Nedoučeného kuchaře soudí za znásilnění. Hájí se, že měl opilecké okno

  12:23aktualizováno  12:23
Na první pohled vypadá jako student, který by se snad ostýchal vyřknout sprosté slovo. Jenže osmnáctiletý Matěj Hrabčák se před Krajským soudem v Ostravě zpovídá z pokusu znásilnění, ze kterého se oběť ani po pěti měsících psychicky nevzpamatovala. Mladík vinu odmítá a tvrdí, že si nic nepamatuje.

Obžalovaný Matěj Hrabčák si před fotografy skrýval tvář. Vlevo obhájce. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

První srpnový den loňského roku Hrabčák, tehdy ještě kuchařský učeň, popíjel s kamarádem v hospodě.

"Dal jsem si asi osm dvanáctistupňových piv a čtyři velké panáky zelené. Pak jsem ještě sám šel do jiné hospody, kde byla další piva, a nakonec jsem si koupil placačku vodky a tu také vypil," vypověděl Hrabčák už při policejním výslechu. Před soudem vypovídat odmítl.

Pak se ale verze obžaloby a obviněného rozcházejí. Žalobkyně sdělila, že notně opilý Hrabčák se nedaleko Výškovické ulice v Ostravě-Zábřehu poblíž garáží vrhl na kolemjdoucí 35letou ženu.

Obžalovaný Matěj Hrabčák se snažil před fotografy skrýt tvář.

Obžalovaný Matěj Hrabčák

Strhl ji ze svahu, lehl na ni a dožadoval se líbání. Když se žena bránila, strhl z ní oblečení včetně podprsenky a násilím jí až ke kotníkům vyhrnul kalhoty. Pokoušel se o pohlavní styk, pak ženu nutil k orálnímu sexu. Kvůli tomu ji odtáhl dále do křoví.

"Napadená se však bránila, a to i přes jeho opakované výhrůžky, že ji podřízne a tělo pak na opuštěném místě nikdo nenajde. Když začala volat o pomoc, udeřil ji do tváře, ať se mu podvolí," popsala státní zástupkyně. Napadená žena se nadala, nakonec se jí podařilo vysmeknout a utéci.

Někdo mi dal pěstí, líčí mladík

Ještě tentýž den Hrabčák seděl na policii na výslechu. Jenže jeho verze zněla zcela jinak. "Byl jsem opilý. Jen si pamatuji, že mi nějaký muž dal pěstí, až jsem omdlel, pak si už nic nepamatuji. Mám okno," vylíčil. Svou verzi několikrát zopakoval.

Policie ho obvinila z pokusu znásilnění a na její návrh soud poslal mladíka do vazby. Později byl z vazby propuštěn, a to za písemný slib, že se nebude vyšetřování bránit.

Na svobodu mu pomohlo i to, že jen tři měsíce před údajným zvrhlým činem završil plnoletost a slíbil dokončit učiliště, kde měl neomluvené hodiny a z praxe propadl. Jenže vyučeným kuchařem se stejně nestal a ze školy odešel. Nyní je nezaměstnaný, nepobírá žádný příspěvek a živí ho matka.

Ochraňte mě před dalšími útrapami, žádá napadená

Napadená žena se z drsného zážitku dosud nevzpamatovala. Od srpna je v pracovní neschopnosti, dochází k psychiatrovi a trpí depresemi. Písemně naléhavě žádá soudce, aby se její výslech uskutečnil nejen bez veřejnosti, ale také aby nemusela znovu vidět Hrabčáka.

"Ochraňte mě před dalšími útrapami, můj stav by se jistě zhoršil," uvedla žena, které se výjevy z útoku stále vybavují, špatně spí, trpí úzkostí a dalšími příznaky posttraumatického stresu.

Následky sexuálního útoku jsou vážné, proto pachateli hrozí pět až dvanáct let vězení. Pokud bude Hrabčák uznán vinným, přitížilo by mu zřejmě i to, že už byl jednou za násilný čin souzen, i když tehdy bez sexuálního podtextu.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Odvolaný přednosta ostravské porodnice se možná dočká návratu i omluvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Pokud ministr zdravotnictví vyslyší protesty, tak při páteční návštěvě Ostravy odvolá ředitele místní fakultní...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz