Yves Brachet, prezident evropské pobočky společnosti Westinghouse, podepsal s...

Yves Brachet, prezident evropské pobočky společnosti Westinghouse, podepsal s Vítkovicemi smlouvu o podílu na dostavbě Temelínu. (26. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nejprve smlouva s Rusy, pak s Američany. Vítkovice si pojistily Temelín

  • 5
Bude-li se dostavovat jaderná elektrárna Temelín, bude její část vznikat ve Vítkovicích. Po smlouvě se společností Rosatom získala ostravská firma dohodu i s jejím konkurentem v tendru na dostavbu, společností Westinghouse.

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery se dohodla s americkou společností Westinghouse na dodávkách pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Pokud se česká vláda rozhodne dostavbu elektrárny posvětit, mají Vítkovice skvělou smlouvu zajišťující miliardy korun.

Pokud se Temelín dostavovat nebude, zbude jim nejspíš jen zajímavý kus papíru.

Oč jde v Temelíně?

O dostavbě jaderné elektrárny Temelín sice budou rozhodovat manažeři ČEZ, ti ale požadují po české vládě garance na ceny elektřiny, pokud by byly nižší než takové, co by dokázaly náklady na stavbu splácet.

Vláda ale se souhlasem s garancemi váhá, zatím je podepsat nechce.

Konkrétně by se Vítkovice mohly podílet na stavbě budovy reaktorové části elektrárny. A to i díky úspěšně vyrobenému modulu pro společnost Westinghouse, který právě prošel všemi zkouškami. "Tyto moduly mají výhodu, že se dají vyrobit na jiném místě a následně přepravit na místo stavby, kde jsou spojeny, a vznikne z nich budova," vysvětlil Kamil Kučera, generální ředitel společnosti Vítkovice Power Engineering.

"Z těchto modulů se skládá budova části elektrárny, ve které bude například uloženo vyhořelé palivo," doplnil Hans Korteweg, tiskový mluvčí společnosti Westinghouse pro střední Evropu a Afriku.

"Už dopředu jsme garantovali, že subdodávky českých podniků budou tvořit zhruba sedmdesát procent celkové ceny dostavby a Vítkovice se na ní mohou podílet například právě tímto modulem," řekl Yves Brachet, prezident evropské pobočky společnosti Westinghouse. To vše ale bude platit jen v případě, že se společnost ČEZ pro dostavbu Temelína rozhodne. Její manažeři totiž požadují po vládě garance, které zatím vláda neschválila. A je otázka, zda vůbec schválí (podrobněji zde).

Prezident evropské pobočky společnosti Westinghouse Yves Brachet (u mikrofonu)...

"Věřím, že se vláda rozhodne rozumně," věří v zahájení stavby Yves Brachet. Westinghouse je ve hře o Temelín společně s ruskou společností Rosatom. Mezi nimi se rozhodne, kdo by případnou stavbu dvou bloků provedl.

Vedle toho se pro Vítkovice – díky nově podepsané smlouvě se společností Westinghouse – rýsuje možnost dodávek komponentů pro další jaderné elektrárny. "Šlo by o elektrárny ve Velké Británii a v Bulharsku," řekl Yves Brachet s tím, že by pro tyto dodávky nemusela být dostavba Temelína rozhodující.

K případným dodávkám pro bulharskou či britskou elektrárnu ale smlouva Westinghouse nijak nezavazuje, nyní podepsané dohody o smlouvách budoucích se týkají pouze dostavby jaderné elektrárny Temelín.

"Tyto dodávky tvoří významnou část projektu a přinesly by objednávky v hodnotě stovek milionů korun a práci tisícům lidí," vysvětluje Yves Brachet. "Díky této spolupráci by firmy získaly skvělé předpoklady pro realizaci dalších projektů v Evropě.

Nicméně další zdržení v temelínském tendru tyto socio-ekonomické benefity pro region a Českou republiku oslabují a odkládají," dodal varování, že bez dostavby Temelína nemusí české firmy na další zakázky dosáhnout, prezident evropské pobočky společnosti Westinghouse.

Podstatně dál je spolupráce s dalším uchazečem o dostavbu Temelína, ruským Rosatomem.

Do Ruska už Vítkovice dodávají, pro tamní jaderné elektrárny mají nasmlouvané kontrakty za desítky milionů korun. Ty zatím krize na Krymu neohrozila.