Nemocemi z povolání nejvíc trpí dělníci u pásů, bolí je svaly a šlachy

  9:59aktualizováno  9:59
Zaprášené plíce horníků dříve v Moravskoslezském kraji vedly žebříček nejčastějších nemocí z povolání. Dnes už jsou ale téměř stejně vzácné jako artróza baletek. Nejvíce trpí dělníci u výrobních linek. Desítky z nich mají nemoci nervů, svalů, kloubů a šlach.

Lidé jednotvárně pracující u pásů nejčastěji trpí nemocemi z povolání. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Nemusí to být ani dlouhodobé, stačí několik měsíců. Když se lokálně zatěžuje jen jedna svalová skupina, vede to k potížím. Nejhorší jsou titěrné, jemné pohyby, stále opakované dokola," říká o sílícím fenoménu mezi nemocemi z povolání vedoucí odboru hygieny práce a náměstek ředitelky Krajské hygienické stanice Ostrava Jiří Urbanec.

Vývoj počtu rizikových míst a nemocí z povolání

rok - zaměstnanci v riziku - nemoci z povolání

2009 - 84 037 - 289

2010 - 86 740 - 313

2011 - 89 373 - 326

2012 - 90 582 - 287

Zdroj: Krajská hygienická stanice Ostrava

Potíže způsobené lokální svalovou zátěží patří mezi takzvaná onemocnění způsobená fyzikálními faktory. Ta loni tvořila už 78 procent z celkového počtu přiznaných nemocí z povolání v kraji. Za jejich nárůstem stojí rozvoj průmyslových zón a neustálé přibývání montážních závodů, často navázaných na automobilový průmysl.

Kvůli tomu také stále roste počet lidí, kteří v kraji pracují v takzvaném riziku, tedy na pracovišti, kde je vyšší pravděpodobnost vzniku nemoci z povolání. Zatímco v roce 2009 v kraji pracovalo v riziku 84 tisíc lidí, letos je to 90,5 tisíce. Každý rok navíc přibývá tisíc až dva tisíce lidí na rizikových pracovních pozicích.

Moravskoslezský kraj je v jejich počtu v čele republikové tabulky, žije tady pětina všech českých zaměstnanců v riziku.

"V kraji nyní vzniká více než čtvrtina republikového počtu nemocí z povolání," přidává další republikové nej ředitelka ostravských hygieniků Helena Šebáková.

Typický pacient má potíže s pohybem

Z okresů je na tom nejhůře Ostrava, kde hygienici evidují celou třetinu z krajského počtu zaměstnanců v riziku. Frýdecko-Místecko a Karvinsko mají shodně po pětině. Tytéž okresy mají i nejvyšší počty nemocí z povolání.

Loni se poprvé rostoucí trend nemocí z povolání i počet prověřovaných případů ve srovnání s předchozím rokem v kraji snížil. Jestli jde jen o náhodný výkyv, nebo dobrou zprávu pro kraj a důkaz lepší péče podniků o zdraví zaměstnanců, ukážou teprve další léta.

Posuzování podmínek vzniku onemocnění z povolání je však stále ekonomicky velmi náročné. "Tvoří výrazný podíl požadavků na expertízy, v roce 2012 šlo o více než 2,4 milionu korun," uvádí ředitelka Šebáková. Typickým pacientem v ordinaci specialistů na nemoci z povolání je muž středního věku s potížemi pohybového aparátu.

Zvyšuje se i počet alergiků ve výrobě

"Nejčastěji jsou to dělníci z automobilového a těžkého průmyslu nebo zemědělství," říká primářka Oddělení pracovního a preventivního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Zdeňka Hajduková. Lékaři tam nejčastěji posuzují onemocnění nervů a kloubů na rukou.

Primářka Hajduková však upozorňuje na další rostoucí fenomén. Alergie. "Častým problémem jsou alergická onemocnění dýchacích cest a kůže. Na počtu přiznaných nemocí z povolání to však není vidět. Důvodem je složitý důkaz zavinění alergického onemocnění zaměstnavatelem," vysvětluje.

Spousta lidí už totiž do práce s dispozicí pro alergii přijde. Roste počet alergií u dětí a ti jako dospělí přicházejí do dělnických profesí, kde se jim dosud klidné alergické onemocnění zhorší. "Je pak problém tyto jedince zařadit do pracovního procesu," uzavírá Hajduková.

Kolik lidí s přiznanou nemocí z povolání v kraji celkem žije, se nesleduje. Odhadem může jít zhruba o deset tisíc obyvatel.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Povolební jednání? Už jsem nebyl politicky naivní, říká primátor Ostravy

Primátor Ostravy a lídr hnutí ANO Tomáš Macura získal jednoznačné vítězství v...

Po říjnových komunálních volbách nebylo sporu, že Ostravu povede další čtyři roky Tomáš Macura. Hnutí ANO, kterému byl...

Kniha Ztraceni v sebeklamu přibližuje Ostravu šedesátých let

Max Gronach popisuje Ostravu svého mládí.

Ztraceni v sebeklamu. Tak se jmenuje knižní debut ostravského spisovatele Maxe Gronacha. Příběh vystřízlivění z konce...

Kotlíkové dotace chystají novinku, chudí dostanou peníze předem

V Olomouci čekali na kotlíkové dotace stovky zájemců

S novou kotlíkovou výzvou přijde i nová možnost, jak nový kotel zaplatit. Stát v Moravskoslezském kraji zahájí pilotní...

Najdete na iDNES.cz