámu. "Nebudujeme žádné ubytovny ani vrátnice. Pustili jsme se do rozsáhlé rekonstrukce, která se nedá dělat v obsazených bytech," tvrdí.

Aby zabránili vzniku ubytovny, raději dům odkoupí

Takové informace mají i radní obvodu. "Dostali jsme několik dopisů a e-mailů od občanů. Zástupce vlastníka nás ujistil, že chce v domech vybudovat menší bytové jednotky včetně dvougeneračních. Ubytovnu vyloučil," říká starosta Ostravy-jihu Karel Sibinský.

Netají ale, že radnice má obavy ze vzniku ubytoven i v jiných domech na území obvodu.

"Zjistili jsme třeba, že realitní kancelář nabízí za 12 milionů dům, který by mohl sloužit k tomu účelu. Zvažujeme proto, že dům odkoupíme. Mohly by tam vzniknout nízkonákladové byty. Pokud na to ovšem seženeme peníze," říká Sibinský.

Úvahy radních jdou ještě dál. Oslovili vlastníky stávajících ubytoven s dotazem, zda nechtějí objekty prodat. "Zatím odpověděli jen někteří, ale asi tři by nám své budovy prodali včetně jednoho hotelového areálu. Na výkup ale nemáme dost peněz. Zkusíme se domluvit s městem," dodal Sibinský.

Karviná raději domy zbourá

Náměstka ostravského primátora Martina Štěpánka, který má na starosti městský program sociální inkluze, tedy začleňování znevýhodněných lidí do společnosti, nápad obvodu zaujal.

"Potřebujeme nízkonákladové byty, a to nejen pro sociálně vyloučené, ale i pro seniory a mladé rodiny," říká Štěpánek. "Nejdřív je ale nutné dokončit městskou bytovou koncepci, která se stále odkládá. Nemůžeme vykupovat všechny domy a těžko budeme rozhodovat o každém zvlášť. Chce to koncepční rozhodnutí a postup," dodal.

I karvinští radní měli obavy, že by se v ubytovny mohlo proměnit sedm vybydlených domů v Novém Městě, které vlastní společnost RPG. Zvolili ale jiné řešení. "Stavební úřad nařídil demolici," konstatovala mluvčí města Šárka Swiderová.

Mluvčí RPG Petr Handl se ohradil. "Jednali jsme s městem a univerzitou o možném využití domů, ale když jsme ho nenašli, rozhodli jsme se bourat. Domy totiž hyzdily lokalitu, kterou jsme upravili. Nikdo to nenařídil a nikdy tam neměly být ubytovny," uvedl Handl.

Podle Swiderové se ale zchátralé domy staly nebezpečnými. "Proto stavební úřad přikázal jejich odstranění do konce dubna 2013. Dva domy ale stále stojí," dodala.

"Nemůžeme bourat dřív, než firmy ČEZ a UPC přeloží své sítě," vysvětlil Handl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

V Ostravě se dva lidé otrávili náhražkou marihuany, jeden zemřel

Ilustrační snímek

Po požití syntetického canabinoidu zemřel v pondělí v Ostravě dvaatřicetiletý muž. Jeho o čtyři roky starší známý leží...

Starosta emigrant. Vedl příhraniční Hrčavu, teď kandiduje na Slovensku

Starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku má nakročeno za hranice. Kandiduje ve...

K ojedinělému kroku se odhodlal starosta Hrčavy Petr Staňo. Muž, který stál osm let v čele malé vesnice v...

Další z rubriky

Místo bazénů dají opavští peníze na trolejbusy, koupí deset moderních vozů

Opavané budou od příštího týdne v ulicích vídat Městobus. Uvnitř vznikne...

Opavští zastupitelé v pondělí schválili půjčku 133 milionů korun na nový vozový park městského dopravního podniku....

Senior taxi stojí pár korun. Města v kraji ale musejí službu dotovat

Valerie Raszyková z rychvaldského Domu s pečovatelskou službou novou službu

Seniorů, kteří se nemají jak dostat k lékaři nebo na úřady, jsou v Moravskoslezském kraji tisíce. Více než dvacet měst...

Tatra letos vyrobila polovinu aut proti loňsku, problém v tom nevidí

Na Dnech NATO 2017 se představil i obrněný transportér TITUS společnosti TATRA...

Dvě automobilky v Moravskoslezském kraji, Tatra a Hyundai, vyrábí zatím letos méně vozů než loni. Zatímco v Nošovicích...

Najdete na iDNES.cz