Mnoho rodin má podobný nebo ještě znatelně bližší výhled na ostravskou huť.

Mnoho rodin má podobný nebo ještě znatelně bližší výhled na ostravskou huť. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Nejhorší ovzduší, ale také levné pozemky, platí u ostravské huti

  • 12
Ostrava-Radvanice a Bartovice. Místo, jež dusí nejvíc karcinogenů v zemi. Zejména kvůli blízké huti. Přesto si tu stále další lidé stavějí domy často s výhledem na ArcelorMittal Ostrava. Lákají je hlavně levné pozemky.

"Dost nových domů tu v poslední době vyrostlo. Jen v naší ulici tři," říká Dana Smolíková a ukazuje směrem do ulice, kde bydlí. Jmenuje se Nad Hutěmi. Když se člověk zadívá jihozápadním směrem přes zahradu a hradbu vzrostlých stromů, spatří komíny blízké huti. Z některých z nich vychází černý kouř.

"Vzduch je tady strašně špatný. Nejhorší to je od podzimu do jara, člověk to ale vnímá celoročně. Stalo se mi třeba, že jsem cestou z odpolední procházela ulicí směrem k Mittalu. Bylo to hrozné. Ten kouř a smrad mě tlačil zpátky. Musela jsem si dát šál na pusu, vidět mi byly jen oči. Šla jsem proti tomu smradu," líčí Dana Smolíková.

Příklady cen pozemků

Ostrava-Bartovice: 490 Kč/m2 Lokalita U Důlňáků, výměra 1 800 m2, přivedena elektřina a voda, plyn na hranici pozemku.

Vřesina: 1 650 Kč/m2 Výměra 1 078 m2, inženýrské sítě k dispozici i se stavebním povolením.

Ostrava-Nová Bělá: 1 391 Kč/m2 Výměra 1 840 m2, inženýrské sítě na hranici pozemku.

Zdroj: www.mmreality.cz

Její sousedé, manželé Kožušníkovi, mají v ulici Nad Hutěmi zahradu. Ovoce a zeleninu, kterou si vypěstují, sice jedí, přiznávají ale, že se špatné životní prostředí na ní odráží. Například jablka vypadají jako napadená škůdci.

Láce a blízkost centra, to jsou lákadla

Na otázku, jak si vysvětlují zájem lidí o zdejší stavební pozemky, odpovídají jednoznačně: "Pozemky jsou tady levné a navíc je odsud blízko do centra Ostravy." Jejich slova potvrzují i zástupci realitních kanceláří. "Pozemky v Radvanicích a Bartovicích jsou levnější než kdekoli jinde. Proto je o ně zájem. A že jsou blízko huti? To lidé neřeší," říká například Kamil Hrabec z realitní kanceláře Evropa. "Během posledního měsíce jsme v Radvanicích a Bartovicích prodali čtyři pozemky," dodává realitní makléř.

Ne všichni zástupci realitních kanceláří ale jeho názor sdílejí. "O pozemky v Radvanicích a Bartovicích velký zájem není. Co jsme tam prodávali, tak lidé brblali, že je to vedle Mittalu a že tam kvůli smradu nechtějí jít," říká ředitel realitní kanceláře Orsa Aleš Demel. Nízká cena pozemků podle něj souvisí s tím, že o ně není zájem. Rodina Lenky Tiché si Bartovice jako novou adresu vybrala. A nelituje. "Bydlíme tady šest let a jsme spokojení," říká mladá žena.

Za socialismu se domy vykupovaly, nesmělo se stavět

"Stěhovali jsme se sem z Hrabůvky. Nepřišlo nám, že by Bartovice byly horší než jiné lokality. Zaujala nás hlavně nízká cena nemovitosti," říká Lenka Tichá, jejíž rodina se v Bartovicích rozhodla opravit starší dům.

Milan Kožušník přitom připomíná, že za socialismu bývalo na území v bezprostřední blízkosti tehdejší Nové huti takzvané žluté pásmo. "Rodinné domky na tom území se vykupovaly. Navíc až po hlavní cestu se nesměly rodinné domy opravovat ani stavět," vzpomíná Milan Kožušník.

Obvod eviduje desítky kolaudací

V současnosti se nové domy v Radvanicích a Bartovicích opět stavějí. "V letech 2006 až 2011 se zkolaudovalo v Ostravě-Radvanicích asi 46 rodinných domů a 10 rodinných domů je rozestavěných. V Bartovicích je to asi 70 rodinných domů a 12 rodinných domů je rozestavěných," informuje starostka městského obvodu Radvanice a Bartovice Šárka Tekielová.

Podle Roberta Blatoně z realitní kanceláře Sting je velmi pravděpodobné, že nové rodinné domy budou zejména v Bartovicích dál vznikat v poměrně velkém množství. "Spolu s jedním ze zdejších podnikatelů v současnosti rozjíždíme obrovskou akci. Budeme parcelovat asi 700 tisíc metrů čtverečních pozemků. Prodej jsme už zahájili. Začínáme se 48 parcelami," říká Robert Blatoň, podle něhož má koupě stavební parcely v Bartovicích pro kupce nespočetné výhody.

V okolí obřího hutnického areálu roste pořád hodně nových domů.

Že nové domy vzniknou v oblasti zatížené jedním z nejhorších ovzduší v EU, kde podle místní dětské lékařky více než třetina dětí trpí astmatem? To realitní makléři nepřipouštějí. "Vždyť třeba v Polance lidé nedýchají o moc lepší vzduch než v Bartovicích a zaplatí za stavební pozemek jedenkrát tolik," tvrdí Robert Blatoň.

Pokud někdo podle něj má peníze na pozemek v Polance, ať si ho koupí. "Ale lidé potřebují bydlet a stavět za rozumnou cenu. V Bartovicích je pozemků dost. Navíc většina míst, kde je prodávám, je obrácena na Beskydy. Myslím, že v Bartovicích nastane velký stavební boom."

Považujete koupi pozemku nebo domu blízko huti za dobrou investici?

celkem hlasů: 615

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 7. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

Ne, pro rodinu to představuje velké zdravotní riziko
Ne, pro rodinu to představuje velké zdravotní riziko 440
Ano, je to laciné a jinde není ovzduší o moc lepší
Ano, je to laciné a jinde není ovzduší o moc lepší 111
Nevím, záleží na lokalitě a nabídce
Nevím, záleží na lokalitě a nabídce 64