Nekuřáckých restaurací přibývá. A zřejmě i nadále bude. „Odvíjí se od osvěty mezi lidma a od poptávky,“ říká předseda Unihostu Zdeněk Blinka. (Ilustrační foto)

Nekuřáckých restaurací přibývá. A zřejmě i nadále bude. „Odvíjí se od osvěty mezi lidma a od poptávky,“ říká předseda Unihostu Zdeněk Blinka. (Ilustrační foto) | foto: AP

Nekuřákům vstříc vycházejí stále častěji restaurace, ale třeba i huť

  • 38
Cigaretu? Tak tu si u nás nezapálíte. Podobný přístup volí stále víc restaurací či barů. V Moravskoslezském kraji přibývá míst, kde platí zákaz kouření. V budoucnu se mezi ně chce zařadit třeba i huť ArcelorMittal Ostrava.

Radim Bartoš má jasno. Ve své westernové restauraci na okraji Kopřivnice nikomu nedovolí zapálit si cigaretu.

„Kdo chce kouřit, může venku na verandě,“ říká majitel Bubla City Ranche. Sám je nekuřák, a proto v restauraci razí striktní zákaz cigaret. Podobný přístup volí stále častěji i další vlastníci restaurací, barů i hospod v kraji.

Třeba v Kopřivnici zástupci radnice třinácti z nich nedávno udělili certifikát a samolepku „nekuřácká provozovna“ a zároveň slíbili propagaci na městském webu.

Počet nekuřáckých restaurací stoupl nejméně o 20 procent

Podle Zdeňka Blinky, předsedy Sdružení podnikatelů v pohostinství, stravovacích a ubytovacích službách Unihost, podniků, kde platí zákaz kouření, přibývá. Odvíjí se to hlavně od poptávky, tedy od přání hostů.

„Díky osvětě zaměřené na nekuřáctví se podle mého názoru v posledních letech zvedl počet nekuřáckých restaurací minimálně o dvacet procent. Zhruba ve třetině všech stravovacích zařízení tak už dnes platí zákaz cigaret,“ uvedl Blinka.

Ještě menší prostor zapálit si přitom mají kuřáci v době oběda. Tehdy zákaz cigaret podle Blinky platí v devadesáti procentech podniků.

Týká se to třeba i známé restaurace U Rady v centru Ostravy. Její majitel Marián Bavlšík trochu překvapivě říká, že by uvítal, kdyby zákonodárci přijali legislativu úplně zakazující kouření v restauracích. „Aspoň by projednou skončily dohady mezi kuřáky a nekuřáky,“ podotkl Balvšík.

Podle předsedy Unihostu je trend směřující k nekuřáctví správný. „Nejsem ale pro náhlý striktní zákaz kouření. Mělo by se to odvíjet od vývoje poptávky, která zase souvisí s osvětou," konstatoval Blinka.

Cigarety vycházejí z módy, potvrdila i lékařka

Zda je restaurace kuřácká, nekuřácká nebo zda obsahuje oddělené prostory pro nekuřáky a kuřáky, to musí majitel dávat podle zákona najevo samolepkou na dveřích.

„Naprostá většina provozoven tento systém značení respektuje,“ sdělil Roman Letošník z krajské hygienické stanice, jejíž pracovníci kontrolují krom jiného i to, zda mají restaurace samolepku správně vylepenou a adekvátně tomu i upravené prostory.

Nejvíc problémů podle něj v minulosti bylo v obchodních centrech, která musí být nekuřácká, ale v tamních restauracích a barech se přesto kouřilo. „I tento stav se ale zlepšil,“ ujistil Letošník.

Cigarety vycházejí z módy. To potvrdila i lékařka Eva Ustyanovičová, která v Ostravě poskytuje poradnu pro odvykání kouření.

„Ten trend tady je, ale na druhou stranu třeba kurz pro odvykání kouření není úplně levná záležitost. Poměrně málo lidí se pro něj proto odhodlá,“ sdělila lékařka a prozradila, že například zaměstnanci huti ArcelorMittal Ostrava dostávají na zmíněný kurz finanční příspěvek.

Vedení huti usiluje o to, aby v budoucnu byly její provozy zcela nekuřácké.

„Naše dceřiná společnost ArcelorMittal Tubular Products Ostrava se nekuřáckou stane již od podzimu, huť ArcelorMittal Ostrava pak v průběhu příštího roku,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

„Zdravotní následky kouření bývají často fatální, proto chceme našim zaměstnancům pomoci zbavit se tohoto zlozvyku,“ vysvětlil Tapas Rajderkar, generální ředitel ArcelorMittalu Ostrava.