Stonavany otravují tuny nelegálně navezené zeminy. Odvoz brzdí kruštík

  12:49aktualizováno  12:49
Už zhruba dva roky si ve Stonavě na Karvinsku nevědí rady s takřka padesáti tisíci tunami zeminy navezenými ze stavby motokárového areálu v Třinci. Návoz má z rozhodnutí České inspekce životního prostředí zmizet, ale napřed musí na místo botanik. Policií stíhaný strážce přírody totiž upozornil na možný výskyt chráněné rostliny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav ŠvandaMF DNES

Podle zástupců obce byl odpad do areálu poblíž nedostavěné koksovny dovezen neoprávněně a je kontaminovaný. Za pravdu dala Stonavanům i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která uložila pokuty dvěma firmám. Pokutu ve výši 200 tisíc korun dostala společnost Lesostavby Frýdek-Místek, která motokárový areál stavěla. Část odpadu, jenž při stavbě vznikl, totiž nepředala osobě oprávněné k jeho převzetí.

Podle inspektorů zhruba 48 tisíc tun zeminy a kamení od Lesostaveb neoprávněně převzala společnost Rekultivace–Recyklace. I tato společnost dostala od ČIŽP pokutu. „Odpadní zeminy a kamení nelegálně uložila na pozemky ve Stonavě, které k nakládání s odpady nebyly určené. Za tato pochybení jsme jí uložili pokutu 300 tisíc korun,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Zatímco Lesostavby berou podle předsedy představenstva Jana Bazgiera situaci po zaplacení pokuty za uzavřenou, druhá firma se chce bránit. „Zeminu jsme si objednali jako vedlejší produkt, nikoli jako odpad, za účelem jejího dalšího využití,“ uvedl jednatel společnosti Rekultivace–Recyklace Pavel Skulina. Navezená zemina podle něj není kontaminována a měla sloužit k rekultivaci území, na niž byla jeho firma najata jinou společností. „Podnikáme ale další právní kroky a více se k tomu zatím nebudeme vyjadřovat,“ dodal.

Měsíce zdržení kvůli vzácné rostlině

Kromě finanční pokuty má firma z rozhodnutí inspekce nelegálně navozený odpad ze Stonavy zase odvézt. Jenže s odvážkou se bude muset počkat na neurčito. Do situace se ještě před svým prosincovým zadržením totiž vložil ekologický aktivista Bohdan Svorník. Policisté Svorníka a jeho kolegu Radima Lapšanského obvinili v jiných projektech z přijetí úplatku a pokusu o vydírání pod záminkou ochrany přírody (psali jsme zde). Vyšetřování pokračuje, a zatímco Lapšanský je nadále ve vazbě, Svorník z ní již byl propuštěn.

Květ kruštíku bahenního.

Květ kruštíku bahenního.

Ekologický aktivista před prosincovým zadržením upozornil úředníky na výskyt kruštíku bahenního. Kruštík je chráněná rostlina a podle Svorníka by ji mohl další provoz nákladních vozidel ohrozit. Jeho podnětem se začala zabývat ČIŽP i krajský úřad. 

„Ten sdělil ministerstvu životního prostředí své stanovisko, ve kterém upozornil, že bude-li odtěžení naváženého materiálu znamenat škodlivý zásah do přirozeného vývoje zvláště chráněného druhu, bude k takové činnosti potřebná výjimka. Ale to pouze v případě potvrzení výskytu a za předpokladu ohrožení druhu,“ podotkla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Aktivista: Hlásil jsem to už před rokem

To pro Stonavské znamená další měsíce čekání. Pro obec, která je léta těžce zkoušená různými průmyslovými zátěžemi, je to další rána. 

„V blízkosti je sídliště a my nevíme, co vše může kontaminovaná půda pro toto území znamenat. Odvoz této zeminy by pro nás znamenal určitou záchranu,“ doplnil starosta Stonavy Ondřej Feber.

Svorník ale odmítá, že by odvoz brzdil nález chráněné rostliny. „Její možný výskyt v místě jsem hlásil již před rokem. Dávno se na místo mohl někdo přijít podívat. Zemina dosud nebyla odvezena z důvodů dalších sporů, jež tam probíhají,“ dodal. 

Autor:

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Firma nestihla dostavět skelet v Ostravě, už platí pětimilionovou pokutu

Současná venkovní podoba takzvaného skeletu v sousedství krajského úřadu...

Prvních pět milionů korun poslala v minulých dnech na účet Ostravy firma Smart Innovation Center (SIC). A další miliony...

Soud stále řeší Zátorského podnikání, nyní i jeho údajného pomocníka

Daneš Zátorský u Krajského soudu v Ostravě.

Patřil k nejúspěšnějším ostravským podnikatelům. Daneš Zátorský byl spojován například s opravnami letadel na...

Opilý muž se lekl, kde spí. Před skokem z okna jej zachránil policista

Ilustrační foto

Předvánoční večírek ve Slezsku málem skončil zraněním. Jeden z jeho účastníků se probudil v cizím prostředí a byl z...

Najdete na iDNES.cz