Havířovští studenti na stáži zjistili, že jejich kolegové ve Finsku se maturit obávat nemusejí, na středních školách totiž funguje kreditní systém. Ilustrační foto

Havířovští studenti na stáži zjistili, že jejich kolegové ve Finsku se maturit obávat nemusejí, na středních školách totiž funguje kreditní systém. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Nemají maturitu ani zvonění, překvapilo havířovské studenty ve Finsku

  • 10
Žádné maturity ani zvonění ohlašující začátek a konec hodiny. Veškeré studium, ale například i obědy zdarma, a odborné vzdělávání, které klade mnohem větší důraz na praxi, než je obvyklé v Česku. Studenti z Havířova odjeli na stáž do finského Pori a nestačí se divit, jak odlišné tamní školství je.

"Vzduch je tady tak čistý, že se skoro nedá dýchat," žertuje pedagožka Lucie Bojasová ze Střední školy v Havířově-Prostřední Suché.

Před dvěma týdny odjela s deseti žáky a další učitelkou na školní stáž do finského města Pori. Čekají je tři týdny praxe ve školkách, domovech pro seniory, ústavech pro duševně nemocné.

"Pracují v klubu důchodců. Každé ráno si tu dávají saunu, pak si zpívají. Společně čtou noviny, vůbec nenadávají," popisuje překvapená Radka, studentka oboru Výchovná a humanitární činnost - Sociálně výchovná činnost.

Studenti se učí v nemocnici s plastovými pacienty

Podle ní a dalších studentů z Havířova se finská odborná střední od té naší české hodně liší: "Mají tu hotové nemocnice s plastovými pacienty. Všechno, co si řeknou v hodině, si okamžitě vyzkouší."

"Studium je tady zadarmo stejně jako obědy. Odborné vzdělání je praktičtější, není tu tolik všeobecně vzdělávacích předmětů. Trvá jen tři roky a studenti neskládají maturitu. Mají kreditní systém podobný jako na vysokých školách," pokračuje Bojasová. "Pokud chtějí studovat na univerzitě, musí si udělat jakousi nástavbu," dodává pedagožka.

České učitelce se také ve Finsku líbí, že ve školách nezvoní. "Přestávky má každá třída jindy. Ve školách je ticho," poznamenala Bojasová.

Finy nadchly české bramboráky a puding

Finové a Češi se na stáži rychle spřátelili. "Celý večer si psali na Facebooku. Další den už byli kamarádi, jako by se znali odjakživa," žasne Bojasová.

Finové milují Krtečka, z bramboráků a pudingů, které jim studenti uvařili, byli nadšení. Jezdí spolu na výlety, někdy chodí do sauny. A mluví jenom anglicky.

"O to jde na stáži především. Studenti získají praxi v zahraničí, poznají jinou kulturu, zlepší se v angličtině. Praxe se jim zapíše do Europassu, kterým se mohou prokázat i v zahraničí, pokud se tam rozhodnou studovat nebo pracovat," vysvětluje Lucie Bojasová.

Žáci stáž neměli zadarmo. Učitelé je zkoušeli z angličtiny, rozhodovaly i dobré známky a osobní předpoklady: nehroutit se z nezdarů a komplikací, mít dobrý vztah se spolužáky.

"Nechtěli jsme vybrat někoho, kdo rozpoutá v pokoji ponorku, paniku nebo bude stát celý měsíc stranou," vysvětluje Lucie Bojasová.

Čechy hostí finské město Pori a střední odborná škola WinNova. Stáž spadá do programu Leonardo da Vinci, financuje ji Národní agentura pro evropské programy. Aby to bylo fér, Finové přijedou příští rok na jaře do Havířova.