Nemocné ledviny často nebolí, proto je třeba prevence. Ilustrační snímek

Nemocné ledviny často nebolí, proto je třeba prevence. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kolabující ledviny ho nebolely. Nyní starosta čeká na transplantaci

  • 2
Pětadvacet let se úspěšně vyhýbal doktorům, až ho zcela náhle zaskočila vážná nemoc ledvin. Nyní starosta Nových Heřminov Radek Sijka čeká na transplantaci. Zajišťuje přitom nejen chod obce, ale zvládá i správu hotelu a péči o malé domácí hospodářství.

Ve funkci neuvolněného starosty malé obce na Bruntálsku se čtyřiapadesátiletý Radek Sijka musí vyrovnávat s neblahou budoucností vesnice - jedná i o plánech na výstavbu přehrady a zatopení části území (psali jsme například zde). To vše v situaci, kdy by potřeboval spíš klid a odpočinek.

Světový den ledvin

Mezinárodní akce připadá letos na čtvrtek 13. března. Zájemci si mohou nechat zdarma vyšetřit ledviny ve všech dialyzačních střediscích firmy B. Braun Avitum: v Ostravě, Bílovci, Českém Těšíně, Třinci a Bruntále. Sestry odebírají krev v době od 8 do 15 hodin. Není nutné se objednávat ani hladovět.

Netají, že vážná nemoc ho zaskočila naprosto nepřipraveného.

"Řídil jsem se tak jako řada jiných lidí zásadou, že když mě nic nebolí, nic mi není, proto není důvod chodit k lékařům. Já nebyl u lékaře pětadvacet let," přiznává Radek Sijka.

To se ale změnilo už po první návštěvě oční ambulance v roce 2011.

"Přestával jsem vidět na pravé oko. Zašel jsem tedy na oční. V ordinaci mi zjistili krevní tlak 230 na 130 a sanitka mě odvezla na internu. Ležet jsem tam nezůstal, protože jsem se musel postarat o psa, kočku a slepice," vzpomíná.

Hned další den ráno ale zašel na podrobnější vyšetření. A krevní rozbory záhy ukázaly, že mu špatně pracují ledviny.

Peritonální dialýza

U této metody se krev nevyvádí mimo tělo pacienta, ale čistí se uvnitř těla pomocí tělu vlastní membrány (pobřišnice), která pracuje jako filtr. Do dutiny břišní se v pravidelných intervalech pomocí dlouhodobě zavedené tenké silikonové hadičky (katétru) napouští dialyzační roztok, který v těle zůstává po dobu 4 až 8 hodin, během kterých do něj přecházejí odpadní látky a přebytečná voda z krve.

Zdroj: Wikipedia.org

"Nejdřív jsem dostal léky, které měly ledviny nastartovat. Loni ale selhaly a já musel volit - buď budu před transplantací dojíždět několikrát týdně na hemodialýzu, nebo si budu čistit krev doma sám břišní dialýzou. Moc jsem o tom nevěděl, ale zvolil jsem domácí variantu," líčí Radek Sijka.

Břišní (peritoneální) dialýzu využívá zatím jen osm procent ze všech více než šesti tisíc dialyzovaných lidí. Vhodná je přitom podle lékařů pro 70 až 80 procent z nich.

"Můžu si krev čistit buď souvisle téměř celou noc nebo čtyřikrát denně. Díky vstřícnosti zaměstnavatele to dělám ve dne. Už jsem postup vypiloval natolik, že mi nezabere víc než patnáct minut," svěřil se Sijka.

Lékaři vždy v březnu upozorňují, že nemocné ledviny nebolí, a nabízejí preventivní vyšetření krve.