Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíce staveb se zastaví na Moravě a ve Slezsku. Skandál, míní místní politici

  15:09aktualizováno  15:09
Skandální, absurdní, nepřijatelné. Tak reagují představitelé Moravskoslezského kraje a vedení dotčených obcí a měst na seznam zastavených staveb ministra dopravy Víta Bárty.

Most na silnici mezi Ostravou a Opavou jen tak dokončen nebude. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Břetislav Koláček z Krnova už dávno cestu do práce přes Ostravu do Bohumína vyměnil za jinou. Cestování z Opavy do Ostravy je totiž pro řidiče hotovým utrpením.

"Ta cesta je špatná. Nejhorší je to mezi Hrabyní a Velkou Polomí, kde jsou často kolony kvůli nehodám," říká a nad rozhodnutím ministra dopravy kroutí hlavou. "Cesta mezi dvěma velkými městy, jako jsou Opava a Ostrava, by měla mít určitou úroveň. A to za současného stavu rozhodně nemá."

Bártův seznam zastavených staveb v kraji

Zastavené stavby: I/11 Mokré Lazce, hranice okresů Opava a Ostrava. Obchvat I/67 Skřečoň - Bohumín. Přivaděč D47 I/56 Ostrava - prodloužená Místecká. Přivaděč D47 I/9 Sosnová - mimoúrovňové křížení. Rozložené financování: D47 Bohumín - státní hranice. Zpomalení stavby: I/11 Ostrava - Prodloužená Rudná Zastavení příprav: R48 Frýdek-Místek, obchvat.

Seznam zastavených staveb, který ministr dopravy Vít Bárta včera představil, šokoval nejen Břetislava Koláčka. Rozhodnutí zastavit tři už zahájené stavby silnic a zároveň přípravy dvou projektů pobouřilo i představitele kraje i měst a obcí. (Více o škrtech ministra dopravy si přečtěte zde).

"Rozhodnutí ministerstva dopravy ve věci zastavení staveb v našem kraji, ale i jinde v České republice, považujeme za skandální, neboť se jedná o dlouhodobě připravované investice, které jsou prioritou kraje," poukazuje náměstek hejtmana kraje Miroslav Novák.

Za vůbec nejtragičtější považuje zastavení dálničního přivaděče v Bohumíně-Skřečoni. "Město Bohumín je kvůli této stavbě již déle než rok ve stavu velmi kolabující dopravy," říká.

Jeden ministr slibuje, druhý škrtá, říká starosta Bohumína

To potvrzuje starosta Bohumína Petr Vícha, který ještě v úterý ministrovi poslal dopis, aby situaci v Bohumíně přehodnotil. "Stavba dálnice nás obtěžuje dopravou, hlukem, prachem a rozděluje město. Jezdí se objížďkami, nemáme most přes železnici a veškerá doprava, včetně té kamionové, jezdí objížďkou přes centrum města," přibližuje Petr Vícha.

Řidiči, kteří se těšili, že budou konečně jezdit mezi Ostravou a Opavou po nové silnici, si ještě několik let počkají.

To, že jeden den přijede do kraje ministr životního prostředí Pavel Drobil a slibuje miliardy na zlepšení ovzduší včetně obchvatů měst a na druhý den přijede ministr dopravy a hrozí zastavením rozestavěných obchvatů, považuje za paradoxní.

"Chápeme, že stát potřebuje ušetřit, ale nelze zastavit stavby v nejprašnějším kraji a před jejich dokončením," míní. Jak dodává, podle informací, které má, bude zakonzervování stavby stát skoro stejně jako dokončení dálničních úseků.

Stejně tak nepřijatelné je Bártovo rozhodnutí i pro Frýdek-Místek. "Doufáme, že se vládu nakonec podaří přesvědčit, aby se finance na obchvat města našly. Pokud se to nepovede, budeme nejspíš nuceni přikročit k dalším, razantnějším krokům, které na nezbytnost obchvatu poukážou," říká náměstek primátora Petr Cvik.

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Najdete na iDNES.cz