Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší průmyslové firmy na Ostravsku slibují ministrovi čistší vzduch

  13:01aktualizováno  13:01
Obyvatelé Ostravska, kteří dýchají nejznečištěnější vzduch v Evropě, by na tom mohli být už za dva roky mnohem lépe. Slibuje to nejen ministr životního prostředí Pavel Drobil, ale i zástupci osmi průmyslových firem patřících k největším znečišťovatelům ovzduší v regionu.
Čistší vzduch Ostravsku slibuje ministr životního prostředí, ale také zástupci velkých průmyslových podniků. Ilustrační foto

Čistší vzduch Ostravsku slibuje ministr životního prostředí, ale také zástupci velkých průmyslových podniků. Ilustrační foto | foto: AP

Drobil si velký efekt slibuje od čtyřmiliardové dotace z evropských peněz na ekologické investice velkých firem v Moravskoslezském kraji, ale také od dalších chystaných opatření.

"Na říjnové poslanecké schůzi předložíme novelu zákona o ovzduší, který dá regionům tři nástroje umožňující regulaci znečištění," řekl ministr po schůzce se zástupci velkých firem z kraje.

Po D1 v Ostravě možná zadarmo, ale jen při smogu

Pokud poslanci schválí novelu zákona o ovzduší - a ministr životního prostředí předpokládá, že by se to mohlo podařit hned při prvním čtení - znečištěné regiony budou mít například možnost zpřísnit emisní limity a vymezit takzvané nízkoemisní zóny, ve kterých budou moci regulovat dopravu při smogové situaci.

S tím souvisí také možnost využívat v určitých dnech bezplatně ostravský úsek dálnice D1, za který musí nyní řidiči bez rozdílu platit.

Ač se ostravský primátor snažil situaci změnit, nepodařilo se mu to - a neuspěl ani Drobil. "Nepodařilo se mi s ministrem dopravy vyjednat absolutní výjimku pro Ostravu," přiznal.

"Ale novela zákona obsahuje kompromis. V době, kdy bude ve městě vyhlášená smogová epizoda, tak dálnice nebude zpoplatněna," vysvětloval ministr životního prostředí a dodal, že návrh se netýká pouze Ostravy, ale všech rychlostních komunikací v takzvaných nízkoemisních zónách.

Zlepšení ovzduší na Ostravsku by však podle Drobila mohly pomoci také dobrovolné smlouvy, které chce do konce roku uzavřít se všemi osmi firmami, s jejichž představiteli se setkal.

Všichni podle něho vyjádřili ochotu veřejně se zavázat, že přispějí ke zlepšení kvality ovzduší nad rámec toho, co členským zemím Evropské unie ukládá legislativa od roku 2012.

Drobil chystá politiku cukru a biče

"Požádal jsem je o uzavření takové dohody a všichni souhlasili, za což jim děkuji," řekl ministr Drobil, který netají, že efekt všech plánovaných projektů se nedá očekávat v řádu dní, týdnů ani měsíců. "Když vše půjde dobře, poznáme to v roce 2012 až 2013," uvedl Drobil a dodal, že na znečišťovatele hodlá uplatňovat politiku cukru a biče.

Drobil tvrdí, že když ministerstvo životního prostředí uvidí snahu ze strany firem, bude také vstřícné. A nemá tím na mysli jen snahu vyjednat co nejlepší podmínky spolufinancování ekologických projektů z evropských peněz, ale třeba vstřícnost při zpracování prováděcích předpisů nových zákonů a zmírňování dopadů na firmy.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil v Ostravě.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil po jednání se zástupci průmyslových firem v Ostravě.

"Považoval jsem za férové říci zástupcům firem, že možnosti, jak zlepšit životní prostředí v regionu bez toho, aby se to jich to dotklo, jsou vyčerpané. Firem se to dotkne a bude je to bolet, ale jiná možnost není," podotkl ministr.

"Jasně jsem jim řekl, že na znečišťovatele budu uplatňovat politiku cukru a biče a na druhou stranu, že není mou ambicí podvázat konkurenceschopnost českého průmyslu a zničit firmy, které zaměstnávají podstatnou část obyvatel tohoto regionu..." dodal Drobil.

A právě tím si Drobil průmyslníky docela získal na svou stranu. "Já i další kolegové, kteří se sešli s panem ministrem, jsme ocenili jeho osobní přístup a snahu řešit dopady budoucích zákonů individuálně - tak, aby nebyly pro ostravský průmysl likvidační," řekla po včerejší schůzce například jednatelka společnosti BorsodChem MCHZ Miroslava Jeřábková.

Jeřábková: Chemička plní přísné limity už teď

Podotkla, že s uzavřením dobrovolné smlouvy o zlepšování životního prostředí nemá její firma sebemenší problém.

"I když ze zmíněných osmi firem se na znečišťování ovzduší podílíme nejméně, máme trvalý zájem na zlepšování životního prostředí, což dokazujeme výraznými investicemi do moderních technologií. Již dnes splňujeme řadů limitů nad rámec současného zákona. Díky tomu jsme také jako první chemička v Česku držitelem ceny udržitelného rozvoje," líčí Jeřábková.

Šéfka firmy také dodala, že i další firmy investují do ekologických technologií, protože je k tomu nutí nejen zákony, ale i konkurenční podnikatelské prostředí.

Ekologové: důležitější než smlouvy jsou 4 miliardy

I to je možná důvod, proč je Vendula Krčmářová z ostravského ekologického sdružení Arnika poněkud skeptická k takzvaným dobrovolným smlouvám. "Podobné už dříve uzavíral s firmami i kraj, ale žádný efekt nepřinesly..."míní.

Více si ekoložka slibuje od čtyřmiliardového koláče evropských peněz určených výhradně pro Moravskoslezský kraj, ze kterého si tentokrát budou moci pořádný kus ukrojit i soukromé průmyslové firmy.

"Jsme sice na začátku, ale je to konkrétní pomoc a dost velká částka, která by mohla regionu pomoci."Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Sucho přerušilo sezonu hub, lidé z lesů chodí s prázdnou

Soutěž ve sběru hub v Hradci Králové.

Ani holubinka, stěžují si v těchto dnech houbaři v Moravskoslezském kraji. Dlouhotrvající vedra a nedostatek vláhy...

„Staré“ OKD už vyplatilo většinu svých věřitelů. U zbylých se čeká

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Už jen sporné závazky a peníze věřitelům, kteří nesdělili svá čísla účtů, zbývají vyplatit společnosti Správa...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz