Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stonavany otravují tuny nelegálně navezené zeminy. Odvoz brzdí kruštík

  12:49aktualizováno  12:49
Už zhruba dva roky si ve Stonavě na Karvinsku nevědí rady s takřka padesáti tisíci tunami zeminy navezenými ze stavby motokárového areálu v Třinci. Návoz má z rozhodnutí České inspekce životního prostředí zmizet, ale napřed musí na místo botanik. Policií stíhaný strážce přírody totiž upozornil na možný výskyt chráněné rostliny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav ŠvandaMF DNES

Podle zástupců obce byl odpad do areálu poblíž nedostavěné koksovny dovezen neoprávněně a je kontaminovaný. Za pravdu dala Stonavanům i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která uložila pokuty dvěma firmám. Pokutu ve výši 200 tisíc korun dostala společnost Lesostavby Frýdek-Místek, která motokárový areál stavěla. Část odpadu, jenž při stavbě vznikl, totiž nepředala osobě oprávněné k jeho převzetí.

Podle inspektorů zhruba 48 tisíc tun zeminy a kamení od Lesostaveb neoprávněně převzala společnost Rekultivace–Recyklace. I tato společnost dostala od ČIŽP pokutu. „Odpadní zeminy a kamení nelegálně uložila na pozemky ve Stonavě, které k nakládání s odpady nebyly určené. Za tato pochybení jsme jí uložili pokutu 300 tisíc korun,“ řekl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Zatímco Lesostavby berou podle předsedy představenstva Jana Bazgiera situaci po zaplacení pokuty za uzavřenou, druhá firma se chce bránit. „Zeminu jsme si objednali jako vedlejší produkt, nikoli jako odpad, za účelem jejího dalšího využití,“ uvedl jednatel společnosti Rekultivace–Recyklace Pavel Skulina. Navezená zemina podle něj není kontaminována a měla sloužit k rekultivaci území, na niž byla jeho firma najata jinou společností. „Podnikáme ale další právní kroky a více se k tomu zatím nebudeme vyjadřovat,“ dodal.

Měsíce zdržení kvůli vzácné rostlině

Kromě finanční pokuty má firma z rozhodnutí inspekce nelegálně navozený odpad ze Stonavy zase odvézt. Jenže s odvážkou se bude muset počkat na neurčito. Do situace se ještě před svým prosincovým zadržením totiž vložil ekologický aktivista Bohdan Svorník. Policisté Svorníka a jeho kolegu Radima Lapšanského obvinili v jiných projektech z přijetí úplatku a pokusu o vydírání pod záminkou ochrany přírody (psali jsme zde). Vyšetřování pokračuje, a zatímco Lapšanský je nadále ve vazbě, Svorník z ní již byl propuštěn.

Květ kruštíku bahenního.

Květ kruštíku bahenního.

Ekologický aktivista před prosincovým zadržením upozornil úředníky na výskyt kruštíku bahenního. Kruštík je chráněná rostlina a podle Svorníka by ji mohl další provoz nákladních vozidel ohrozit. Jeho podnětem se začala zabývat ČIŽP i krajský úřad. 

„Ten sdělil ministerstvu životního prostředí své stanovisko, ve kterém upozornil, že bude-li odtěžení naváženého materiálu znamenat škodlivý zásah do přirozeného vývoje zvláště chráněného druhu, bude k takové činnosti potřebná výjimka. Ale to pouze v případě potvrzení výskytu a za předpokladu ohrožení druhu,“ podotkla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Aktivista: Hlásil jsem to už před rokem

To pro Stonavské znamená další měsíce čekání. Pro obec, která je léta těžce zkoušená různými průmyslovými zátěžemi, je to další rána. 

„V blízkosti je sídliště a my nevíme, co vše může kontaminovaná půda pro toto území znamenat. Odvoz této zeminy by pro nás znamenal určitou záchranu,“ doplnil starosta Stonavy Ondřej Feber.

Svorník ale odmítá, že by odvoz brzdil nález chráněné rostliny. „Její možný výskyt v místě jsem hlásil již před rokem. Dávno se na místo mohl někdo přijít podívat. Zemina dosud nebyla odvezena z důvodů dalších sporů, jež tam probíhají,“ dodal. 

Autor:


Nejčtenější

Radar hlásí 44 tisíc překročení rychlosti. Za jeden měsíc a v jedné ulici

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

I více než trojnásobnou rychlostí, než je povoleno, jezdí řidiči Pekařskou ulicí v Opavě. Kontrolní radar tam za pouhý...

Na šachtě byl týden. Od smrti na Dukle jej zachránila nezkušenost

Vladimír Vlček nastoupil na Duklu jen týden před tragickou událostí z roku 1961.

Vladimír Vlček nastoupil na Důl Dukla jen pár dní před tragédií, při níž zemřelo 108 horníků. Za svůj život vděčí...Nic nezákonného neděláme, tvrdí majitel vratimovského penzionu pro seniory

Podle Petra Jančíka se starostka Vratimova dopustila pomluvy a senioři jsou s...

Dvě obvinění, jedno na neznámého pachatele, druhé opačným směrem na starostku Vratimova, padla v posledních týdnech...

Majitelé si drží parcely, byť je nevyužívají. Noví zájemci hledají marně

Ilustrační snímek

Řada obcí v Moravskoslezském kraji se dlouhodobě potýká s nedostatkem stavebních parcel, i když velké množství jich...

Belgičtí důchodci uvázli na beskydském svahu, zachraňovali je hasiči

Belgickým seniorům museli hasiči pomoci ze strmého kopce v Beskydech.

Nejstrmější neoznačenou cestu si vybral pár osmdesátiletých seniorů z Belgie při prozkoumávání Beskyd. V kopci poblíž...

Další z rubriky

Radar hlásí 44 tisíc překročení rychlosti. Za jeden měsíc a v jedné ulici

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

I více než trojnásobnou rychlostí, než je povoleno, jezdí řidiči Pekařskou ulicí v Opavě. Kontrolní radar tam za pouhý...

Jmelí se enormně šíří a napadá i dosud odolné stromy, řešení chybí

Ve Vsetíně vyzkoušeli nový postřik stromů proti jmelí, které ničí stromy v...

Nejen kůrovec je v poslední době postrachem pro stromy v severovýchodní části republiky. Problém mají i listnaté stromy...

Osoblažsko ožije novými cíli pro turisty, včetně historického nádraží

Osoblažská úzkokolejka na cestě romantickou krajinou Slezské Hané.

Nová lávka ke zřícenině Fulštejn, nádraží ve Slezských Rudolticích v podobě, kterou mělo před stoletím, i relaxační...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz